Porty, logistyka

Ukraina wyeksportowała od sierpnia 2023 roku 15 mln ton towarów drogą morską, przez tzw. korytarz humanitarny, utworzony w zachodniej części Morza Czarnego - poinformował w poniedziałek wicepremier Ołeksandr Kubrakow. Dwie trzecie - 10 mln ton - stanowiły produkty rolne.

W ciągu pięciu miesięcy funkcjonowania korytarza zawinęło do portów ukraińskich w celu załadunku 469 statków - podał Kubrakow.

Jak przekazał, obecnie w trzech portach w obwodzie odeskim załadowywanych jest 39 statków.

W grudniu br. wicepremier informował o 10 mln ton wyeksportowanych towarów nie precyzując, jaką część stanowiły produkty rolne. Podał także mniejszą liczbę - 337 - statków przyjętych do załadunku od sierpnia 2023 roku. Przypomniał, że odbywało się to w warunkach systematycznych rosyjskich ataków na infrastrukturę portową Ukrainy.

Z przekazywanych wcześniej przez Kijów danych wynika, że w okresie od września do listopada 2023 roku skala eksportu przez "korytarz humanitarny" rosła znacząco z miesiąca na miesiąc. W październiku było to 2 mln ton, a w listopadzie niemal dwukrotnie więcej - 3,8 mln ton. Prognozy mówiły o 5 mln ton oczekiwanych w grudniu, ale z wypowiedzi Kubrakowa wynika, że byłoby to nawet około 7 mln ton.

Kijów szacuje, że nadwyżki zboża, które jest w stanie przeznaczyć na eksport w okresie pomiędzy lipcem 2023 roku i czerwcem 2024 roku, wynoszą około 50 mln ton.

Ukraina uruchomiła w sierpniu 2023 r. w porozumieniu z Turcją tzw. korytarz humanitarny dla statków zmierzających na rynki Afryki i Azji, by spróbować obejść faktyczną blokadę Morza Czarnego ze strony Rosji po wycofaniu się Moskwy z tzw. umowy zbożowej. Uważano, że ta nowa trasa, biegnąca wzdłuż zachodnich wybrzeży Morza Czarnego, nie dorównuje poprzedniej ani pod względem wielkości eksportu, ani pod względem bezpieczeństwa. Rosja od sierpnia 2023 roku systematycznie atakowała infrastrukturę portową południowej Ukrainy.

Umowa zbożowa - porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające eksport ukraińskich produktów żywnościowych przez Morze Czarne - obowiązywała przez około rok, od lipca 2022 roku. W tym okresie Ukraina - która należy do światowej czołówki eksporterów zbóż - wysłała drogą morską ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. 

awl/ mal/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter