Prawo, polityka

W najbliższy poniedziałek, 6 marca Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisze akt ratyfikacyjny "Europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym" (AGN). W wydarzeniu, które rozpocznie się o godz. 11.30 w Pałacu Prezydenckim, udział weźmie Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. 

O Porozumieniu AGN

Porozumienie AGN ma na celu rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie. Sieć ujęta w Porozumieniu AGN podzielona jest na dziewięć głównych wodnych ciągów transportowych o długości ponad 27 tys. km, które łączą porty ponad 37 krajów europejskich.

We wrześniu ubiegłego roku rozpoczął się proces uzgodnień międzyresortowych w sprawie przystąpienia Polski do porozumienia AGN. W październiku Beata Szydło, szefowa rządu podpisując uchwałę na Radzie Ministrów, skierowała ją do Sejmu RP. 14 grudnia 2016 r. Sejm RP dokument przyjął, następnie w styczniu 2017 r. zatwierdził go Senat. 23 stycznia 2017 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji Porozumienia AGN.

Porozumienie AGN zobowiązuje Polskę do dostosowania naszych głównych dróg wodnych do co najmniej IV klasy żeglowności. Klasy niższe nie uprawniają do korzystania ze środków TEN-T (transeuropejskie korytarze transportowe UE). Aby skorzystać z unijnych funduszy TEN-T, nasze główne drogi wodne muszą mieć parametry właśnie IV klasy żeglowności (głębokość tranzytowa na szlaku min. 2,5 m).

Porozumienie wskazuje również dziesięć lokalizacji portów śródlądowych o międzynarodowym znaczeniu: Świnoujście, Szczecin, Kostrzyn, Wrocław, Koźle, Gliwice, Gdańsk, Bydgoszcz, Warszawa, Elbląg.

rel (MGMiŻŚ)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9983 4.0791
EUR 4.2806 4.367
CHF 4.3691 4.4573
GBP 5.0068 5.108

Newsletter