Inne

Wykładowcy i studenci Akademii Pomorskiej w czasie krótkiego rejsu przeprowadzili badania, które mają pomóc zrozumieć nasze morze.

Kuter Sea Angel z pracownikami i studentami Akademii Pomorskiej na pokładzie wypłynął w morze o godz. 9 rano w piątek. Przez następne sześć godzin osiem osób przy użyciu specjalistycznej aparatury i pod czujnym okiem dr. Dariusza Ficka badało parametry środowiskowe Morza Bałtyckiego.

– Od około czterech lat realizujemy finansowany przez Unię Europejską program SatBałtyk. Jego celem jest opracowanie satelitarnej kontroli Morza Bałtyckiego, a także wdrożenie procedur i opracowanie algorytmów, które umożliwią badanie morza przy wykorzystaniu satelitów – mówi dr Dariusz Ficek.

– Promieniowanie, które dociera do satelitów, niesie ze sobą informacje o środowisku wodnym. Jednak dochodzi do nich niewielka jego część, do tego satelita nie jest w stanie odczytać niektórych informacji, na przykład temperatury czy obecności glonów. Dlatego musimy opracować algorytmy, które pomogą nam ten problem rozwiązać – dodaje.

Piątkowy rejs został zorganizowany przez Akademię Pomorską. Oprócz słupskiej uczelni w program SatBałtyk zaangażowane są również Instytut Oceanologii PAN (główny koordynator projektu), Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Szczeciński. Jak podkreśla dr Dariusz Ficek, ich praca jest istotna i pomaga zgłębić tajemnice Bałtyku.

– Może się wydawać, że badacze z innych części świata już wszystko opracowali i my nie musimy się tym zajmować. Nic bardziej mylnego. Morze Bałtyckie jest specyficzne, bo jest morzem zamkniętym, do którego dopływa dużo wody z rzek. Właściwości wody są więc zdeterminowane przez czynniki ze środowiska lądowego. Dlatego standardowe algorytmy w przypadku Bałtyku nie działają. Naszym zadaniem jest opracowanie algorytmów specjalnie dla niego – mówi dr Ficek.

Ze względu na kapryśną pogodę rejs był wielokrotnie przekładany. Kiedy wreszcie doszedł do skutku, cierpliwość uczestników projektu została nagrodzona warunkami idealnymi do badań. Uczestnicy rejsu wykonali pomiary właściwości optycznych wody morskiej Bałtyku oraz licznych parametrów, które tę wodę charakteryzują. 

gp24.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter