Offshore

Przedsiębiorstwo Aibel, zajmujące się budową konstrukcji stalowych dla przemysłu offshore (działające na terenie dawnej stoczni Haugesund Mek. Verksted), zakończyło niedawno realizację modułu platformy dla projektu Johan Sverdrup.

Chodzi o główną ramę nośną (main support frame - MSF), która jest największym modułem platformy i jednocześnie największym do tej pory, indywidualnym zamówieniem firmy. 

We wtorek, 8 sierpnia Aibel opublikowało film pokazujący, trwającą 19 miesięcy, budowę modułu MSF w jego stoczni w Tajlandii i załadunek na statek GPO Grace. Transport konstrukcji ważnącej 10 800 ton, o rozmiarze boiska piłkarskiego, w wyniku licznych opóźnień, przesunięto na sierpień (pierwotnie miał on odbyć się w lipcu). 

W Norwegii moduł zostanie przetransportowany na barkę przez największy na świecie dźwig półzanurzalny Thialf, należący do Heerema Marine Contractors. Montaż modułu odbędzie się w Klosterfjorden, na północ od Haugesund, w pierwszej połowie września. Tam nastąpi także integracja dwóch pozostałych: wiertniczego modułu pomocniczego (drilling support module - DSM) i zestawu wyposażenia wiertniczego (drilling equipment set - DES) dostarczonego przez Nymo z Grimstad. 

Warto dodać, że część jednego z modułów wykonała Grupa Vistal. Prace w ramach umowy obejmowały m.in. budowę części modułu wiertniczego, który jest drugim pod względem wielkości, z trzech modułów składających się na platformę wiertniczą. Ładunek z Gdyni wypłynął w marcu br. 

Czytaj także: Vistal rozpoczął produkcję dla projektu Johan Sverdrup

Prace integracyjne mudułów rozpoczną się 25 września w Haugesund. Od listopada, do czerwca lub lipca przyszłego roku, Statoil, który jest operatorem i partnerem (obok Lundin Norway, Petoro, Det norske oljeselskap oraz Maersk Oil) w zagospodarowaniu pola Johan Sverdrup, będzie testował sprzęt na pokładzie.

Statoil podpisał kontrakt EPC (engineering, procurement and construction), o wartości ok. 8 miliardów koron (około 3,8 mld zł), na budowę topsides (pokładów) platformy wiertniczej kompleksu Johan Sverdrup z firmą Aibel w lutym 2015 roku (podstawę platformy zbuduje Kvaerner). 

W pierwszej fazie zagospodarowania pola Johan Sverdrup zbudowane zostaną i zainstalowane cztery stałe (posadowione) platformy o płaszczowo-kratownicowej konstrukcji podstaw (jacket). Będą to platformy: mieszkalna, wiertnicza, procesowa (przeróbcza) i przyłączeniowa (riser platform). Platformy będą połączone pomostami. Dystans spaceru z jednego na drugi koniec kompleksu czterech platform wyniesie ok. 1,5 km.

AL, PBS