Porty, logistyka

Po trwających ponad półtora roku pracach, przebudowa Nabrzeża Barkowskiego w kołobrzeskim Porcie Rybackim dobiegła końca. Pochłonęła ponad 10,5 mln zł, z czego aż 8,6 mln zł stanowiło dofinansowanie z UE. To jedna z ważniejszych i kosztowniejszych inwestycji portowych ostatnich lat.

Niegdyś nabrzeże należało do dawnego Przedsiębiorstwa Połowów i Usług Rybackich Barka.

Prace objęły nabrzeże o długości 167,50 metra. W ciągu roku przeprowadzono remont betonowego oczepu, montaż urządzeń odbojowych i cumowniczych. Nabrzeże zostało wyposażone w nowe szafki elektryczne i sprzęt ratunkowy.

W ramach zadania przeprowadzono też remont placu składowego o powierzchni blisko 12 tys. m kw. Tu głównym celem było wyrównanie poziomu gruntu oraz wymiana dziurawej, kruszącej się nawierzchni. Problematyczny mógł być wielki lej, który przez lata tworzył się na środku placu.

"Decydujące o przebiegu inwestycji było znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego nawierzchnia tak niepokojąco się zapada" - mówi Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu. "Trzeba było dokładnie sprawdzić, co dzieje się z podbudową betonowej nawierzchni. W najgorszym przypadku mielibyśmy do czynienia z wymywaniem gruntu z powodu nieszczelności ścianki Larsena. To oznaczałoby komplikacje w realizacji projektu i wzrost kosztów. Na szczęście okazało się, że ścianka nadal jest szczelna. Zawinili poprzedni budowniczowie placu, bo do podbudowy części placu użyli piasku pochodzącego wprost z plaży, który nie nadawał się do tego celu."

W ramach inwestycji wybudowano też nowe ogrodzenie placu wraz z czterema bramami wjazdowymi, wykonano sieci energetyczne, wodociągowo-hydrantowe oraz kanalizację deszczową. Nieruchomość wyposażono też w nowoczesne, energooszczędne oświetlenie ledowe, hydranty, elementy zabezpieczające słupy oświetleniowe i postumenty poboru energii elektrycznej przed kolizją z pojazdami.

Na Nabrzeżu Barkowskim stanęła też w pełni zautomatyzowana, kontenerowa stacja zlewcza do odbioru ścieków bytowych, na którą również udało się uzyskać dofinansowanie w ramach innego priorytetu. Stacja jest podłączona do miejskiej kanalizacji sanitarnej. Urządzenie jest dostępne dla wszystkich jednostek pływających, przebywających na wodach Portu Morskiego w Kołobrzegu.

Modernizacja nabrzeża poprawiła bezpieczeństwo, warunki postoju i obsługi jednostek rybackich oraz higienę pracy w miejscach wyładunku. Dzięki inwestycji infrastruktura należąca do ZPM Kołobrzeg po tej stronie portu, została w całości zrewitalizowana.

Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowego Hydrobud Adama Dzika.

Kutry już wracają na nabrzeże, także plac czeka na zagospodarowanie przez dzierżawców.

Na realizację inwestycji Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu zdobył dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze 2014-2020". 

rel (ZPM w Kołobrzegu)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter