Inne

135 fotografów z Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii walczyło w konkursie fotograficznym "Stocznia. Drugie życie". Jury przyznało 15 nagród i osiem wyróżnień w pięciu kategoriach. Zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej, wstęp wolny.

Konkurs towarzyszy wystawie "Stocznia | Człowiek. Przemysł. Miasto", otwartej w ECS w lipcu 2022 roku, pierwszej kompleksowej ekspozycji poświęconej bogatemu dziedzictwu Stoczni Gdańskiej i jej poprzedniczek.

Ideą konkursu było pokazanie z różnych perspektyw bogatego dziedzictwa tego miejsca i zmian, którym ono podlega. Ustanowiono pięć kategorii konkursowych: Dziedzictwo, Kultura i rozrywka, Młode Miasto #nowehistorie, Przemysł okrętowy dzisiaj oraz Open. Każdy uczestnik mógł zgłosić maksymalnie pięć prac. Etap zgłoszeń zamknięto 14 sierpnia 2023. W puli nagród znalazło się 26 500 złotych.

Do konkursu zgłoszono 570 fotografii, w wyniku preselekcji wybrano 240. Jury pod przewodnictwem światowej sławy fotoreportera Chrisa Niedenthala przyznało 15 nagród oraz 8 wyróżnień w pięciu kategoriach.

Najczęściej powtarzającym się motywem były oczywiście dźwigi, choć w tym temacie trzeba było się postarać, aby zaskoczyć jury – podsumowuje Chris Niedenthal. – Konkursowe kategorie nie były łatwe do sfotografowania, tymczasem uczestnicy doskonale poradzili sobie z ujęciem tematów. Efektem jest wiele naprawdę dobrych zdjęć.

Nazwiska laureatów konkursu poznamy podczas wernisażu wystawy, na której zostaną zaprezentowane wszystkie nagrodzone prace. Tymczasem można zdradzić, że większość autorów pochodzi z Trójmiasta, ale są wśród nich także obywatele Ukrainy czy Wielkiej Brytanii.

Grand Prix – Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka zdobyła praca pod tytułem Stocznia: następne pokolenie.

To zdjęcie wyróżnia się w sposób szczególny, dzięki charakterystycznym żurawiom w pejzażu stoczniowym, a zarazem pokazuje w sposób nietypowy młodość ożywiającą to miejsce – przyznaje Stanisław Składanowski, członek jury, dawny stoczniowiec i profesjonalny fotograf, który m.in. udokumentował stoczniowy strajk w sierpniu 1980 roku.

Autorem pracy jest mieszkaniec Gdyni, analityk w firmie finansowej, pasjonat fotografii, absolwent Sopockiej Szkoły Fotografii. Zwycięskie ujęcie wykonał podczas pleneru fotograficznego, zorganizowanego przez ECS i jego partnerów w maju tego roku.

Wśród nagrodzonych są osoby, których nazwiska często pojawiają się na listach laureatów konkursów fotograficznych, ale są też pasjonaci-amatorzy. Wystarczy wspomnieć pracowników Stoczni Remontowej, jednej z największych w Europie, fotografujących po godzinach, zafascynowanych przemysłowym krajobrazem.

Jeden ze zdobywców pierwszej nagrody jest byłym stoczniowcem. Podobnie jak jego ojciec pracował niegdyś w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. To właśnie ojciec, laureat nagród w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych, zaszczepił w nim pasję do fotografowania – opowiada dr Magdalena Staręga, pomysłodawczyni konkursu, na co dzień zajmująca się w ECS dziedzictwem Stoczni Gdańskiej. – Ciekawostką jest fakt, że wśród nagrodzonych prac są też zdjęcia wykonane telefonem komórkowym. Pokazują, że to nie sprzęt jest najważniejszy, ale osoba, która go obsługuje.

WYSTAWA POKONKURSOWA
Europejskie Centrum Solidarności, ogród zimowy (parter)
wernisaż | 10/11/2023, godz. 18.00
czynna do | 24/11/2023

rel (ECS)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter