Inne

17. Coroczne Zgromadzenie Ogólne (Annual General Assembly - AGA) organizacji IAMU (International Association of Maritime Universities) miało miejsce w siedzibie uczelni Wietnam Maritime University w Haiphongu w Wietnamie. W tym roku, 1 kwietnia uczelnia ta świętowała 60-lecie swojego istnienia i zjazd Morskich Uczelni z całego świata był kulminacyjnym punktem w kalendarzu rocznicowych obchodów.

Obecnie IAMU liczy 62 członków zgromadzonych w III rejonach geograficznych:

- Ameryka - 9 uczelni,
- Europa i Afryka - 35 uczelni,
- Azja - 18 uczelni.

Obecnie już drugą dwuletnią kadencję grupie II przewodniczy Akademia Morska w Gdyni. Na posiedzeniu w Haiphongu za kilkuletnią pasywność i unikanie płacenia corocznych składek skreślono dwie uczelnie: z Francji i z Wenezueli, natomiast grono członków poszerzyły dwie uczelnie, które przeszły z powodzeniem audyt tzn.: Chalmers University z Geteborga (Szwecja) i Akademia Morska w Baku (Azerbejdżan).

Coroczne Zgromadzenie Ogólne jest najwyższym organem organizacji. Przewodniczącym IAMU jest obecnie prof. Neil Bose - rektor Uczelni z Tasmanii w Australii. Struktura organizacyjna IAMU składa się również z Międzynarodowego Komitetu Wykonawczego (International Executive Board - IEB), w skład którego wchodzi w odpowiedniej procedurze wybranych 9 uczelni (jest wśród nich Akademia Morska w Gdyni).

W strukturze organizacyjnej funkcjonują także 4 komitety:

- Policy & Planning Committee (PPC),
- Academic Affairs Committee (AAC) - Gdynia przewodniczy,
- Liason Committee (LC),
- Finance Committee (FC).

Głównym sponsorem organizacji jest fundacja Nippon Foundation, która desygnuje co roku ponad 1 mln dolarów na działalność IAMU.

Komitet AAC dokonuje również wyboru 4 z wielu zgłoszonych tematów badawczych (każdy max 60.000 USD).

W tym roku dokonano wyboru 4 projektów, które realizowane będą w 2017 roku. Wśród nich jest także praca Marine Strutural Failures Database realizowana pod kierownictwem prof. Gorana Vukelica z Uniwersytetu w Rijece, przy udziale prof. Lecha Murawskiego z Wydziału Mechanicznego AM w Gdyni.

Osobą kontaktową z IAMU jest prof. Bogumił Łączyński z Wydziału Nawigacyjnego, który przyjął na siebie rolę pośredniczenia w dość rozbudowanej komunikacji między Uczelniami.

Oprócz Formalnych Zgromadzeń Uczelni co roku organizowana jest konferencja naukowa. W tym roku napłynęło ponad 100 artykułów, z których Lokalny Komitet Organizacyjny wyselekcjonował 45 prezentacji w ramach prowadzonych równolegle 3 sekcji tematycznych, w tym 2 referaty nadesłane z Akademii Morskiej w Gdyni :

B. Łaczyński - Characteristic of post-degree courses organized in GMU on example of “MODERN SHIP MANAGEMENT” course.
A. Weintrit - International Standarization of Maritime Education, Training, Scientific Research and Technological Advances related to development of e-Navigation Strategy in Order to Enhance the Cooperation for Maritime Safety and Security and Protection of Ocean Enviroment.

Oprócz spotkania i konferencji adresowanych do profesorów ze wszystkich uczelni równolegle organizowany jest bardzo interesujący program dla studentów z uczelni członkowskich. W tym roku spotkało się 38 studentów z 14 uczelni - w tym 4 studentów z Akademii Morskiej w Gdyni.

Prof. Łączyński zdobył w USA specjalny grant dla uzdolnionych studentów w kwocie 9200USD co umożliwiło pełne pokrycie kosztów wyjazdu i uczestnictwa polskich studentów.

Wśród wielu studenckich referatów bezapelacyjnie 1 miejsce zajęły Aleksandra Góralczyk i Marta Wojtczak (III rok Nawigacji) z prezentacją: „The analysis of decision making process in typical navigation sistuation – standards of psychological education in maritime transport.”

Gdynianki pokonały referaty z Bremen (2 miejsce) i Filipin (3 miejsce). Ponadto komitet organizacyjny postanowił wyróżnić jeszcze 2 prezentacje:

Przemysław Dudzik i Natalia Jarosik z Gdyni (III rok Nawigacji) - „Over-reliance on GPS with fokus on seafarer’ incompetence in celestial Navigation and its tragic results” i jako drugą prezentację studentki z Kobe (Japonia)

Studenci z Akademii Morskiej w Gdyni okazali się najlepsi w konfrontacji ze studentami z innych części świata. Odegrali również znaczącą rolę w specjalnie zorganizowanym "Friendship Musical Program" prezentując występ taneczny i wokalny (szanty).

Konferencję zakończył Technical Tour, czyli podróż pięcioma statkami po pięknej zatoce Ha Long połączony ze zwiedzaniem wysp, konsumpcją wietnamskiej kuchni i nieprawdopodobnymi wrażeniami estetycznymi.

Następne zgromadzenie ogólne AGA-18 w październiku 2017 odbędzie się w Uczelni w Warnie (Bułgaria), AGA-19 w październiku 2018 w Uczelni Morskiej w Barcelonie (Hiszpania), a jubileuszowe AGA-20 odbędzie się w siedzibie sekretariatu IAMU i Nippon Foundation w Tokio (Japonia).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9003 3.9791
EUR 4.226 4.3114
CHF 4.3068 4.3938
GBP 4.922 5.0214

Newsletter