Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Morze Rybołówstwo • Akwakultura Niedoszłe 50. urodziny rybackiego Gryfa
Dołącz do nas
Błąd

  Niedoszłe 50. urodziny rybackiego Gryfa

  Email Drukuj

  Był symbolem potęgi szczecińskiego rybołówstwa dalekomorskiego. Rozsławił nasze miasto, wprowadzając na rynek paprykarz szczeciński. Właśnie kończyłby 50 lat

  Rybacki Gryf nie doczekał swoich okrągłych urodzin.

  - Kiedy w 1991 r. wróciłem z ostatniego rejsu, firma padała, a jej dokumenty miały iść na przemiał - wspomina Bogusław Borysowicz, założyciel i wieloletni pracownik Gryfa, który próbuje uchronić przed zapomnieniem niegdysiejszą chlubę polskiego rybołówstwa.

  Napisał 12 książek, jedną mu wydano. Wykupili ją byli rybacy dalekomorscy i ich rodziny.

  Gowik w sosie picadylli

  19 kwietnia 1957 r. minister żeglugi wydał zarządzenie w sprawie utworzenia w Szczecinie Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich Gryf. To było pierwsze przedsiębiorstwo połowów dalekomorskich w całej historii miasta. Brakowało ludzi do pracy na morzu, więc z pomocą przyszła Marynarka Wojenna, która zdemobilizowała część oficerów i skierowała ich na specjalistyczne kursy. W 1962 r. Zakłady Rybne w Szczecinie połączono z Zakładem Produkcji Konserw PPDiU Gryf. W ten sposób powstał czołowy polski producent konserw rybnych.

  Złoty okres polskiego rybołówstwa dalekomorskiego to lata 60. Gryf łowił wtedy ryby na całym świecie. Był prekursorem połowów u wybrzeży Afryki Zachodniej. Pierwsze polskie konserwy z ryb afrykańskich zeszły z taśmy w Szczecinie w 1963 r. Były to m.in. gowik w sosie picadylli oraz pagrus w sosie pomidorowym. W 1965 r. powstał słynny paprykarz szczeciński, który podbił polski rynek i był eksportowany na kilka kontynentów.

  - Kiedyś nasi technolodzy ze statków-chłodni spróbowali w którymś z afrykańskich portów lokalnego przysmaku czop-czop - wspomina Borysowicz. - Była w tym ryba, ryż i bardzo ostra przyprawa - pima. Dziewczyny z laboratorium podjęły się wyprodukowania czegoś podobnego.

  Puszki z Gryfa z paprykarzowym hitem na czele były eksportowane do 32 krajów. m.in. do USA, Japonii, Jordanii, Liberii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Togo. Podróbka paprykarza szczecińskiego była produkowana w Kolumbii - jak to ujęto w archiwum szczecińskiego przedsiębiorstwa - "ciesząc się dużym wzięciem i stanowiąc przedmiot eksportu do krajów sąsiednich".

  Gierek chciał więcej ryb

  Historia i rozwój dalekomorskiej floty ze Szczecina były nierozerwalnie związane z polityką. Po kryzysie politycznym 1970 r., nowe władze z Edwardem Gierkiem na czele zgodziły się na zwiększenie potencjału floty, co skutkować miało większą ilością ryb na rynku. Także światowe wydarzenia polityczne wpływały bezpośrednio na kondycję Gryfa. Pod koniec lat 60. wojna domowa w Nigerii spowodowała przemieszczenie naszej floty na południe - na ówczesne wolne wody namibijskie. W 1977 r. USA i Kanada wprowadziły 200-milową strefę ekonomiczną, co spowodowało, że cała polska flota rybacka ewakuowała się z tego rejonu. Podobnie zakończyło się eldorado u wybrzeży Afryki Południowej. Wojna o Falklandy na początku 1982 r. wygoniła nas z tamtejszych, obfitych łowisk.

  Lata 80. to powolny upadek Gryfa. W nowych czasach bezlitosny dla firmy okazał się rachunek ekonomiczny. Dopiero w tym roku byli rybacy z Gryfa doczekali się części zaległych wypłat od syndyka masy upadłościowej firmy.

  A dla Borysowicza historia polskiego Szczecina to zmieniające się dalekomorskie łowiska, trawlery, a nawet puszki rybne. - Krajanka gryfowska, koreczki gryfowskie! - cmoka na to wspomnienie. - To były puszki!

  Źródło:

  Dodaj komentarz

  Kod antyspamowy
  Odśwież

  Uwaga! Dodając komentarz akceptujesz jednocześnie regulamin komentarzy Portalu Morskiego.

  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook