Offshore

W czwartek, 1 czerwca 2023 r., w kapitanacie Portu Północnego w Gdańsku, z udziałem Karola Rabendy, wiceministra aktywów państwowych, odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Zespołu eksperckiego Ministerstwa Aktywów Państwowych ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Zespół będzie organem pomocniczym Ministra Aktywów Państwowych. W jego skład oprócz przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz ekspertów krajowych powołanych na członków zespołu będą mogli wchodzić także uznani eksperci z głosem doradczym.

W czwartek w Kapitanacie Portu Północnego w Gdańsku odbył się briefing prasowy przed pierwszym posiedzeniem zespołu eksperckiego Ministerstwa Aktywów Państwowych ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Morska energetyka wiatrowa, to coś o czym się mówi od wielu lat, ale zaczyna ona być realizowana z coraz większym impetem i jest nam coraz bliższa. W pierwszej fazie z morskiej energetyki wiatrowej powstanie 5,9 GW mocy. Należy podkreślić, że pionierem na rynku krajowym w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej są dziś spółki Skarbu Państwa - mówił Rabenda.

Projekty morskich farm wiatrowych będą rozwijane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego na obszarze wyznaczonym w planie zagospodarowania obszarów morskich w rejonie Ławicy Słupskiej, Ławicy Środkowej i Ławicy Odrzanej.

Ponad 60 proc. inwestycji w sektor morskiej energetyki wiatrowej (tylko w I fazie rozwoju) w perspektywie 2030 r. zrealizują Spółki Skarbu Państwa - przede wszystkim Grupa PGE i Grupa PKN ORLEN.

Zależy nam na tym, aby rozwój morskiej energetyki wiatrowej przebiegał w sposób skoordynowany i żebyśmy z tego ważnego elementu transformacji energetycznej wyciągnęli jak najwięcej dla lokalnego biznesu, dla polskich podmiotów, dla polskich pracowników. Dlatego też powołaliśmy zespół ekspercki Ministerstwa Aktywów Państwowych przy budowie i realizacji morskiej energetyki wiatrowej, żeby te szanse zwiększyć, żeby wszystkie te możliwości wykorzystać, żeby zadziałała synergia tych wszystkich podmiotów i żeby te prace koordynować – dodał.

W najbliższych latach dużo się wydarzy, jeśli chodzi o rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Mamy już konkretne plany, strategie i jasno określone cele - mówi wiceminister Karol Rabenda. Zespół powstał po to by skoordynować wszystkie działania związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej. Chcemy maksymalnie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie dla gospodarki kraju, regionu czy rynku pracy, firm i otoczenia biznesowego stwarza rozwój tej gałęzi - argumentuje wiceminister Karol Rabenda.

Jak wskazał wiceszef MAP, do zadań zespołu eksperckiego należało będzie analizowanie sytuacji oraz usprawnianie współpracy między podmiotami.

Dzisiaj spotykamy się na posiedzeniu inauguracyjnym. Będą kolejne na których będziemy nasz skład poszerzać o konkretne podmioty i konkretnych ekspertów - wyjaśnił.

Karol Rabenda podkreślił, że morska energetyka wiatrowa będzie filarem odnawialnych źródeł energii.

To są moce stosunkowo stabilne jak na OZE, są one najbardziej przewidywalne i najłatwiejsze do obsługi, także wiążemy z tym działem energetyki duże nadzieje – mówił.

Rozwój energetyki wiatrowej na morzu to nie tylko wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także impuls do rozwoju gospodarczego naszej kraju.

W sumie przy całym procesie instalacji i funkcjonowania te inwestycje będą sięgały ok. 130-150 mld zł. To pokazuje jaki to jest ogromny obszar inwestycji i jaka to jest szansa dla wszystkich przedsiębiorstw, które będą brały udział w tych inwestycjach. Chcemy dzięki temu zespołowi skoordynować działania, wzmocnić to co można uzyskać dzięki inwestycjom i chcemy aby jak najwięcej inwestycji zostało w Gdańsku, na Pomorzu i w Polsce - zaznaczył wiceminister.

"Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” przewiduje, że moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej osiągnie w 2030 r. wartość ok 5,9 GW, natomiast w roku 2040 r. – osiągnie wartość do ok 11 GW.

W perspektywie do 2030 r. morskie farmy wiatrowe będą odpowiadać za 13 proc. generowanej w Polsce energii elektrycznej, a w 2040 r. za 19 proc.. Pierwsze morskie farmy wiatrowe, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku, zaczną produkować energię w 2026 r.

Zespół ekspercki do spraw rozwoju morskiej energetyki wiatrowej został powołany zarządzeniem Ministra Aktywów Państwowych z 2 maja 2023 r. jako organ pomocniczy Ministra Aktywów Państwowych.

W zarządzeniu sprecyzowano m.in., że do zadań Zespołu należy, w szczególności analiza i monitoring realizacji inwestycji prowadzonych przez podmioty, w których Minister wykonuje prawa z akcji albo udziałów oraz przez niego nadzorowane zgodnie z wyszczegónionymi przepisami / ustawami dotyczącymi morskich farm wiatrowych.

Ponadto Zespół ma się zajmować analizą dobrych praktyk w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych w innych państwach i - w celu opracowania rekomendacji dla Ministra w zakresie koniecznych lub zalecanych zmian legislacyjnych - analizą przepisów (m.in. ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, oraz oceny dotychczasowej praktyki jej stosowania pod kątem identyfikacji: przepisów ustawy, które wymagają doprecyzowania, ujednolicenia względem innych obowiązujących przepisów, bądź innej modyfikacji oraz zagadnień lub kwestii nieuregulowanych w ustawie, których uregulowanie usprawniłoby przebieg procesu inwestycyjnego związanego z budową morskich farm wiatrowych, a także innych ustaw lub rozporządzeń regulujących kwestię budowy morskich farm wiatrowych).

W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący Zespołu może zapraszać, z inicjatywy własnej lub na wniosek członka Zespołu, inne osoby w charakterze ekspertów z głosem doradczym.

Dariusz Sokolnik (PAP); rel (MAP); PBS

Fot.: MAP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter