Żegluga

Polska Grupa Promowa - tak ma się nazywać nowa spółka, która ma pomóc polskim armatorom w walce z zagraniczną konkurencją. Pomysł współpracy pomiędzy armatorami ma zostać przedstawiony drugiego marca w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Armatorzy oraz związki zawodowe są przeciwne prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Obawiają się, że poprzez zakup tego armatora na rynek przewozów do Szwecji wejdzie zagraniczna konkurencja. Sprzedaży PŻB ma zapobiec powołanie Polskiej Grupy Promowej.

Pomysł powołania PGP nie jest nowy - mówi Kazimierz Sikora z Solidarności Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

- Terminy są w tej chwili wstrzymane. Drugiego marca wszystkie strony zainteresowane mają się spotkać w Warszawie o pana ministra Baniaka i będą ten plan omawiać. Minister Skarbu Państwa zażyczył sobie w Szczecinie zarys pomysłu i go dostanie, a czy on to zaakceptuje - to jakby piłeczka jest po jego stronie - tłumaczy Sikora.

Pomysł pogłębionej współpracy polskich armatorów promowych popiera Polska Żegluga Morska, to tam został opracowany plan konsolidacji - mówi Paweł Szynkaruk dyrektor PŻM.

- My jesteśmy jednoznacznie za rozpoczęciem prac nad projektem konsolidacji obu firm - komentuje Szynkaruk.

Polską Żeglugę Bałtycką chce kupić trzech dużych zagranicznych armatorów. Jeżeli tak się stanie, polscy armatorzy promowi mogą mieć duże problemy z utrzymaniem się na rynku przewozów do Szwecji.

+5 Komercjalizacja PŻM ?
Obecnie ilość pływających promów to : PŻM - 7 ( 50% rynku ), PŻB - 3. TT-1, STENA- 3; Po konsolidacji (PGP) :PŻM - 10 ( 72% rynku ).
Na taką dominację nie zgodzi się krajowy urząd regulacji rynku , a także odpowiedni organ Komisji Europejskiej.
PŻM(PGP) będzie zmuszona ograniczyć liczbę promów, aby nie przekraczać 50% udziałów w rynku. W następstwie : PŻM (PGP) - 4 (50% rynku),TT-1,STENA-3.
Duży armator (" zagraniczna konkurencja ") wprowadzi swoje promy na zwolnione miejsce i stosując promocje cenowe zakończy działalność PŻM-UNITY/PGP.
Osłabione PŻM będzie łatwe do komercjalizacji i prywatyzacji.

Raczej to wszystko co oni mogą załatwić w Warszawie.
25 luty 2015 : 11:49 kme49 | Zgłoś
+6 do kme59
Plan konsolidacji opracowany został w PŻM, a z PŻB to kto negocjował? znowu związki zawodowe w osobie niejakiego pana Sikory który tak się wypowiada? czy kto bedzie zarządzil Polska Grupa Promową? Kto bedzie stal na czele? bo jak związki takie jak Sikora dorawa sie do władzy to rozwalą,każdy dobry pomysł
25 luty 2015 : 12:21 takie tam | Zgłoś
+2 takie tam
Receptę wymyślił mistrz Sztaudynger, wystarczy postąpić zgodnie z jego instrukcją a wszystko będzie dobrze: "..takąśmy wczoraj uchwałę podjęli, że Sikora GENIUSZEM ma być od niedzieli". Prawda że proste?
26 luty 2015 : 22:12 Antoni | Zgłoś
0 PGP
PGP już funkcjonuje. To Polska Grupa Pocztowa SA.
Rewelka pomysł.
Kto weźmie stare PŻB ze starymi promami, starymi marynarzami, starymi urzędnikami w ilości 10-krotnie większej niż trzeba, związkami z ich szefami bez wiedzy a z czasów zamierzchłych no i bez innych atutów.
Pogadają, pomedrkują się i tak do emerytury.
27 luty 2015 : 18:57 marinero | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter