Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Offshore Energia odnawialna
Dołącz do nas

Energia odnawialna

Morskie elektrownie wiatrowe, pływowe i falowe ● Jednostki do budowy i obsługi farm wiatrowych, etc.

Jak rozwija się morska energetyka wiatrowa w Europie?

Email Drukuj

Fot.: Statoil

W ubiegłym roku Europa umocniła pozycję globalnego lidera w budowie farm wiatrowych na morzu. Jak podaje europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope, w 2016 roku w Europie uruchomiono morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,558 GW, a ich łączny potencjał wzrósł do 12,631 GW.

Holandia znów staje się krajem wiatraków

Email Drukuj

Fot.: Pixabay

W Holandii w tym roku przybył potencjał wiatrowy na poziomie aż 822 MW. To głównie zasługa uruchamiania morskich wiatraków. Holendrzy kilka lat temu przyjęli ambitne plany w zakresie rozwoju lądowej i morskiej energetyki wiatrowej i teraz konsekwentnie te plany realizują.

Szwedzi rezygnują z offshore

Email Drukuj

Fot.: Pixabay

Szwedzkie władze odmówiły wydania zgody na budowę ogromnej morskiej farmy wiatrowej, która miałaby powstać u wybrzeży Szwecji, tłumacząc, że morskie elektrownie wiatrowe miały stanąć w strefie ważnej dla bezpieczeństwa narodowego.

Dania zmieni system wsparcia OZE. KE zgodziła się na ulgi dla duńskich firm

Email Drukuj

Fot.: Pixabay

Podobnie jak w wielu krajach Unii Europejskiej w Danii stosowane są zwolnienia z kosztów wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, z których mogą korzystać najbardziej energochłonne sektory gospodarki. Na ich stosowanie zgodziła się teraz Komisja Europejska. Duńczycy realizują ambitne cele zwiększenia udziału OZE w swoim miksie energetycznym. Ostatnio zdecydowali się jednak na zmianę zasad finansowania swojej transformacji energetycznej.

Statoil wygrywa aukcję dla offshore u wybrzeży USA

Email Drukuj

Fot.: Statoil

Norweski koncern energetyczny wygrał pierwszą w historii aukcję mającą na celu budowę morskich farm wiatrowych u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. W aukcji licytowano jednak nie cenę, którą chcieli zaoferować za sprzedaż energii inwestorzy, ale strefę, w której mają stanąć wiatraki. Do budowy wiatraków jednak jest jeszcze daleka droga ze względu na długotrwałe procedury, które mają poprzedzić finalną decyzję inwestycyjną.

Znowu rekordowo tania energia z morskich wiatraków

Email Drukuj

Fot.: Pixabay

W Holandii rozstrzygnięto kolejną aukcję, w której przyznano licencję na budowę morskich farm wiatrowych. Cena za energię, którą zaproponowało zwycięskie konsorcjum inwestorów, należy do najniższych na rynku morskiej energetyki wiatrowej. Zdaniem holenderskiego rządu, już po 7,5 roku działania elektrownie wiatrowe będą funkcjonować w praktyce bez subsydiów.

Pierwszy kontrakt zakończy się stratą?

Email Drukuj

Fot.: Pixabay

Stratą w wysokości ok. 10 milionów euro może zakończyć się pierwszy kontrakt w szczecińskiej fabryce budującej fundamenty do morskich farm wiatrowych - donosi "Gazeta Polska Codziennie".

Pływająca farma wiatrowa powstanie u wybrzeży Portugalii

Email Drukuj

Pływająca elektrownia wiatrowa u wybrzeży Portugalii (Fot. Principle Power)

Portugalski rząd zatwierdził budowę pilotażowej, pierwszej na świecie farmy wiatrowej na morzu, której elektrownie nie będą przymocowane na stałe do morskiego dna.

GSG Towers zbuduje gigantyczną trafostację

Email Drukuj

Położenie Hornsea (Ilustr.: offshorewind.biz)

Spółka GSG Towers, wchodząca w skład Grupy Stoczni Gdańsk podpisała z firmą Bladt Industries kontrakt na budowę trzech połówek trafostacji służących do obsługi największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea. 

Największe morskie turbin wiatrowe już produkują energię

Email Drukuj

Turbiny wiatrowe na farmie wiatrowej Burbo Bank II (Fot.: DONG Energy)

Duński koncern energetyczny Dong uruchomił produkcję energii z pierwszych elektrowni wiatrowych, które wchodzą w skład drugiego etapu morskiej farmy wiatrowej Burbo Bank, w którym wykorzystano po raz pierwszy największe turbiny wiatrowe, które do tej pory zainstalowano na morzu.

Strona 1 z 16PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

facebook