Rybołówstwo

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi poinformowało o ważnych bieżących zagadnieniach dotyczących rolnictwa i rybołówstwa poruszanych podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). Polskiej delegacji przewodniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Wspólna polityka rybołówstwa i uprawnienia do połowów na 2024 r.

Ministrowie ds. rolnictwa omówili opublikowany przez Komisję Europejską komunikat w sprawie stanu realizacji wspólnej polityki rybołówstwa oraz konsultacji dotyczących uprawnień do połowów na 2024 r. Dyskusja ministrów była pierwszym krokiem w corocznym procesie ustalania całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) i kwot na kolejny rok.

Stanowisko Polski

Minister Robert Telus podkreślił, że presje środowiskowe na Morze Bałtyckie doprowadziły m.in. do degradacji różnorodności biologicznej. Utrudniają także zarządzanie rybołówstwem.

"Trzeba podejmować dalsze działania poprawiające kondycję stad ryb przy jednoczesnym uwzględnieniu aspektu społeczno-ekonomicznego" - dodał polski minister rolnictwa.

Minister Telus zwrócił także uwagę, że niekontrolowana i niezrównoważona działalność Rosji na Morzu Bałtyckim negatywnie wpływa na zasoby stad ryb i na środowisko morskie. Wysiłki państw członkowskich zmierzające do odbudowy zasobów ryb Morza Bałtyckiego są więc mniej efektywne przez rosyjską działalność połowową.

Konkluzje w sprawie pakietu dotyczącego polityki rybołówstwa

Prezydencja przedstawiła Radzie konkluzje w sprawie pakietu KE dotyczącego polityki rybołówstwa. Celem pakietu jest zrównoważony, odporny i konkurencyjny sektor rybołówstwa i akwakultury. Państwa członkowskie wezwały Komisję do szukania wyważonego podejścia, mającego na celu priorytetowe traktowanie ochrony ekosystemów przy równoczesnym uwzględnieniu aspektu społeczno-gospodarczego sektora.

Dokument zostały przekształcony w konkluzje Prezydencji, w związku ze sprzeciwem Włoch, i będzie stanowił odpowiedź na pakiet niewiążących prawnie środków przedstawionych przez Komisję w lutym 2023 r.

Stanowisko Polski

Polska podkreśliła, że pakiet dotyczący polityki rybołówstwa to ambitny plan działania, który jest ważny z punktu widzenia przyszłości rozwoju branży i ochrony środowiska. Z zadowoleniem odnotowaliśmy w konkluzjach zwrócenie uwagi na potrzebę wsparcia podmiotów działających w sektorze rybołówstwa i akwakultury w procesie transformacji energetycznej.

"Zapewnienie ułatwienia dostępu do wsparcia finansowego transformacji energetycznej branży jest kluczowe dla jej dalszego rozwoju" - podkreślił minister Telus.


Powyżej zaprezentowaliśmy relację Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z posiedzenia AGRIFISH.

Poniżej - wyjątki dotyczące rybołówstwa z oficjalnego komunikatu Rady Unii Europejskiej.

Wspólna polityka rybołówstwa i uprawnienia do połowów na 2024 r.

Na podstawie komunikatu Komisji ministrowie omówili stan prac nad wspólną polityką rybołówstwa (WPRyb) i krajowe priorytety w zakresie uprawnień do połowów na 2024 r.

Komisja przedstawiła główne aspekty komunikatu i swoje podejście do formułowania projektów przepisów o uprawnieniach do połowów na 2024 r., po czym ministrowie wymienili poglądy na temat postępów we wdrażaniu WPRyb oraz na temat tegorocznych krajowych priorytetów.

Dyskusja ministrów stanowiła pierwszy krok w dorocznym procesie ustalania całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) i kwot na kolejny rok.

Komisja rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie uprawnień do połowów, które będą otwarte do sierpnia.

Pakiet dotyczący polityki rybołówstwa

Konkluzje prezydencji w sprawie pakietu dotyczącego polityki rybołówstwa

Prezydencja Rady wydała konkluzje w sprawie pakietu Komisji dotyczącego polityki rybołówstwa. Pakiet ten ma zapewnić zrównoważony, odporny i konkurencyjny charakter sektora rybołówstwa i akwakultury.

26 delegacji poparło tekst konkluzji lub nie wyraziło wobec niego sprzeciwu.

W tekście uznaje się istotne osiągnięcia w ramach wspólnej polityki rybołówstwa, które łączą cele środowiskowe z działalnością gospodarczą i aspektami społecznymi, uznając jednocześnie złożoność sektora, a także wyzwania wynikające z obecnego kontekstu geopolitycznego.

W konkluzjach prezydencji podkreślono znaczenie sektora rybołówstwa dla osiągnięcia neutralności klimatycznej w UE do 2050 r. Sektor ten przyczynia się do:

  • ochrony różnorodności biologicznej
  • ochrony i odbudowy ekosystemów morskich
  • bezpieczeństwa żywnościowego i rentownego sektora rybołówstwa w UE

W konkluzjach podkreślono, że wymiana pokoleniowa jest kluczowa, by zapewnić rentowność całego sektora rybołówstwa, a także zdolność społeczności nadbrzeżnych do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

W konkluzjach prezydencji z zadowoleniem przyjęto zaplanowaną przez Komisję ocenę skuteczności, wydajności i adekwatności obowiązujących przepisów UE dotyczących obowiązku wyładunku. W tekście wzywa się Komisję, by opublikowała kompleksową ocenę skutków proponowanego planu działania zatytułowanego "Ochrona i odbudowa ekosystemów morskich w celu zapewnienia zrównoważonego i odpornego rybołówstwa". Podkreśla się też, że ogólny zakaz dotyczący ruchomych narzędzi mających kontakt z dnem na morskich obszarach chronionych nie jest zgodny z najlepszymi dostępnymi opiniami naukowymi.

Konferencja prasowa (w listwie na dole okna video można wybrać język polski tłumaczenia)


Sprawy różne

Ponadto, wśród spraw różnych, Rada przyjęła bez przeprowadzania dyskusji punkty z wykazu ustawodawczych i nieustawodawczych punktów A.

W szczególności przyjęła w pierwszym czytaniu stanowisko w sprawie rozporządzenia ustanawiającego wieloletni plan zarządzania zasobami tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym w celu utrzymania zrównoważonych poziomów tego gatunku, a także związane z nim uzasadnienie Rady. Nowe przepisy muszą teraz zostać przyjęte przez Parlament Europejski, zanim będą mogły zostać podpisane i opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

Ponadto Rada przyjęła decyzję w sprawie podpisania i tymczasowego stosowania umowy o partnerstwie w sprawie zrównoważonych połowów między UE a Madagaskarem (2023-2027) i powiązanego protokołu wykonawczego. Ministrowie uzgodnili również co do zasady decyzję o zawarciu umowy i protokołu i postanowili przekazać ją, wraz z tekstem samego protokołu, Parlamentowi Europejskiemu w celu uzyskania jego zgody. Przyjęto również rozporządzenie w sprawie przydziału uprawnień do połowów na mocy protokołu.

rel (MRiRW; Rada UE)

Fot., infografika: UE

Rybołówstwo w UE
Rybołówstwo w UE
+18 Otwarcie tunelu pod Świnoujściem
Jutro, 30 czerwca 2023, Departament Rybołówstwa organizuje akcję protestacyjną przeciwko własnym działaniom wobec rybaków rekreacyjnych oraz komercyjnych, którzy zostali doprowadzeni do bankructwa poprzez wieloletnie pozorowanie pomocy oraz blokowanie unijnych funduszy. Honorowym organizatorem protestu jest minister Krzysztof Ciecióra, który do dziś nie wie, że rybacy rekreacyjni podlegają pod ustawę o rybołówstwie. W proteście wezmą udział rybacy rekreacyjni, komercyjni oraz Związek Zawodowy Solidarność Ludzi Morza. Spotykamy się na otwarciu tunelu pod Świną o godzinie 12.00 w celu przekazania rządowi sytuacji, do której doprowadzili pracownicy Departamentu Rybołówstwa wraz z kolejnymi ministrami wobec kolejnej branży gospodarki morskiej.
29 czerwiec 2023 : 08:38 MINROL | Zgłoś
+7 Nie zapomnij grilla i kiełbasek
Bawcie się dobrze:)
29 czerwiec 2023 : 15:09 Sprawiedliwy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter