Bezpieczeństwo

Frachtowiec - jak podaje PAP, a ściślej mówiąc - masowiec, pływający pod banderą Belize i zarejestrowany w Wielkiej Brytanii został zaatakowany w niedzielę u wybrzeży Jemenu - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. W pobliżu statku doszło do eksplozji. Załoga bezpiecznie opuściła jednostkę.

Jak przekazała brytyjska agencja bezpieczeństwa morskiego Ambrey, do incydentu doszło w cieśninie Bab al-Mandab, pomiędzy Afryką i Półwyspem Arabskim. Niezależnie brytyjska agencja ds. handlu morskiego (UKMTO) powiadomiła, nie podając nazwy konkretnego statku, że u wybrzeży Jemenu doszło do eksplozji, która spowodowała pewne zniszczenia.

Niezależni analitycy OSINT oraz agencja Associated Press zidentyfikowali jednak statek jako Rubymar (nr IMO 9138898; GT 19 420; nośność 32 211 t). Jest to masowiec udźwigowiony klasy handy-size należący do armatora Golden Adventure Shipping SA zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii. Armatorem zarządzającym i operatorem statku jest GMZ Ship Management Co SA z Libanu. Statek, zbudowany w 1997 roku w Japonii z tymi dwiema firmami powiązany jest od roku 2020. [red. PortalMorski.pl]

Załoga opuściła jednostkę - podała UKMTO w komunikacie w poniedziałek.

Nie wszystkie źródła zdają się potwierdzać informację o opuszczeniu statku przez załogę.

Agencja Ambrey twierdzi, że "częściowo załadowany statek na krótko zwolnił z 10 do sześciu węzłów i zmienił kurs, następnie skontaktował się z marynarką wojenną Dżibutti, a potem wrócił na poprzedni kurs i przyspieszył do pierwotnej prędkości". [red.]

W chwili ataku frachtowiec płynął ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) do bułgarskiej Warny.

Jednak w ZEA stał tylko na kotwicowisku, a ostatnim portem, do jakiego zawinął był Ras Al Khair w Arabii Saudyjskiej (przedtem Colombo na Sri Lance). [red.]

Według deklaracji nadawanej w systemie AIS, na pokładzie statku znajduje się uzbrojona ochrona.

Od listopada ubiegłego roku jemeńscy rebelianci Huti wielokrotnie atakowali statki na Morzu Czerwonym, twierdząc, że w ten sposób wspierają działania palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas i jej walkę z Izraelem w Strefie Gazy. Huti nie wypowiedzieli się w sprawie najnowszego incydentu. 

Zdaniem USA i sojuszników Huti stwarzają poważne zagrożenie dla światowego handlu.

W najbliższym czasie również Europa włączy się do działań mających zwiększyć bezpieczeństwo żeglugi po Morzu Czerwonym. W planowanej misji Aspides mają uczestniczyć co najmniej cztery okręty - ich udostępnienie planują Francja, Niemcy, Włochy i Belgia.

Ministrowie spraw zagranicznych państsw UE spotykają się w poniedziałek w Brukseli, aby formalnie rozpocząć misję, której kwatera główna ma znajdować się w położonej w środkowej Grecji Larisie.

PAP; PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: NASA (public domain

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter