Rybołówstwo

7 czerwca w sejmie odbędzie się posiedzenie Komisji Gospodarki Morskiej Żeglugi Śródlądowej, na którym posłowie zapoznają się z katastrofalną sytuacją stad dorsza na Bałtyku oraz propozycjami kolejnego ograniczenia połowów, które proponuje na 2018 rok Komisja Europejska.  

Na posiedzenie komisji zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich środowisk rybackich.

Jak czytamy w zaproszeniu, na komisji przedstawiona zostanie informacja Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na temat strategii rozwoju rybołówstwa ze szczególnym uwzględnieniem drastycznego zmniejszenia przez Komisję Europejską kwot połowowych dorsza, złej kondycji stad oraz pogarszającego się stanu środowiska morskiego.

Rybacy, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że połowy dorsza z roku na rok są coraz gorsze. Nie wiedzą jednak, jakie rozwiązania problemu widzi ministerstwo gospodarki morskiej. 

Trochę więcej na ten temat powiedział nam Grzegorz Hałubek, doradca ministra gospodarki morskiej do spraw rybołówstwa.

- Nie znam szczegółów strategii, o której będzie mówił na komisji minister, ale moim zdaniem jedynym rozwiązaniem problemu jest pomoc finansowa dla rybaków. Obecne połowy nie pozwalają na prowadzenie przez rybaków normalnej działalności gospodarczej. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem może być właśnie pomoc finansowa i znalezienie rozwiązań problemu w przyszłości - dodaje Hałubek.

Początek komisji o godzinie 8:30. Na tym samym spotkaniu powołana ma by również specjalna podkomisja, która zajmie się analizą zmian w ustawie Prawo Wodne. 

Hubert Bierndgarski

Fot. H. Bierndgarski

Komentarze   

-11 Rozwiązanie problemu
Rozdawanie Rybakom pieniędzy bo połowy są marne to żadna strategia. Mi nie obrodził kalafior więc też chcę pieniądze. Ile wkładamy kasy w rybołóstwo lub prywatne farmy typu Jurassic Salmon etc.
07 czerwiec 2017 : 13:07 Zdzicho Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Góralu ,czy ci nie żal?
Pracownik MIR-u, Okręgowego Inspektoratu...lub Urzędu Morskiego? Odrazu widać co to za zawistna gnida pisze!
08 czerwiec 2017 : 15:54 Bolek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+16 policz swoje dopłaty
Ty kalafior to portal rybacki nie rolniczy .Mało Ci dopłat rolniczych cwaniaku .
07 czerwiec 2017 : 14:37 malutki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 MINISTRZE OBUDŹ SIĘ !!!!!!
A ta pani z nerwowym tikiem to niech sie zajmie lepiej spłacaniem swoich długów bo jak chce tak zarządzać i doradzać rybołówstwem jak swoim prywatnym biznesem to ja dziekuje. Obudzili sie rychło i w pore, plan lepszy jak u dyzmy, rozdać miliony dla pary kombinatorów co siedzą przy żłobie. Ministrze zmień doradców, bo ta postkomunistyczna banda która obiadła ministerstwo zabije polskie rybołówstwo.
08 czerwiec 2017 : 11:24 no name Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Szwedzcy naukowcy o zagłodzonym dorszu
https://translate.google.com/translate?depth=1&hl=pl&rurl=translate.google.pl&sl=sv&tl=pl&u=http://www.yrkesfiskarna.se/press/2-fisket-i-media/5087-syrebrist-och-svaelt-ger-mager-torsk-i-oestersjoen.html
09 czerwiec 2017 : 08:41 Net Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś