Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Morze Turystyka morska
Dołącz do nas
Błąd

  Turystyka i podróże

  Turystyka morska i nadmorska • Miejsca • Atrakcje i wydarzenia • Festiwale portowe • Relacje z naszych podróży • Turystyczne rekomendacje i przewodniki

  Samotnie na Biegun - Antarktyczna Wyprawa Małgorzaty Wojtaczki

  Email Drukuj

  Małgorzata Wojtaczka z przyjaciółmi na Lotnisku Chopina

  Pierwsza Polska Kobieca Wyprawa Antarktyczna - zakładająca dotarcie od krańca kontynentu do geograficznego Południowego Bieguna Ziemi podróżując przez lądolód Antarktydy do Bieguna Południowego na najzimniejszym, najsuchszym, najbardziej wietrznym kontynencie Ziemi. 

  MOSiR liderem projektu Baltic Pass Maritime Heritage Tours

  Email Drukuj

  Fot.: MOSiR w Gdańsku

  Wystartował nowy turystyczno-żeglarski projekt unijny w ramach Programu Współpracy Transgranicznej "Południowy Bałtyk 2014-2020". Jego liderem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

  Małgorzata Wojtaczka - "Najważniejszy jest marsz"

  Email Drukuj

  Małgorzata Wojtaczka

  Pierwsza Polska Kobieca Wyprawa Antarktyczna - zakładająca dotarcie od krańca kontynentu do geograficznego Południowego Bieguna Ziemi. Samotny marsz, na całej trasie - bez wsparcia i bez pomocy z zewnątrz. Próba przejścia klasyczną trasą: 1200 km od wybrzeża Morza Weddella, przez lądolód Antarktydy do Bieguna Południowego podróżując przez najzimniejszy, najsuchszy, najbardziej wietrzny kontynent Ziemi. 25 stycznia 2017 r., po 69 dniach marszu, pokonując łącznie ponad 1200 km, Małgorzata Wojtaczka stanęła na Biegunie i została pierwszą Polką, i jedną z tylko kilku kobiet na świecie, które dotarły w to miejsce, pokonując dystans od brzegu kontynentu Antarktydy - samotnie, bez asysty i bez wsparcia z zewnątrz.

  Małgorzata Wojtaczka - "Samotnie na Biegun"

  Email Drukuj

  Mapa trasy

  25 stycznia 2017 r.. godz. 11:30 UTC (czasu uniwersalnego) - czyli 12.30 czasu polskiego - meldunek z bieguna geograficznego Ziemi: "D O T A R Ł A M" !!! Małgorzata (Gocha) Wojtaczka dotarła do pozycji: 90°0'00 S i 0°0'00 W.

  Samotnie na biegun - X

  Email Drukuj

  Fot.: ALE / mat. pras.

  Wczoraj przekroczyłam 89 stopień S. Do Bieguna Południowego 59 mil - to już ostatnia setka kilometrów. Ciągle sporo, ale jednak 11 setek już za mną. Myślałam, że przynajmniej teraz będzie łatwiej. Nie jest. Dzisiaj zaczynam 63. dzień marszu. Powoli dopada mnie zmęczenie. Każdy kilometr czuję w kolanach i w mięśniach barków. Śnieg bez poślizgu, 100 kg pulki (sanie) i do tego niskie ciśnienia - bo jestem na 2700 metrach, a przy cienkiej warstwie atmosfery na Biegunie wrażenie jest, jakby na wysokości dwóch Giewontów.

  Samotnie na Biegun - IX

  Email Drukuj

  Fot. M. Wojtaczka

  Pierwsza Polska Kobieca Wyprawa Antarktyczna - zakładająca dotarcie od krańca kontynentu do geograficznego Południowego Bieguna Ziemi. Samotny marsz, na całej trasie - bez wsparcia i bez pomocy z zewnątrz. Próba przejścia klasyczną trasą: 1200 km od wybrzeża Morza Weddella, przez lądolód Antarktydy do Bieguna Południowego podróżując przez najzimniejszy, najsuchszy, najbardziej wietrzny kontynent Ziemi. Jeśli wyprawa zakończy się sukcesem - Małgorzata Wojtaczka - będzie pierwszą Polką i jedną z tylko kilku kobiet w ogóle, które dotarły do Bieguna Południowego samotnie, bez asysty i wsparcia...

  Samotnie na Biegun VIII

  Email Drukuj

  Antarktyda - 5 stycznia 2017 r.

  Poniżej najnowsza relacja z Antarktydy po pokonaniu przez Gosię Wojtaczkę, samotnie i bez asysty - prawie 75% trasy z zakładanego 1200 km marszu - z brzegu kontynentu na Biegun Południowy. Odpukać - wyprawa Gosi wchodzi w etap finalny i powinna zakończyć się w ciągu 3 tygodni. Do Bieguna jeszcze ok. 300 km, ale teren cały czas bardzo trudny, a temperatura od minus 15 do minus 20 st. C. Cały czas trzymamy kciuki. Najważniejsze są, jak mówi Małgorzata - "utrzymać rytm marszu i nie popełniać błędów, bo na Antarktydzie taryfy ulgowej nie ma".

  Samotnie na Biegun VII

  Email Drukuj

  Fot.: Małgorzata Wojtaczka

  Najnowsza relacja Gosi Wojtaczki z Antarktydy. Po 6ciu tygodniach Gocha pokonała już 2/3 z ok. 1200 km trasy. Przed nią jeszcze ok. 420-440 km, czyli ok. 3 do 4 tygodni codziennego marszu.

  Samotnie na Biegun VI

  Email Drukuj

  Zdjęcie Małgosi Wojtaczki z samotnej wyprawy na Biegun

  Samotnie na Biegun - Małgosia Wojtaczka. Przekaz satelitarny z pozycji: 085° 08.258S, 080° 49.231W.

  Podwójne Wyzwanie. Cape Town, 17.12.2016

  Email Drukuj

  Katharsis II i skipper

  Antarktyda intrygowała ludzi zanim jeszcze została odkryta. Kapitan James Cook podczas swoich pierwszych dwóch wypraw bezskutecznie próbował dowieść istnienia tajemniczego kontynentu Terra Australis. Historia poszukiwań i odkryć Cooka inspirowała mnie w trakcie 15 lat żeglugi na Katharsis i Katharsis II do odwiedzenia miejsc, które On odkrywał. Były wśród nich malownicze wyspy Pacyfiku, Wielka Rafa Koralowa czy fiordy Nowej Zelandii. Jednak to heroiczne poszukiwanie Antarktydy, zmagania kapitana Cooka z mroźnym i sztormowym Oceanem Południowym pobudziły moją wyobraźnię na tyle, że sam zapragnąłem opłynąć dookoła ten najbardziej tajemniczy kontynent naszej planety. 

  Strona 1 z 160  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook