Inne

Prezentacja nowego modelu wsparcia polskiego eksportu i inwestycji zagranicznych, debata o stabilnej gospodarce w niestabilnych czasach, rozmowa o Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, udział w panelach dyskusyjnych i rozmowy z mediami - pierwszy dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy obfitował w liczne wydarzenia z udziałem wicepremiera Morawieckiego i wiceministrów rozwoju.

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem forum wicepremier Morawiecki, wiceminister Radosław Domagalski i prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys przedstawili założenia nowego systemu wspierania eksportu i inwestycji zagranicznych polskich firm. Kluczowe elementy reformy to powołanie Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji oraz likwidacja nieefektywnego systemu Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji oraz zastąpienie go nową siecią zagranicznych placówek handlowych.

- Chcemy, by eksport stał się naszą husarią ekonomiczną. Model wsparcia eksportu, który wprowadzimy, to zupełnie nowa jakość. Firmy mogą liczyć na profesjonalną pomoc - podkreślił wicepremier Morawiecki.

O szczegółach nowych rozwiązań mówili wiceminister Domagalski i prezes Borys.

- Polska Agencja Handlu i Inwestycji rozpocznie działalność w 2017 r. Powstanie na bazie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Nieefektywny system Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji zastąpią zagraniczne przedstawicielstwa handlowe (Trade Office). Pierwsze z nich zostanie utworzone w Teheranie - poinformował wiceminister Domagalski.

Wicepremier Morawiecki wziął również udział w sesji plenarnej, która otworzyła Forum Ekonomiczne - "Stabilna gospodarka w niestabilnych czasach". Wicepremier mówił m.in. o konieczności znalezienia przez UE nowej równowagi społecznej i gospodarczej oraz zależnościach pomiędzy regulacjami państwowymi a innowacjami.

- Regulacje i innowacje się nie wykluczają. Najbardziej innowacyjne kraje, np. Singapur czy państwa skandynawskie są silnymi regulatorami swoich rynków - zauważył. Wicepremier zwrócił także uwagę na fundamentalne pytania jakie musi przed sobą postawić Europa.

- Cyfryzacja przenika wszystkie dziedziny gospodarki. To sprawia, że musimy znaleźć odpowiedź na pytania o pracę w coraz bardziej zautomatyzowanej gospodarce - zaznaczył.

Zdaniem wicepremiera odpowiedzią na niepewność przedsiębiorców w trudnych czasach może być wyznaczenie przez państwo kierunków rozwoju sektorów gospodarki, ale z zachowaniem elastyczności.

- Chodzi o mocny fundament z elastyczną nadbudową. Stabilna podstawa to dobra polityka makroekonomiczna, monetarna, fiskalna. Z kolei w mikrogospodarce, u przedsiębiorców , konieczna jest elastyczność, która pozwoli odpowiedzieć na wyzwania przyszłości - powiedział wicepremier.

Zwieńczeniem udziału wicepremiera w pierwszym dniu forum była rozmowa z dziennikarzem Wiktorem Świetlikiem o Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Wiceministrowie rozwoju uczestniczyli także w panelach dyskusyjnych. Podczas jednego z nich - "Europejskie strategie rozwoju - priorytety i cele w budowaniu silnych regionów" - wiceminister Jerzy Kwieciński podkreślił konieczność wspierania innowacyjności z poziomu regionalnego.

- Nie tylko tworzymy Polski Fundusz Rozwoju, czyli instytucję, która integruje instrumenty, jakie państwo ma w swoim posiadaniu na poziomie centralnym, ale bardzo zachęcamy także samorządy, aby tego rodzaju instrumenty integrowały na poziomie województw. Zachęcamy do tworzenia takich regionalnych funduszy rozwoju. Liczę na to, że polityka innowacyjna w naszym kraju będzie się w dużym stopniu regionalizowała - mówił.

Z kolei wiceminister Jadwiga Emilewicz w dyskusji o polskiej samorządności wskazała na plusy i minusy reformy samorządowej z końca lat 90.

- Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Delegowany jak najniżej proces decyzyjny jest paliwem demokracji. Upodmiotowienie samorządów przyniosło świetne efekty, ale pozostały braki w koordynacji działań samorządów. Widać to najlepiej na przykładzie dróg wojewódzkich czy infrastruktury cyfrowej - powiedziała.

O rozwoju współpracy z Chinami wiceminister Domagalski rozmawiał podczas panelu "Nowy Jedwabny Szlak".

- Nowy model wsparcia eksportu pozwoli systematycznie bilansować wymianę handlową z Chinami. Ma też pomóc w zwiększaniu skali polskich inwestycji za granicą, zwłaszcza na rynkach azjatyckich - podkreślił.

Przypomniał, że mławska firma Novago pozyskała chińskiego inwestora, co potwierdza gotowość do pogłębiania współpracy inwestycyjnej.

Forum Ekonomiczne w Krynicy odbywa się w dniach 6-8 września 2016. To już 26. edycja tego wydarzenia. Temat przewodni tegorocznych obrad to "Europa w obliczu wyzwań - zjednoczeni czy podzieleni?".

rel (Ministerstwo Rozwoju) 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9983 4.0791
EUR 4.2806 4.367
CHF 4.3691 4.4573
GBP 5.0068 5.108

Newsletter