Bezpieczeństwo

Przyszły okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża niszczyciel min ORP Kormoran w pierwszej połowie grudnia zrealizował współpracę zarówno z załogą śmigłowca SH-2G, a także z okrętem dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Czernicki.

Współpraca z innymi jednostkami pływającymi oraz ze statkami powietrznymi to jeden z kolejnych etapów morskich prób nowego niszczyciela min Kormoran. Podczas realizacji zadań z okrętem dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Czernicki testowano m.in. możliwości zaopatrywania Kormorana przez inne jednostki pływające. Pierwsze z prób przeprowadzono w Porcie Wojennym w Gdyni. Pomiędzy zacumowanymi w nim okrętami zostały przeciągnięte liny służące do przeładunku towarów, a także wąż paliwowy. Następnie miejsce miały próby na morzu. Na wodach Zatoki Gdańskiej współpracujące okręty ustawiły się w szyku torowym. Dzieliło je około 150 metrów. Z rufy ORP Czernicki na Kormorana podano wąż paliwowy, a następnie sprawdzono prawidłowość zamocowania króćców paliwowych.

Z kolei podczas współpracy ze śmigłowcem SH-2G głównym zadaniem jego załogi było praktyczne przećwiczenie podejmowania i przekazywania na pokład okrętu ładunku umieszczonego w zasobniku. Podczas lotu doświadczalnego wyznaczono także bezpieczny profil podejścia do współpracy z nowym typem jednostki oraz określono najbardziej dogodne miejsca na pokładzie niszczyciela min do wykonywania tzw. zadań VERTREP (ang. Vertical replenishment), czyli zaopatrywania okrętu z powietrza przez śmigłowiec.

ORP Kormoran budowany jest w stoczni Remontowa Shipbuilding dla 13. Dywizjonu Trałowców (8.Flotylla Obrony Wybrzeża). Uroczyste położenie stępki pod budowę jednostki odbyło się 23 września 2014, natomiast 4 września 2015 roku uroczystość chrztu oraz wodowania. Matką chrzestną okrętu została Pani Maria Jolanta Karweta, żona admirała Andrzeja Karwety, byłego dowódcy Marynarki Wojennej RP.

Okręt typu Kormoran II przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym. Ważnym atrybutem okrętu są wysokie parametry manewrowe zapewniane przez pędniki cykloidalne napędzane silnikami spalinowymi, czyli zachowanie bardzo restrykcyjnych kryteriów poruszania się okrętu na akwenach. Okręt o długości 58 metrów obsługiwany będzie przez 45-osobową załogę.

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki wchodzi w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Brał udział w wojnie przeciwko Irakowi, dwa razy był też okrętem flagowym Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Wkrótce znów stanie na czele sojuszniczej grupy natowskich okrętów. Zespół będzie operował na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Na jego pokładzie zostanie ulokowany sztab dowodzący działalnością podległych jednostek. Do zadań okrętu będzie należało również wsparcie logistyczne zespołu. Na czas misji ORP Czernicki zyska status Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

rel (8. Flotylla Obrony Wybrzeża), AL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9983 4.0791
EUR 4.2806 4.367
CHF 4.3691 4.4573
GBP 5.0068 5.108

Newsletter