Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Statki Statki i Żegluga - Historia
Dołącz do nas

Statki historyczne • Historia żeglugi

Historia statków i żeglugi ● Jednostki odrestaurowane i repliki ● Wraki

23 lata po zatonięciu Heweliusza. Uroczystości w Świnoujściu i Szczecinie

Email Drukuj

W 2013 roku, na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie został odsłonięty pomnik upamiętniający tragedię promu

23 lata temu, niedaleko wyspy Rugia zatonął prom Jan Heweliusz. Była to największa tragedia morska w polskiej flocie handlowej.

80 lat temu dookoła świata

Email Drukuj

Port Dworzec Morski, 1933-1939 (Fot.: mat. pras.)

3 września 1935 roku, o godzinie 11, Gdynia przy Dworcu Morskim uroczyście witała Dar Pomorza wracający z pionierskiej podróży. Żaglowiec Państwowej Szkoły Morskiej, jako pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą opłynął świat. To był najsłynniejszy i najdłuższy rejs w historii „białej fregaty” - wydarzenie o wielkiej symbolicznej wymowie, dokumentujące morskie ambicje II Rzeczypospolitej.

Niski poziom Odry ujawnił ukryte przez lata pod wodą fragmenty mostu i wrak barki

Email Drukuj

Szczecińscy naukowcy badają znaleziska w gminie Cedynia. Niski poziom Odry pomiędzy Osinowem Dolnym a Starym Kostrzynkiem ujawnił ukryte przez lata pod wodą fragmenty mostu i wrak barki.

Kentucky i Lwów: podwójna 92 morska rocznica

Email Drukuj

Kentucky (Fot.: Archiwum)

Dokładnie 13 sierpnia 1923 roku, odrodzona Polska w symboliczny sposób zaakcentowała swoje morskie aspiracje, sięgające zarówno najbliższego Bałtyku, jak i oceanów.
Tego dnia dwa wydarzenia mocno zapisały się w historii morskiej Polski. Do Gdyni zawinął pierwszy zagraniczny statek pełnomorski - parowiec Kentucky, a na środku Atlantyku, żaglowiec szkolny Lwów, przeciął linię równika jako pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą.

Pierwszy (i pechowy) na kilka sposobów. 172 rocznica wodowania SS Great Britain

Email Drukuj

SS Great Britain (Fot.: Wikipedia)

Największy statek swoich czasów, pierwszy w historii transatlantyk z żelaza który przepłynął Atlantyk, pierwszy na świecie szkuner 6-cio masztowy, pierwszy żelazny statek z śrubą napędową... Długo możnaby wymieniać cechy, którymi SS Great Britain wyprzedzał swą epokę. Nie opuszczał go jednak pech.

Holownik parowy na dnie Dąbia. Chcą go wydobyć

Email Drukuj

Wrak holownika Bolek będzie wydobyty z Jeziora Dąbie - zapowiada Andrzej Kocewicz z firmy UW Service. Stanie się to jeszcze w tym roku. Kadłub parowego holownika z 1912 roku leży w mule na głębokości ośmiu metrów.

Płetwonurkowie zbadali wrak statku handlowego. Skarby ze "Szklanego"

Email Drukuj

Trzy armaty, beczki ze żelaznymi sztabami, butelki z cynowymi korkami i inne eksponaty pozyskali archeolodzy podwodni i płetwonurkowie z Narodowego Muzeum Morskiego, którzy powrócili z wyprawy na wrak statku handlowego z II połowy XVII w.

Ponad stuletni holownik na dnie Jeziora Dąbie

Email Drukuj

Kompletnie zachowany holownik parowy, wybudowany w 1912 roku, odkryli na dnie Jeziora Dąbie członkowie Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza. Wrak jest częściowo zakopany w mule i dlatego prawdopodobnie nie uległ zniszczeniu.

Wrak MS Rio de Janeiro odnaleziony

Email Drukuj

MS Rio de Janeiro (Fot.: Wikimedia)

Po 75 latach na dnie Morza Północnego znaleziono wrak okrętu, który jako pierwszy w czasie II wojny został zatopiony przez ORP Orzeł. To wrak niemieckiej jednostki Rio De Janeiro, która została storpedowana przez Orła w kwietniu 1940 roku.

XIX-wieczny żaglowiec przy kanale portowym w Świnoujściu

Email Drukuj

Potężny przedmiot odkryty w 2004 roku przy zachodnim falochronie w Świnoujściu to wrak XIX-wiecznego żaglowca. Potwierdziły to badania nurków i podwodny robot.

Strona 1 z 11PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

facebook