Porty, logistyka

W środę wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował Gaz-System. Ma to umożliwić komercyjne funkcjonowanie tej inwestycji. Pierwsza komercyjna dostawa LNG planowana jest na połowę lipca 2016 roku.

"Pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG – wraz z odbiorem instalacji od Generalnego Realizatora Inwestycji i uzyskaniem pozostałych decyzji administracyjnych – umożliwi komercyjne funkcjonowanie tej najważniejszej od wielu lat inwestycji gazowniczej. Dzięki niej Polska będzie mogła kupować gaz w dowolnym miejscu na świecie i odbierać surowiec z kierunków innych niż wschodni" - zaznaczyła spółka.

Jak wyjaśniła, obecne techniczne możliwości regazyfikacyjne terminalu na poziomie 5 mld m sześc. gazu umożliwiają zaspokojenie 1/3 potrzeb polskiej gospodarki. "Jednocześnie rozpatrywana jest również rozbudowa infrastruktury do 7,5 mld m sześc." - dodano.

Spółka przekonuje, że terminal LNG jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. "Wraz z rozbudową gazociągów przesyłowych, a w szczególności połączeń z systemami gazowymi Europy, wzmocni się bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu i możliwa będzie realna dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Zakończenie inwestycji w Świnoujściu i dostęp do globalnego rynku LNG otwiera także przed krajową gospodarką szerokie możliwości w handlowym obrocie gazem ziemnym i może w znaczący sposób umocnić pozycję Polski na europejskim rynku" - podkreślono.

Gaz-System poinformował ponadto, że w ostatnich tygodniach przeprowadzono na terminalu LNG w Świnoujściu testy eksploatacyjne, których celem było sprawdzenie "zgodności rzeczywistych parametrów procesowych instalacji z założeniami projektowymi i kontraktowymi". "Obecnie trwają ostatnie prace zmierzające do rozpoczęcia komercyjnego funkcjonowania terminalu LNG w Świnoujściu" - wskazała spółka.

Na początku kwietnia br. - jak poinformowała spółka - pracę rozpoczęła komisja odbiorowa. Jej zadaniem jest odbiór końcowy infrastruktury od generalnego realizatora inwestycji oraz przejęcie terminalu LNG do eksploatacji przez służby techniczne spółki Polskie LNG, której właścicielem jest Gaz-System.

"Równolegle trwają procedury związane z formalnym wyznaczeniem operatora terminalu LNG, uzyskaniem koncesji oraz taryfy. 21 kwietnia 2016 r. rozpoczęły się konsultacje z uczestnikami rynku instrukcji ruchu i eksploatacji terminalu LNG, które potrwają do 9 maja 2016 roku. Po wykonaniu tych czynności infrastruktura będzie gotowa na przyjmowanie komercyjnych dostaw LNG. Pierwsza z nich zaplanowana jest na połowę lipca 2016 roku" - podał Gaz-System. 

dol/ jzi/

0 Kraj w ruinie?
Czy PiS podziękuje PO za dywersyfikację polskiego rynku zakupów gazu ziemnego?
28 kwiecień 2016 : 11:02 adi | Zgłoś
0 Człowieku...
... a kto pomyślał o dywersyfikacji dostaw gazu i podjął decyzję o budowie gazoportu? PEŁO??? Poczytaj jak nie wiesz zanim napiszesz.
28 kwiecień 2016 : 12:01 Ja | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter