Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Morze Marynarka wojenna • Granice
Dołącz do nas
Błąd

  Marynarka wojenna • Granice

  Marynarka Wojenna wczoraj i dziś w Polsce i na świecie ● Floty, okręty i technika wojennomorska

  ORP Czernicki w Czarnogórze

  Email Drukuj

  ORP Czernicki w Czarnogórze (Fot.: mat. pras. / kmdr ppor. Piotr Adamczak)

  W poniedziałek, 20 lutego, okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 ćwiczyły wspólnie z jednostką patrolową Marynarki Wojennej Czarnogóry. Przed wyjściem na morze okręty cumowały w czarnogórskim porcie Bar, gdzie polscy marynarze gościli na pokładzie swojego okrętu ambasador RP w Podgoricy Panią Irenę Tatarzyńską, dowódcę Czarnogórskiej Marynarki Wojennej komandora Darko Vuković oraz attache obrony przy Ambasadzie RP w Belgradzie płk. Zbigniewa Rosińskiego.

  Fox News: rosyjski okręt szpiegowski u wschodnich wybrzeży USA

  Email Drukuj

  Okręt Wiktor Leonow (Fot.: Fox News / twitter)

  U wschodnich wybrzeży USA zauważono rosyjski okręt szpiegowski. To pierwszy taki przypadek od zaprzysiężenia prezydenta Donalda Trumpa 20 stycznia - podaje telewizja Fox News, powołując się na dwóch przedstawicieli amerykańskich władz.

  Silniki unieruchomione - konieczne holowanie

  Email Drukuj

  ESPS Duero (Fot.: kmdr ppor. Piotr Adamczak)

  Silniki hiszpańskiego niszczyciela min ESPS Duero uległy awarii. Jednostka nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach. Wysłana zostaje prośba o asystę i holowanie do okrętu dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki. To scenariusz przeprowadzonego w czwartek, 9 lutego ćwiczenia okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2.

  Wiceszef BBN: program modernizacji Marynarki Wojennej wymaga przemyślenia

  Email Drukuj

  Dariusz Gwizdała, wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Fot.: BBN

  Obawiam się, że obecny program modernizacji Marynarki Wojennej nie uwzględnia w pełni naszych wymagań operacyjnych, interesów i zobowiązań sojuszniczych, więc należy go przemyśleć – powiedział PAP wiceszef BBN Dariusz Gwizdała, który kierował zespołem przygotowującym Strategiczną Koncepcję Bezpieczeństwa Morskiego.

  Koncepcja strategiczna: Polsce potrzebna Marynarka Wojenna średniej wielkości oparta na fregatach

  Email Drukuj

  Fot.: 3. Flotylla Okrętów

  Budowę Marynarki Wojennej średniej wielkości, opartej na fregatach wielozadaniowych i w sposób ograniczony zdolnej do działań o zasięgu globalnym - postulują autorzy Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego, powstałej pod patronatem BBN. Będzie opublikowana w piątek.

  Rosja: RBK: misja lotniskowca w Syrii kosztowała co najmniej 126 mln USD

  Email Drukuj

  Admirał Kuzniecow (Fot.: Wikipedia)

  Rejs ku wybrzeżom Syrii lotniskowca Admirał Kuzniecow wraz z grupą okrętów kosztował budżet Rosji od 7,5 mld do 10 mld rubli (ok.126 mln-170 mln USD) - ocenia portal RBK. Według tych szacunków główne koszty wiążą się z rozbiciem się dwóch samolotów wojskowych.

  Kolejne zadania PKW Czernicki

  Email Drukuj

  Doskonalenie procedur związanych z zaopatrywaniem okrętów na morzu

  W poniedziałek, 6 lutego polski okręt dowodzenia Kontradmirał X. Czernicki opuścił włoski port Livorno i rozpoczął kolejny tydzień służby na Morzu Śródziemnym

  USA wysłały niszczyciel do patrolowania wybrzeża Jemenu

  Email Drukuj

  Fot.: Wikimedia Commons

  Stany Zjednoczone wysłały niszczyciel rakietowy USS Cole do patrolowania wybrzeża Jemenu w celu ochrony tras żeglugowych przed atakami wspieranego przez Iran szyickiego ruchu zbrojnego Huti - podał w piątek Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz USA.

  Pierwsze zadania przeciwminowe PKW Czernicki

  Email Drukuj

  ITS Alghero i ORP Kontradmirał X. Czernicki (Fot.: P. Adamczak)

  Dzisiaj, 3 lutego zakończyły się kilkudniowe ćwiczenia przeciwminowe prowadzone przez okręty Stałego Zespołu Przeciwminowego NATO Grupa 2: ORP Kontradmirał X. Czernicki i ESPS Duero.

  Rosja: kontrolujemy przebieg ćwiczeń NATO na Morzu Czarnym

  Email Drukuj

  Fot.: Pixabay

  Rosja "widzi i kontroluje" wszystko, co odbywa się podczas ćwiczeń NATO rozpoczynających się w środę na Morzu Czarnym - zapewnił minister obrony Siergiej Szojgu. Podkreślił, że Rosja jest przygotowana na ewentualne wyzwania związane z tymi ćwiczeniami.

  Strona 1 z 90  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook