Inne

„Dziewczyny na fali” po raz piąty pokażą, że kobiety w branży morskiej nie płyną z prądem! Nurkowanie z rekinami, poszukiwanie śladów kobiet w historii, służba na żaglowcach i kontenerowcach, zrównoważony rozwój oraz sztuczna inteligencja – to zaledwie część zagadnień, które pojawią się w wystąpieniach prelegentek tegorocznej, jubileuszowej konferencji.

Wydarzenie odbędzie się 8 marca 2023 o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury Morskiej – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Partnerem konferencji jest Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, a honorowy patronat nad nią sprawują: Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Project Management Institute Oddział Gdańsk.

„Kobieta na morze się nie nadaje…”

Z tym przekonaniem, wciąż jeszcze silnie zakorzenionym w marynarskim środowisku, od początku swojej kariery zawodowej musiała zmagać się Dominika Milion, dziś dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju w Baltic Hub (DCT Gdańsk Sp. z o.o.). Pomimo ukończenia z wyróżnieniem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie i zdobycia dyplomu oficera wachtowego już na czwartym roku studiów, w przeciwieństwie do kolegów nie miała łatwej i prostej drogi ku morzu. Podczas konferencji opowie m. in. o tym, jaką drogę przeszła od stanowiska III oficera na statku niemieckiego armatora do pozycji dyrektora w największym polskim terminalu kontenerowym – Baltic Hub.

Jeżeli mowa o obracaniu się w nieprzyjaznym środowisku, wbrew pozorom do takiego wcale nie należy obszar działania nurkującej z rekinami Justyny Szumacher (na zdjęciu głównym). Kolejna z prelegentek od lat czynnie angażuje się w ochronę i „odczarowywanie” wizerunku tych niezwykłych zwierząt. Podróżuje, nurkuje i podziwia pod wodą rekiny w ich naturalnym środowisku, na lądzie zaś prowadzi spotkania, podczas których zaszczepia w słuchaczach wiedzę i zainteresowanie tajemniczym życiem morskiej fauny. Przekraczanie granic własnego umysłu pod wodą sprawiło, że jako coach, mentor i trener rozwoju osobistego uczy innych, jak znaleźć w sobie odwagę i wiarę do realizacji nawet najśmielszych marzeń.

O tym, czy i jak zmieniło się podejście do pracy kobiet w branży morskiej w ostatnich latach, podczas konferencji opowie Zofia Olchowy, III oficer wachtowa na Darze Młodzieży. Z roku na rok obserwuje stały wzrost liczby kobiet na morzu, zarówno pośród praktykantek, jak i członkiń załogi stałej. Sama na przestrzeni lat brała udział wielu rejsach szkoleniowych, m. in. w Rejsie Niepodległości, do którego dołączyła w Singapurze, czy kolejnych edycjach The Tall Ship Races. W codziennej pracy największą satysfakcję daje jej obserwowanie, jak młodzi adepci żeglugi z każdym dniem stają się coraz bardziej odważni, pewni siebie i zaangażowani w służbę na statku.

„Kobiety też budują statki”, „Metropolitanka” i „Stocznia jest kobietą” to tylko niektóre z projektów, które tworzy i współtworzy Anna Miler – badaczka historii kobiet, animatorka kultury, działaczka społeczna i storytellerka. Od niedawna koordynuje Program Mentoringowy Dare IT, skierowany do kobiet chcących znaleźć pierwszą pracę w tej branży, zajmuje się również etycznym aspektem sztucznej inteligencji i tym, jak można wykorzystać AI do budowania bardziej inkluzywnych społeczeństw. Jej wystąpienie podczas tegorocznych „Dziewczyn na fali” będzie dotyczyło polskich i światowych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w gospodarce morskiej.

Program konferencji

17.00 Rozpoczęcie konferencji
17.15-17.30 – wystąpienie Anny Miler
17.30-17.40 – sesja Q&A
17.40-17.55 – wystąpienie Justyny Szumacher
17.55-18.05 – sesja Q&A
18.05-18.20 – wystąpienie Zofii Olchowy
18.20-18.30 – sesja Q&A
18.30-18.45 – wystąpienie Dominiki Milion
18.45-18.55 – sesja Q&A
18.55-19.30 – podsumowanie spotkania i poczęstunek

Piąte urodziny „Dziewczyn na fali” nie tylko dla dziewczyn

Po dwuletniej przerwie, podczas której konferencja „Dziewczyny na fali” odbywała się on-line, wydarzenie wraca do formy stacjonarnej. Jubileusz nie może odbyć się bez odpowiedniej oprawy, dlatego na uczestniczki i uczestników – tak, panowie również będą mile widziani – będą czekać dodatkowe atrakcje.

Jesteśmy szczególnie dumne z tego wydarzenia. Co roku na nasze zaproszenie odpowiadają fantastyczne kobiety, które chcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z bardzo różnorodnych branż – mówi Katarzyna Schaefer-Rychel, jedna z organizatorek konferencji. – Dzięki powrotowi do stacjonarnej formy imprezy nasze słuchaczki i słuchacze nie tylko zyskają możliwość bardziej swobodnego kontaktu i wymiany myśli z prelegentkami, ale będą mieli również okazję do wzięcia udziału w specjalnie przygotowanym konkursie. – dodaje. Na wszystkich uczestników na zakończenie konferencji będzie czekał słodki poczęstunek.

Aby wziąć udział w konferencji, należy przesłać swoje zgłoszenie i dane kontaktowe emailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na zgłoszenia czekamy do 3 marca 2023 r. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter