Porty, logistyka

Nowelizacja ma uprościć procedury, związane z uzyskiwaniem zezwoleń administracyjnych oraz ułatwia wywłaszczanie gruntów niezbędnych do budowy gazoportu. Dzięki temu możliwa będzie szybsza budowa terminalu.

Jednym z najważniejszych celów ustawy jest rozszerzenie listy inwestycji towarzyszących terminalowi LNG i budowa strategicznej infrastruktury przesyłowej, niezbędnej do funkcjonowania gazoportu. Chodzi o stworzenie spójnego systemu gazociągów, które umożliwią pełne wykorzystanie możliwości terminalu, a w konsekwencji zapewnią korzystanie z gazu odbiorcom w całej Polsce oraz umożliwią eksport tego surowca. Są to przede wszystkim gazociągi o długości 3,4 tys. km, w tym nowe połączenia z Litwą i Słowacją, a także rozbudowa istniejącego konektora z Czechami.

Na liście jest też budowa magazynów gazu o pojemności nie mniejszej niż 250 mln m3. Odpowiedzialna za realizację inwestycji, bezpieczeństwo oraz rozbudowę sieci przesyłowej będzie spółka Gaz-System. Firma uzyska prawo do dysponowania nieruchomościami wywłaszczonymi na cele niezbędne do realizacji inwestycji z dniem wydania decyzji o lokalizacji.

Ustawa zakłada uproszczenie i przyspieszenie wydawania pozwoleń na inwestycje, np. zezwolenie wodne ma być wydawane w ciągu 30 dni przez marszałka województwa. W ustawie unormowano także procedury ustalania wysokości odszkodowania za wywłaszczenie oraz ograniczenie korzystania z nieruchomości. Jednocześnie wskazano, iż podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowania za ograniczenie korzystania z nieruchomości jest inwestor.

Sejm uchwalił ustawę 30 maja 2014 roku, natomiast prezydent podpisał ją 18 czerwca 2014 roku. Przepisy weszły w życie 24 lipca.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter