Inne

W piątek, 2 grudnia br. Wydział Mechaniczno-Elektryczny Akademii Marynarki Wojennej obchodził jubileusz 85-lecia. Z tej okazji w Audytorium Biblioteki Głównej odbyło się sympozjum z udziałem władz uczelni, pracowników wydziału oraz zaproszonych gości. 

Wydział jako jedyny o takim profilu w Polsce kształci oficerów mechaników na okręty Polskiej Marynarki Wojennej. Od kilkunastu lat WME kształci również w ramach cywilnych studiów stacjonarnych i niestacjonarnych inżynierów dla potrzeb szeroko rozumianej gospodarki morskiej.

Wydział Mechaniczno-Elektryczny Akademii Marynarki Wojennej jest kontynuatorem kształcenia technicznego kadr oficerskich floty od 1931 roku. Wtedy, w Kierownictwie Marynarki Wojennej zapadła decyzja, aby w Szkole Podchorążych Marynarki Wojennej utworzyć Wydział Techniczny. W latach 1939-1945 szkolenie techniczne realizowano w oparciu o szkolnictwo brytyjskie. W roku 1946 działalność rozpoczęła Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej w Gdyni, a z nią Wydział Techniczny. W roku 1976 Wydział zmienił nazwę na Mechaniczno-Elektryczny, w 1987 roku zaś uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych.

Obecnie Wydział prowadzi kształcenie studentów wojskowych i cywilnych na kierunkach: mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka oraz mechatronika na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.

Oprócz działalności dydaktycznej Wydział czynnie działa na niwie naukowo-badawczej. Działalność jest finansowana ze środków statutowych oraz pozyskanych w drodze konkursów na projekty i usługi naukowo-badawcze zlecane przez jednostki administracyjne oraz przedsiębiorstwa. W tej działalności Wydział dąży do osiągnięcia pozycji innowacyjnego i wiodącego ośrodka naukowego w zakresie technicznych aspektów działalności na morzu. Tradycyjne obszary badawcze to technologia i eksploatacja siłowni okrętowych. Obok nich występują obszary związane z morskimi aspektami automatyki i robotyki, systemów sterowania okrętem, symulacji i modelowania matematycznego, projektowania wspomaganego komputerowo oraz technologii prac podwodnych. Na Wydziale realizowane są również prace badawcze finansowane z funduszy Unii Europejskiej lub jej agend.

Aktualnie Wydział zatrudnia 66 pracowników, w tym 13 samodzielnych pracowników nauki (3 profesorów i 10 doktorów habilitowanych) oraz 15 doktorów nauk technicznych.

rel (Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8863 3.9649
EUR 4.2186 4.3038
CHF 4.277 4.3634
GBP 4.9259 5.0255

Newsletter