Stocznie, Statki

Chcemy, żeby przemysł stoczniowy był jednym fundamentów polskiej gospodarki - powiedziała w poniedziałek w Szczecinie premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjmie projekt ustawy stoczniowej.

Chcemy, żeby przemysł stoczniowy był jednym z fundamentów polskiej gospodarki - powiedziała w poniedziałek w Szczecinie premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjmie projekt ustawy stoczniowej.

"Chcemy, żeby ta gałąź przemysłu była z jednym fundamentów polskiej gospodarki" - zadeklarowała szefowa rządu. Mam nadzieję, że już niedługo polskie stocznie będą tętnić życiem - mówiła podczas konferencji prasowej na pokładzie statku szkoleniowego Akademii Morskiej w Szczecinie Nawigator XXI.

"Mam ogromną satysfakcję, że w tak krótkim czasie udało się przygotować projekt ustawy (...) To będzie początek drogi, ale niezwykle istotny. Wierzę, że dzięki tej propozycji będzie możliwe stworzenie warunków dla przedsiębiorców, którzy w tej chwili zainwestowali, prowadzą swoją działalność, ale i dla nowych podmiotów gospodarczych" - podkreśliła premier.

Jak dodała, rząd widzi możliwość inwestowania i realizowania potrzebnych zakupów w polskich stoczniach na potrzeby polskiego wojska. Podkreśliła, że rządowi zależy także bardzo, by rozwijać drugi element, którym zajmuje się resort gospodarki morskiej, czyli żeglugę śródlądową. "Kładziemy duży nacisk na odbudowę żeglugi śródlądowej" - dodała Szydło.

Premier zapowiedziała, że dla rządu gospodarka jest priorytetem. Podkreśliła, że w rozwoju gospodarki potrzebna jest współpraca resortów, "wykorzystywanie polskich zasobów", "przywracanie dobrego klimatu dla odbudowy polskiego przemysłu" oraz reindustrializacja.

"Całościowy program, który nazwaliśmy +Gospodarka Plus+ będzie przez nas traktowany priorytetowo, będziemy realizować poszczególne części bardzo konsekwentnie" - zaznaczyła szefowa rządu. Jak dodała, na program "Gospodarka Plus" składają się m.in. plan rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego, program mieszkaniowy, program odbudowy górnictwa, i rozwój przemysłu stoczniowego.

Obecny na konferencji minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zapewnił, że ustawa stoczniowa wejdzie w życie na początku przyszłego roku - w związku ze zmianami podatkowymi. "Tu w Szczecinie trzeba mówić o odbudowie, nie o aktywizacji przemysłu stoczniowego" - podkreślił.

"Ta ustawa przeszła pomyślnie uzgodnienia międzyresortowe. Ustawa dotyczy przede wszystkim wsparcia finansowego w zakresie likwidacji podatku VAT, zmniejszenia podatku CIT do 1 proc. i rozszerzenia stref ekonomicznych, które mają służyć do produkcji stoczniowej. Jesteśmy zgodni z prawem unijnym, zasadą konkurencyjności, a projekt dotyczy wszystkich, którzy chcą zacząć produkować statki" - powiedział minister. Przypomniał, że rządowy projekt odbudowy przemysłu stoczniowego zyskał wsparcie przedsiębiorców, z którymi projektodawcy uzgadniali jego priorytety, ale także szczegóły.

Pytany o specjalistów, którzy mieliby pracować w polskich stoczniach, a którzy wyjechali wcześniej do pracy za granicę, Gróbarczyk odparł, że rząd chce wprowadzić takie prawo, które zaktywizuje działania w obszarze przemysłu stoczniowego, a wówczas ludzie chętni do pracy "przyjadą sami". Wyraził nadzieję, że opozycja wesprze projekt.

Ministrowie gospodarki morskiej i finansów przedstawili dziennikarzom w połowie marca projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego. Premier komentując swą wizytę w szczecińskiej Akademii Morskiej podkreśliła, że połączenie nowoczesnych technologii, nauki i gospodarki to polska przyszłość. "Chcemy, aby polska myśl technologiczna i naukowa była wykorzystywana w polskiej gospodarce" - powiedziała.

Szydło była pytana także o sytuację w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne Police. Według premier "przed Policami jest dobra przyszłość". "Jesteśmy teraz na etapie zmiany zarządu Police.(..) Police na pewno będą się rozwijać. Zależy nam na tym, by tu na zachodzie Polski taka silna firma grupy kapitałowej się rozwijała" - podkreśliła szefowa rządu.

Zarówno przed gmachem Akademii Morskiej, gdzie premier odwiedziła Europejskie Centrum Szkolenia LNG, jak i przed cumującym na nabrzeżu przy Wałach Chrobrego statkiem, gdzie odbyła się jej konferencja prasowa, zgromadziły się niewielkie grupy protestujących osób.

Przed uczelnią kilkunastoosobowa grupa manifestantów z flagami i transparentami KOD skandowała: "Wolność, równość, demokracja" i "Beata drukuj ten wyrok". Kiedy Szydło wychodziła z Akademii, pomachała w stronę protestujących.

Przed statkiem Nawigator czekała na premier około 10-osobowa grupa, która manifestowała przeciwko zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej, w tym m.in. przedstawicielki Kongresu Kobiet oraz Partii Razem. Protestujący mieli transparenty i wieszaki. Kobiety wznosiły okrzyki: "Moja macica, nie twoja broszka".

epr/ res/ tgo/ par/ je/

 

 

+1 fundament
a pozostałe fundamenty ? czy może pani premier je wymieniła?
04 kwiecień 2016 : 13:19 kokospoko | Zgłoś
+7 przemysl stoczniowy
program rzadowy jest szansa na odbudowanie przemyslu stoczniowego. po latach rzadow marsjan jest nadzieja ze wreszcie cos sie zmieni na dobre. do tej pory dzialanosc marsjan to miliardy zmarnowanych pieniedzy z kasy panstwa, pieniedzy ktore poszly nie na rozwoj stoczni lecz do kieszeni kolesi. moze wreszcie glowny marsjanin odpowiedzialny za niszczenie stoczni szczecinskich i trojmiejskich odpowie przed sadem. zlikwidowano setki miejsc pracy w stoczniach, przegnano fachowcow zamieniono ich na swoich kumpli. odbudowa bedzie bardzo trudna i dlugotrwala trzeba lat by odrodzil sie przemysl stoczniowy w Polsce.program reindustrializacji jest ambitny ale potrzebny i majacy szanse na osiagniecie sukcesu. ale najpierw trzeba zrobic bilans otwarcia i powiedziec w jakim miejscu jestesmy i kto imiennie ponosi odpowiedzialnosc za taki stan , przeciez nie stalo sie to za sprawa " niewidzialnej reki rynku" stalo sie to za sprawa ludzi z marsa , pegaza i innych tworow ..
04 kwiecień 2016 : 18:33 stoczniowiecjeszcze | Zgłoś
+6 SG
dokladnie, pierwszy powinien byc obecny posel byly prezes stoczni Gdansk!
05 kwiecień 2016 : 08:01 Ole | Zgłoś
+4 Nazwiska trzeba podawać
Pan Jaworski postawi na nogi wszystkie stocznie!!!
05 kwiecień 2016 : 09:02 GW | Zgłoś
+10 No i ????
Aby tylko dali zajęcie i ukrucili biurokrację do minimum.
W tym przemyśle nie pasuje miec 4 biurokratow na jednego co ciężko pracuje.
W każdym bądź razie tylko tak można stworzyć coś co da stabilność w zatrudnieniu
05 kwiecień 2016 : 03:38 optymista | Zgłoś
+4 a popyt na te produkty
a dla kogo te stocznie narodowe beda robily statki? Rozumiem , ze w kraju mozna wymusic przymus kupowania produktow narodowych, ale na zewnatrz trzeba konkurowac. Smiem watpic ze stworzy sie firme ktora bedzie na tyle nowoczesna aby konkuroowac ze stoczniami azjatyckimi.
05 kwiecień 2016 : 07:53 Grzegorz GDY/GDA | Zgłoś
-10 Ha,Ha,Ha.....
Taaa,tera bedzie dobrze do konca swiata a moze jeszcze dluzej!!!!!!!!!!!!!!!!!
PRECZ Z PISOWA KOMUNA!!!!!!!!!!!jedna juz mielismy,WYSTARCZY!!!!!!!!!!!!
05 kwiecień 2016 : 16:38 Antypisowiec.Krzych | Zgłoś
-2 olo marinero
Niech oni lepiej niczego nie wspomagaja takie tam pitu pitu. Stocznia remontowa w Gdansku buduje nowoczesne jednostki offshorowe jaki i promy dla armatorow Norweskich i Kanadyjskich sa to zaawansowane technologicznie jednostki.Jestem mieszkancem trojmiasta i widze bardzo duzy rozwoj w tej dziedzinie bez pomocy rzadu.Niczego nie mowia o polskim marynarstwie ktore napedza gospodarke -czysty pieniadz wydawany przez marynarzy a zarobiony w obcych krajach.Niestety rzad ten czy inny tylko mysli jak tu opodatkowac ta branze, a na rynku pracy dla marynarzy jest coraz gorzej ciezko jest konkurowac z marynarzami z Filipin.Kryzys paliwowy spowodowal ze wielu ludzi stracilo prace i polskim stocznia bedzie ciezko konkurowac z Chinami czy Korea.
05 kwiecień 2016 : 19:50 olo | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter