Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Rybołówstwo Rybacy łowią mniej dorszy, a ich cena w sklepach rośnie
Dołącz do nas
Błąd

  Rybacy łowią mniej dorszy, a ich cena w sklepach rośnie

  Email Drukuj
  Wraz ze spadkiem połowów, rośną ceny ryb świeżych i mrożonych. Fot. H. Bierndgarski

  Aż o 27 procent spadły w 2016 roku połowy dorsza. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w styczniowym  numerze magazynu „Rynek rolny” opublikował raport na temat połowów i spożycia ryb w okresie od stycznia do listopada poprzedniego roku.

  Zgodnie z raportem na koniec listopada 2016 roku polski limit dorszowy został odłowiony na poziomie 68 procent. Niestety, wraz ze spadkiem połowów, o około 5 procent wzrosła cena ryb świeżych i mrożonych.

  "W okresie styczeń - listopad 2016 połowy ryb na Bałtyku wyniosły 130 tysięcy ton i były o 3,4 procent większe, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego" - czytamy w raporcie przygotowanym przez Krzysztofa Hryszko. - "Natomiast w relacji listopad 2016 do listopada 2015 były mniejsze o 14,3 procent (7,3 tysiąca ton)".

  Największy wzrost połowów odnotowano w przypadku storni (wzrost o 57 procent) i śledzia, którego połowy wzrosły o 12,5 procent. Zmniejszyły się połowy szprota. Jednak i tak na koniec listopada 2016 ryba ta, odłowiona została na poziomie 95 procent. Limit śledzia wykorzystano w 77 procentach.

  Co ciekawe, aż o 15 procent, w porównaniu do 2015 roku, wzrosła produkcja ryb, przetworów rybnych i owoców morza w dużych zakładach rybnych (zatrudnienie powyżej 49 osób). Produkcja ryb świeżych i chłodzonych wzrosła 3-krotnie, co spowodowało, że produkcja ta stała się trzecią największą grupą produktów wytwarzanych przez krajowe przetwórstwo. Przychody z zakładów przetwórstwa ryb (badano 61 firm) wyniosły 7,38 mld zł i były aż o 17 procent większe niż w 2015 roku.

  Eksport przetworów i ryb zwiększył się o 12 procent, a import ryb o 5,6 procent. Najwięcej importowano łososia, choć import tej ryby był mniejszy o 2,7 procent niż w 2015 roku. Spowodowane to było jej ceną, która wzrosła o około 35 procent. O 15 procent wzrósł również import śledzi.

  Ceny ryb, w porównaniu do 2015 roku, wzrosły o około 5,8 procent. Najbardziej zdrożały ryby świeże i mrożone (podwyżka o 11 procent).

  Hubert Bierndgarski

  Dodaj komentarz

  Kod antyspamowy
  Odśwież

  Uwaga! Dodając komentarz akceptujesz jednocześnie regulamin komentarzy Portalu Morskiego.

  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook