Porty, logistyka

Zysk netto PKP Cargo w czwartym kwartale 2016 r. wyniósł 66,5 mln zł - poinformowała spółka w piątkowym raporcie. Konsensus ankietowanych przez PAP Biznes analityków zakładał tymczasem, że spółka zanotuje w tym okresie stratę netto na poziomie 0,5 mln zł.

W całym 2016 roku strata netto PKP Cargo wynosiła 133,8 mln zł, podczas gdy w 2015 roku zysk wyniósł 30,1 mln zł.

W ubiegłym roku Grupa PKP Cargo przewiozła 111,5 mln ton towarów oraz wykonała pracę przewozową na poziomie 28,5 mld tkm. Jednocześnie udział spółki w rynku wg pracy przewozowej wyniósł 51,6 proc.

Prezes spółki Maciej Libiszewski w liście do akcjonariuszy poinformował, że od kwietnia, czyli od czasu przejęcia firmy przez nowy zarząd, systematycznie wzrastały udziały PKP Cargo w rynku, a także wartość i konkurencyjność zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

"Spółka dywersyfikowała źródła przychodów, rozwijając m.in. transport intermodalny i przewozy międzynarodowe. Ten segment działalności w ostatnim czasie rośnie w siłę, a dodatkowym impulsem rozwojowym staje się Nowy Jedwabny Szlak i transport kolejowy kontenerów z Chin do Europy" - powiedział, cytowany w liście do akcjonariuszy, prezes.

Spółka liczy, że już niebawem wzrośnie eksport polskiej żywności do Chin, a tym samym znacząco wzrosną jej przewozy.

pif/ son/

Źródło: