Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Żegluga Nautyka-nawigacja
Dołącz do nas

Nautyka • Nawigacja

Pierwsze nocne wejście gazowca do terminalu w Świnoujściu

Email Drukuj

Al Khuwair

W dniu 12 listopada w terminalu importowym LNG w Świnoujściu po raz kolejny pojawił się zbiornikowiec z katarskim gazem. Tym razem był to Al Khuwair z ładunkiem 96 192 ton skroplonego gazu.

Digital Marine Solutions przejmuje morską dywizję firmy Jeppesen

Email Drukuj

Jeppesen Marine to znany producent m.in. morskich map elektronicznych. Illustr.: mat. prasowe

Digital Marine Solutions podała wczoraj (16 bm.) do wiadomości, iż podpisała umowę kupna polegającą na nabyciu dywizji morskiej firmy Jeppesen, pod rygorem zatwierdzenia urzędowego. Na mocy postanowień umowy Jeppesen Marine będzie prowadziła samodzielną działalność z własnymi zasobami i przeprowadzała transakcje handlowe pod marką C-MAP. Jeppesen nadal pozostaje częścią grupy Boeing.

Nowy rekord na Kanale Sueskim

Email Drukuj

Nowy rekord na Kanale Sueskim

Mohab Mamish, który jest przewodniczącym Autonomii Kanału Sueskiego (SCA), wydał oświadczenie, w którym poinformował, że Kanał Sueski ustanowił nowy rekord przejścia przez kanał-70 statków o łącznej pojemności 4 mln ton.

Dzisiaj otwarcie ''drugiego Kanału Sueskiego''

Email Drukuj

Prace pogłębiarskie w Kanale Sueskim

Egipt oficjalnie otwiera dzisiaj, 6 sierpnia 2015 r., "Nowy Kanał Sueski" (New Suez Canal), w mediach określany też często jako "drugi Kanał Sueski". Jest to co prawda tylko nowa "druga nitka" na stosunkowo niewielkiej części długości istniejącego Kanału, ale z pewnością przyczyni się ona do usprawnienia żeglugi na 145-letniej drogi wodnej.

Lody utrudniają żeglugę

Email Drukuj

Zima na północnym Atlantyku w okolicach Nowej Funlandii trwa na dobre (Fot.: PŻM)

Chociaż sytuacja lodowa na Wielkich Jeziorach Amerykańskich poprawia się z dnia na dzień, to jednak statki mają problemy z wejściem na Szlak Św. Wawrzyńca, prowadzący na jeziora i do takich portów jak Montreal, Cleveland, Chicago czy Detroit. W Cieśninie Cabota, pomiędzy Nową Fundlandią i Nową Szkocją utworzył się ogromny zator lodowy.

Pławy już czekają

Email Drukuj

Nowe znaki nawigacyjne czekają na nabrzeżu BON w Szczecinie (Fot.: Elżbieta Kubowska)

Na nabrzeżu Bazy Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie stoi rząd nowych pław - znaków wskazujących bezpieczną drogę statkom. 

Załoga polskiego statku Karpaty przeżyje dwa Sylwestry jednej doby

Email Drukuj

Karpaty

Przy sprzyjających okolicznościach, płynąc w odpowiednim kierunku po Pacyfiku, można "zaliczyć" dwa Sylwestry w ciągu jednej doby. Tym razem taka rzadka okazja czeka polską załogę masowca Karpaty. Choć nie przewidziano dwóch oddzielnych wieczornych zabaw, marynarze z Karpat powitają Nowy Rok de facto podwójnie. 

Odbierają stawy

Email Drukuj

Trwa odbiór techniczny dwóch staw nawigacyjnych, które postawiono na torze podejściowym do portu w Świnoujściu. To jedno z zadań składających się na inwestycję Urzędu Morskiego w Szczecinie. Celem jest zapewnienie toru bezpiecznej żeglugi statków, które będą transportować skroplony gaz ziemny (LNG) do terminalu.

Przekop przez Mierzeję: rządowa geopolityczna zmiana zdania

Email Drukuj

Coraz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje, że rząd zmienia zdanie ws. budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną. I również coraz więcej wskazuje, że projekt ten wciąż będzie przedmiotem sporu politycznego.

Samson pomógł w montażu stawy

Email Drukuj

Samson pomógł w montażu stawy. Fot. ekDźwig pływający Samson budził w ostatnich dniach zainteresowanie świnoujścian i turystów, którzy chętnie go fotografowali. Duński olbrzym transportował z portu w Świnoujściu na Zatokę Pomorską kilkusettonowe elementy nowej stawy nawigacyjnej.

Utrudnienia w Cieśninie Mały Bełt

Email Drukuj

Od 26 maja br. przez miesiąc Cieśnina Mały Bełt będzie czasowo zamykana dla ruchu statków, co związane jest deinstalacją napowietrznych linii energetycznych. Wszelki ruch statków w cieśninie musi zostać wstrzymany ze względu na bezpieczeństwo.

Tor wodny Szczecin-Świnoujście: Pogłębienie od 2018 roku czy szybciej?

Email Drukuj

Dorota Pyć, wiceminister infrastruktury i rozwoju, w odpowiedzi na interpelację szczecińskiego posła PO Arkadiusza Litwińskiego, poinformowała, że pogłębienie do 12,5 m toru wodnego Szczecin-Świnoujście realizowane będzie w okresie od 2018 do 2021 r.

Strona 1 z 6PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

facebook