Inne

12 grudnia odbyło się seminarium Baltic Science Network w Gdańsku. Spotkanie prowadził prof. Mirosław Szreder, dziekan Wydziału Zarządzania, odpowiedzialny za projekt w Polsce, a ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczestniczył Tomasz Jałukowicz, ekspert EUSBSR PAC INNO. Przedmiotem spotkania była analiza barier i potencjalnych płaszczyzn współpracy naukowej w Regionie Morza Bałtyckiego.

Dotychczasowe działania integrujące omówili prof. Mirosław Szreder oraz Tomasz Jałukowicz informując o ostatnich spotkaniach w ministrów i ekspertów odpowiedzialnych za naukę w krajach Regionu Bałtyckiego. Współpracę naukową w różnego rodzaju projektach przedstawili prof. Krzysztof Bielawski prorektor ds. rozwoju (projekty w obszarze zrównoważonego rozwoju) oraz prof. Monika Bąk, dziekan Wydziału Ekonomicznego (projekty w obszarze ekonomii) oraz dr Ernest Czermański (projekty z obszaru logistyki).

W czasie dyskusji wśród barier wpływających na ograniczenie współpracy zwracano uwagę na ograniczenia administracyjne, finansowe i prawne. Jeśli chodzi o potencjalne płaszczyzny współpracy, jako dobry przykład wskazywano projekt Submariner. Przedstawiciel Polskiego Klastra Morskiego, Marek Grzybowski, nawiązując do doświadczeń z uczestnictwa w STARDUST, flagowym projekcie Regionu Morza Bałtyckiego, zauważył, że nie wykorzystany jest potencjał współpracy regionalnej między biznesem a uczelniami i instytutami naukowymi. Włączenie do Baltic Science Network klastrów stanowić powinno impuls do ściślejszego dostosowania potencjału naukowego do potrzeb rynku Regionu Morza Bałtyckiego i wyzwań rynku globalnego. 

Polski Klaster Morski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9003 3.9791
EUR 4.226 4.3114
CHF 4.3068 4.3938
GBP 4.922 5.0214

Newsletter