Inne

Dziesiąte posiedzenie Konwentu Politechniki Gdańskiej odbyło się 19 października br. na terenie Grupy Kapitałowej Remontowa Holding SA. Gospodarzem spotkania był prezes zarządu Piotr Soyka.

Uczestników powitał przewodniczący Konwentu PG Jan Kozłowski, który przypomniał zgromadzonym, że biorą udział w drugim spotkaniu (pierwsze odbyło się w czerwcu br. w Stoczni Gdynia), którego celem jest m.in. obalenie mitów na temat gospodarki morskiej i przemysłu stoczniowego.

-  Irytująca jest powszechna opinia mówiąca, że z przemysłem stoczniowym jest źle, że nie rozwija się harmonijnie. Oczywiście to mylne, niepoparte faktami poglądy - zaakcentował Jan Kozłowski.

Zanim zebrani przeszli do tematyki stoczniowej, prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej przedstawił prezentację pt. „Motor rozwoju inżynierii wiedzy”, w której omówił problemy na styku świata rzeczywistego i cyfrowego. Rektor mówił m.in. o budowie baz wiedzy poprzez zbieranie oraz formalizację wiedzy eksperckiej do formy reguł stosowanych oraz używanych przez systemy zarządzania wiedzą.

- Psychologia, kogniwistyka, matematyka, informatyka - jeśli połączymy te cztery dziedziny nauki, to możemy w pewnym sensie tworzyć mechanizmy formalizacji wiedzy, a także reguły przechowywania i przetwarzania - podkreślił. - Gromadzenie wiedzy dotyczącej pracy zespołu lub funkcjonowania organizacji oraz jak najlepsze jej zrozumienie, udoskonalenie oraz wykorzystanie jest konieczne dla realizacji zamierzonych celów tego zespołu czy tej organizacji.

Rektor nadmienił, że na Politechnice Gdańskiej trwają prace nad uruchomieniem nowego międzywydziałowego kierunku studiów, który łączy wydziały Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Zarządzania i Ekonomii. To kierunek związany z zarządzaniem wiedzą. Splata różne dziedziny nauki, czyli treści „twarde” (matematyka, informatyka…) z treściami „miękkimi” (kognitywistyka, ekonomia i finanse, zarządzanie…).

Kolejne wyzwanie uczelni, jak mówił prof. Krawczyk, związane jest z działalnością Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji, w którym kreowane są zespoły, pracujące nad określonymi zagadnieniami – często w formie konkursów studenckich, które są źródłem bardzo cennej wiedzy.

- Co więcej na przykładzie prac zespołów studenckich analizujemy, w jaki sposób proces wytwarzania różnych produktów może być sformalizowany i zapisany w pamięci systemów komputerowych - dodał prof. Henryk Krawczyk.

- Inżynieria wiedzy będzie wkraczała w różne dziedziny życia. Obserwuje się, że bez względu na to, jaką dziedzinę weźmiemy pod uwagę pewne mechanizmy są powtarzalne. Oznacza to, że nie musimy powtarzać takich czynności w każdej dziedzinie, wystarczy zdefiniować uniwersalne scenariusze działań. Tak jak to było kilkadziesiąt lat temu z językami programowania - kontynuował.

W trakcie prezentacji rektor zasygnalizował, że Politechnika Gdańska przymierza się do budowy - Smart and Transdisciplinary Knowledge Services for Big Data (STOS). To „cegiełka”, która spełniałaby normy światowe jeśli chodzi o przechowywanie danych, oferowanie usług wiedzy, a także odpowiednie mechanizmy bezpieczeństwa.

Tuż po wystąpieniu rektora PG, członkowie Konwentu przeszli do dyskusji. Wiceprzewodnicząca Konwentu PG Teresa Kamińska zaznaczyła, iż nie osiągniemy żadnego celu, także tego związanego z inżynierią wiedzy, jeśli nie zaczniemy wprowadzać zmian na każdym poziomie. - Już w przedszkolach powinno się tworzyć zespoły i dawać dzieciom konkretne problemy do rozwiązania. Chodzi o inny sposób wychowania, kładący nacisk na pracę zespołową ­- powiedziała.

Ze zdaniem pani prezes zgodził się senator RP, prof. Edmund Wittbrodt, który dodał, że zmiany należy zacząć wprowadzać jak najszybciej.

– Nie zamykajmy się tylko do obszarów inżynierii - zaapelował Jan Zarębski z Gdańskiego Klubu Biznesu, podkreślając, że to właśnie kultura i sztuka są motorem rozwoju.

Z kolei Krzysztof Kilian, były minister łączności, podkreślił, że wykład prof. Henryka Krawczyka był cenny, gdyż oprócz usystematyzowania wiedzy technicznej, dotykał istotnych we współczesnym świecie kompetencji miękkich, które są kluczowe, a wręcz podstawowe jeśli chodzi o zarządzanie np. zespołem lub fimą.

Andrzej Synowiecki, prezes zarządu RADMOR S.A zauważył, iż z wykładu rektora wynika istotna przesłanka dla dydaktyki.

- Jeśli mówimy o tym, że dzisiejszy inżynier musi wytwarzać dokumenty, które będą zrozumiałe przez maszynę to trzeba sobie zdawać sprawę również z tego, że współczesny inżynier bez współpracy z tą maszyną nie będzie w stanie wykonywać swoich funkcji. Inżynier przeszłości opierał się na wiedzy książkowej i doświadczeniach swego mentora, natomiast inżynier przyszłości będzie prawdopodobnie musiał czerpać wiedzę z maszyn - komputerów, robotów, etc. Istnieje więc tu taka solidna przesłanka, by uświadamiać wykładowcom i studentom, że bez współpracy z maszynami ich praca i funkcjonalność będzie dużo słabsza - powiedział Synowiecki.

Kolejne wystąpienie dotyczyło grupy kapitałowej Remontowa Holding SA.

- Jesteśmy największą grupą stoczniową w Polsce, możemy pochwalić się rocznym obrotem na poziomie 500 mln Euro - rozpoczął wystąpienie Piotr Soyka, prezes zarządu Remontowa Holding SA. - W rankingu „Wprost” zostaliśmy najlepszym eksporterem w Polsce. Zajmujemy też pierwsze miejsce na Pomorzu wśród prywatnych firm przemysłowych, trzecie miejsce w Polsce wśród prywatnych firm przemysłowych, osiemnaste miejsce w Polsce pod względem zapłaconego podatku w 2014 roku. Ponadto posiadamy tytuł Odpowiedzialny Pracodawca oraz Lider HR 2015 w rankingu „Gazety Prawnej”.

W trakcie prezentacji Piotr Soyka omówił zakres działalności Remontowa Holding SA, zaprezentował przykłady zrealizowanych jednostek typu off-shore. Remontowa to jedna z największych firm projektowych w Europie i czołowy dostawca usług inżynierskich w zakresie projektowania i dostaw dla wszystkich rodzajów statków i konstrukcji morskich.

- Bardzo szczycimy się sektorem wież pływających, które mają różne przeznaczenie, niektóre są do wiercenia, inne służą jako hotele pływające. Ostatnio przebudowujemy platformę na rafinerię pływającą. To ogromny, niezwykle skomplikowany inżynieryjnie, a także angażujący olbrzymie zasoby oraz środki finansowe projekt - zaznaczył prezes Soyka.

Tuż po wystąpieniu prezes zarządu Remontowa Holding SA Piotr Soyka zaprosił zebranych na wycieczkę po ogromnym terenie stoczni. Przedstawiciele Konwentu Politechniki Gdańskiej mieli więc okazję, by z bliska przyjrzeć się aktualnie realizowanym w stoczni projektom.

rel (Politechnika Gdańska) 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0037 4.0845
EUR 4.2839 4.3705
CHF 4.3859 4.4745
GBP 5.0134 5.1146

Newsletter