Stocznie, Statki

Najważniejsze są interesy Francji - tak komentuje się nad Sekwaną czwartkową decyzję rządu o "tymczasowym upaństwowieniu" stoczni STX France w Saint Nazaire, by zapobiec jej przejęciu przez włoską spółkę pod koniec tygodnia i zyskać czas na dalsze negocjacje.

"Liberalizm, Europa, wszystko pięknie, ale najważniejsze są strategiczne interesy Francji" – skomentowała telewizja BFM.

Tymczasowe upaństwowienie stoczni w Saint Nazaire przyjęte zostało z satysfakcją przez większość obserwatorów i wszystkie stronnictwa polityczne. Francuski rząd nie chce, by włoski koncern Fincantieri, pragnący nabyć stocznię, dysponował większością akcji przedsiębiorstwa.

Sprawa nie jest nowa. Stocznia została sprzedana przez będącego w trudnościach finansowych koreańskiego udziałowca. Poprzedni rząd zgodził się na przejęcie przez Włochów stoczni STX, w której miał blokującą większość 33 proc.; część akcji miała dostać fundacja z Triestu. Obecne władze uznały, że za tą fundacją kryje się ten sam koncern Fincantieri i zażądały, by 50 proc. udziałów pozostało w rękach francuskich.

Niemal wszystkie francuskie media cytują ministra gospodarki Bruno Le Maire’a, który powiedział w czwartek, że "upaństwowienie STX ma na celu obronę interesów strategicznych Francji". Le Maire zastrzegł, że decyzja jest tymczasowa i że negocjacje z Włochami będą kontynuowane, by uzyskać większe gwarancje dotyczące zatrudnienia.

"Strategiczne i przemysłowe znaczenie tej stoczni tłumaczy, dlaczego państwo się nią interesuje" - stwierdził Boris Vallaud z kancelarii b. prezydenta Francois Hollande'a, a obecnie deputowany socjalistyczny.

Inni politycy, jak przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Francois de Rugy, mówią o "odpowiedzialnej decyzji". Zaproszony przez telewizje parlamentarną LCP-AN ekonomista zwrócił uwagę, że akcjonariuszami włoskiego koncernu są Chińczycy i istnieje niebezpieczeństwo przywłaszczenia sobie przez nich francuskiego know how.

Jedynie Bertille Bayart z redakcji ekonomicznej dziennika "Le Figaro" pisze w piątek: "Francja jest zdecydowanie dziwnym krajem. Jej rząd, uważany za najbardziej liberalny od dziesięcioleci, rozpoczyna mandat od upaństwowienia, którego nie chciała ani dyrekcja firmy, ani związki zawodowe". "Operacji przyklaskują natomiast z całej siły politycy z prawicą na czele. Lewica nie pozostaje w tyle i otoczenie Arnaud Montebourga (byłego socjalistycznego ministra odnowy produkcji Francji w latach 2012-2014) uważa, że to kontynuacja jego linii" - wskazuje gazeta.

Podczas gdy zakładowe związki zawodowe Force ouvriere uważają, że państwo to "jedyny prawdziwy akcjonariusz, który w ostatnich latach walczył o przetrwanie stoczni, inne centrale związkowe zwracają uwagę, że nie ma żadnego francuskiego kandydata na przejęcie zakładów i że należy kontynuować negocjacje z Włochami".

Obserwatorzy podkreślają, że choć stocznia w Saint Nazaire na zachodzie kraju ma wystarczająco wiele zamówień na następne dziesięć lat, to należy myśleć o dalszej przyszłości i dlatego dobrze się dzieje, że rząd wykazuje dalekowzroczność.

Z Paryża Ludwik Lewin 

llew/ cyk/ kar/

+2 punkt widzenia zależy od...
Pan Prezydent Francji pracujący do niedawna w bankowości z całą pewnością nie pochwaliłby wtedy nacjonalizacji.
29 lipiec 2017 : 06:29 gość | Zgłoś
+9 Pan prezydent Francji ma w d... wolny rynek
Macron chce teraz ukarać Polskę, bo przenoszą fabrykę Whirlpool z Francji do Łodzi. Pan Macron, który jest plastikowym produktem liberalizmu, nazywa to "dumpingiem socjalnm". Jak przychodzi co do czego ma w d... prawa wolnego rynku i działa na rzecz ochrony francuskiego przemysłu i miejsc pracy, nawet za cenę nacjonalizacji przedsiębiorstw. Taki z niego liberał. Bierzmy z niego przykład, tzn, opowiadajmy dużo o wolnym rynku, ale róbmy swoje i chrońmy polskie firmy.
29 lipiec 2017 : 21:54 A skąd... | Zgłoś
+2 .....
Owszem, chrońmy - ale to co na te ochronę zasługuje i funkcjonuje w branżach rozwojowych.
31 lipiec 2017 : 23:41 realista | Zgłoś
+2 Donald
Chyzy rój sprzedał nas za saksy w Brukseli u balera Angeli !
30 lipiec 2017 : 19:45 Po | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter