Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Morze Rybołówstwo • Akwakultura
Dołącz do nas
Błąd

  Rybołówstwo • Akwakultura

  Rybołówstwo i hodowle morskie

  Rybacy łowią mniej dorszy, a ich cena w sklepach rośnie

  Email Drukuj

  Wraz ze spadkiem połowów, rośną ceny ryb świeżych i mrożonych. Fot. H. Bierndgarski

  Aż o 27 procent spadły w 2016 roku połowy dorsza. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w styczniowym  numerze magazynu „Rynek rolny” opublikował raport na temat połowów i spożycia ryb w okresie od stycznia do listopada poprzedniego roku.

  Na polskie stoły trafia 9 tys. ton tuńczyka rocznie, głównie w puszkach i słoikach. To niewiele w porównaniu do krajów Europy Zachodniej

  Email Drukuj

  Fot.: Pixabay

  Tuńczyk jest rybą popularną w wielu dietach, głównie dzięki korzystnym dla zdrowia wartościom odżywczych. Jego konsumpcja w Polsce nadal jest jednak niewielka. Krajowi konsumenci kupują około 9 tys. ton opartych na niej wyrobów, głównie w puszkach, ale też w słoikach z oliwą i olejem. Intensyfikacji spożycia ma służyć program certyfikacji prowadzony przez organizację MSC, dzięki któremu wiadomo, że połowy zostały przeprowadzone z troską o środowisko naturalne.

  Jakie ryby kupować? Nowy poradnik WWF

  Email Drukuj

  Jeżeli nie podejmiemy żadnych działań za 40 lat ryby mogą całkowicie zniknąć z mórz i oceanów. Decyzję na ten temat podejmuje każdy z nas - podczas codziennych zakupów spożywczych. Odpowiedzialne wybory konsumenckie są w stanie zmienić przyszłość. Kupujmy ryby i owoce morza świadomie, w oparciu o nowy Poradnik konsumenta stworzony przez WWF Polska.

  Zakaz wędkowania w wodach portowych Odry. W Szczecinie też

  Email Drukuj

  Fot.: Pixabay

  Decyzją ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka do końca lutego nie można łowić ryb od godziny 17 do 7 rano.

  Radio Gdańsk: Komisja Europejska chwali Polskę za walkę o dorsza

  Email Drukuj

  Fot.: Pixabay

  Jak czytamy na stronie Radia Gdańsk komisarz ds. środowiska, spraw morskich i rybołówstwa Komisji Europejskiej, Karmenu Vella, chwali Polskę za walkę z malejącymi zasobami dorsza w Bałtyku.

  Ryby z niebieskim certyfikatem MSC w stałej ofercie sklepów Biedronka

  Email Drukuj

  Fot.: Pixabay

  Od 17 listopada w sklepach sieci Biedronka dostępne są ryby marki Marinero oraz Złota rybka z niebieskim certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. Biedronka jako pierwsza sieć w Polsce wprowadza certyfikat MSC na produktach marki własnej w kategorii produktów świeżych w opakowaniach MAP. Niebieski certyfikat MSC klienci sieci będą mogli znaleźć na produktach świeżych, wędzonych i mrożonych z łososia, dorsza i makreli. Znak MSC oznacza, że ryby pochodzą ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk.

  Ruszyła druga edycja konkursu MSC na projekty w ramach Globalnego Funduszu Zrównoważonego Rybołówstwa

  Email Drukuj

  Marine Stewardship Council

  MSC (Marine Stewardship Council) ma przyjemność poinformować o rozpoczęciu drugiego naboru projektów w ramach Funduszu wspierającego badania i działania, których celem jest wdrożenie standardów MSC w zakresie zrównoważonego rybołówstwa.

  Japonia: Przeprowadzka słynnego targu rybnego przesuwa się co najmniej o rok

  Email Drukuj

  Targ rybny Tsukiji w Tokio (Fot.: Wikimedia Commons)

  Co najmniej o rok przesunie się przeprowadzka słynnego targu rybnego Tsukiji w Tokio - poinformowała w piątek agencja Kyodo, powołując się na źródła bliskie sprawie. Tsukiji to jedna z głównych atrakcji turystycznych stolicy Japonii.

  Kołobrzeg. Z rybakami o sytuacji na Bałtyku, kwotach połowowych, formach pomocy…

  Email Drukuj

  Fot.: MGMiŻŚ

  Minister Marek Gróbarczyk odbył roboczą wizytę w Kołobrzegu. Zwiedził między innymi Zakład Przetwórstwa Wstępnego Ryb, bazujący na dorszu poławianym wyłącznie przez polskich rybaków. Gospodarze stoczni oprowadzili ministra, któremu towarzyszył europoseł Czesław Hoc, po Stoczni Remontowej "Parsęta". Była okazja do rozmów o problemach stoczni, prowadzonych inwestycjach itd.

  "Rybaku, Wędkarzu złowiłeś znakowaną rybę - przekaż informację ichtiologom"

  Email Drukuj

  "Rybaku, Wędkarzu złowiłeś znakowaną rybę - przekaż informację ichtiologom". 

  Strona 1 z 168  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook