W czwartek, 17 kwietnia 2025 roku, weszły w życie nowe przepisy dotyczące fotografowania obiektów infrastruktury krytycznej, do której zaliczane są m.in. porty morskie o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej – w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.
Podstawą wprowadzonych ograniczeń jest rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 27 marca 2025 roku „W sprawie trybu oraz terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów, osób lub ruchomości, o których mowa w art. 616a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, wzoru znaku zakazu fotografowania oraz sposobu jego uwidocznienia, utrwalenia i rozmieszczenia”.
Nowe przepisy dotyczą rejestrowania obrazu w miejscach o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa. Intencją ustawodawcy jest przede wszystkim działanie prewencyjne, którego celem jest ochrona kluczowych elementów infrastruktury, które mogą stać się celem działań sabotażowych lub szpiegowskich – czytamy w uzasadnieniu.
Co ważne, zakaz fotografowania danego obiektu będzie obwiązywał dopiero z chwilą pojawienia się na tym terenie tablic informacyjnych.
Jak poinformowały przedstawiciele gdańskiego portu, w ramach wprowadzanych zmian, na terenie Portu Gdańsk zostaną rozmieszczone specjalne tablice informacyjne ze znakiem zakazu fotografowania. Oznakowanie pojawi się m.in. na ogrodzeniach, w punktach newralgicznych oraz na samych obiektach – wszędzie tam, gdzie rejestrowanie obrazu może nieść potencjalne ryzyko wykorzystania zdjęć w niewłaściwy sposób. Szczególną uwagę zwrócono na bramy wjazdowe oraz rejony w pobliżu infrastruktury o strategicznym znaczeniu, jak terminale, systemy łączności czy urządzenia przeładunkowe.
ZMPG S.A. przewidział procedurę dla osób, które w uzasadnionym celu – np. dziennikarskim – potrzebują wykonać zdjęcia na terenie objętym zakazem. W takim przypadku konieczne będzie złożenie wniosku o zgodę, zawierającego m.in. cel, miejsce i termin fotografowania oraz dane osobowe zaangażowanych osób zgodnie z wprowadzonym rozporządzeniem – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Port Gdańsk.
- Złamanie zakazu może prowadzić do konsekwencji prawnych, dlatego istotne znaczenie ma odpowiedzialne zachowanie odwiedzających tereny przyportowe oraz świadomość potencjalnych zagrożeń wynikających z naruszenia zasad – ostrzegają przedstawiciele gdańskiego portu.
Tablice informujące o zakazie fotografowania i filmowania pojawiły się również na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku, w której budowane są m.in. niszczyciele min typu Kormoran II.
LEW, Fot.: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl