Offshore

Białoruś po raz pierwszy kupiła partię ropy z Iranu - informuje agencja Reuters powołując się na cztery źródła.

Poprzez swoją spółkę-córkę Beloil Polska Belorusnieft nabył od irańskiego NIOC 80 tys. ton ropy (ok. 600 tys. baryłek). Według rozmówców agencji załadunek tankowców może rozpocząć się na początku przyszłego tygodnia. Oczekuje się, że surowiec może trafić do portu w Odessie na Morzu Czarnym bądź też do portu Ventspils na Morzu Bałtyckim po czym drogą kolejową trafiłby na Białoruś.

Przypomnijmy, że jeszcze w październiku 2016 roku prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko mówił, że Mińsk prowadzi rozmowy Iranem w sprawie dostaw ropy. Wówczas twierdził, że Teheran, który poszukuje rynków dla sprzedaży swojej ropy jest gotowy obniżyć cenę surowca.

Więcej >>>

BiznesAlert.pl

Komentarze   

-1 A my co?
Białoruś cały czas importuje ropę drogą morską, by uniezależnić się do Rosji. Głównie z Wenezueli, ale teraz także z Iranu. Przeładowują to u wszystkich swoich sąsiadów (Ukraina, Litwa, Łotwa), poza jednym - Polską. Dlaczego? Dlaczego polskie porty tak łatwo "odpuszczają sobie" rynek białoruski? A Białoruś choć nie ma dostępu do morza, to szeroko korzysta z transportu morskiego, zarówno przy imporcie np. ropy, jak i przy eksporcie, głównie soli potasowej której rocznie ekspediuje kilka milionów ton drogą morską, przez porty Litwy i Łotwy, ale nie Polski.
17 luty 2017 : 07:29 Sped. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś