Inne

Mamy jedno z najżyźniejszych mórz na świecie – mogą powiedzieć Polacy oraz obywatele wielu nadbałtyckich państw. Niestety, nie jest to powód do radości, a przekonujemy się o tym w najgorętsze dni. Wedy bowiem w wodzie przy plażach pojawiają się sinice i w miejscu występowania tych organizmów, kąpiel - ze względów zdrowotnych - jest niewskazana. Nad poprawą tej sytuacji pracują wszystkie kraje położone w obszarze Morza Bałtyckiego. Efekty pozytywne są, ale niewielkie. Dlatego od kilku lat realizowany jest kolejny międzynarodowy projekt, o nazwie: „Euroslam”.

Podsumowania dotychczasowych dokonań w ramach przedsięwzięcia „Euroslam” dokonano w Gdańsku. W tym celu, w Politechnice Gdańskiej została zorganizowana międzynarodowa, transgraniczna konferencja naukowa wymiany wiedzy i doświadczeń. Tytuł tego spotkania brzmiał: „Osady ściekowe i oczyszczanie ścieków dla przyszłości”.

- Gdańsk jest bardzo dobrym miejscem na taka konferencję – mówił, witając gości, prof. Jacek Mąkinia, prorektor Politechniki Gdańskiej ds. współpracy i innowacji. Tradycje oczyszczania ścieków sięgają w Gdańsku lat 60. XIX wieku, gdy zbudowano system kanalizacyjny. Na początku lat 70. XIX wieku powstała pierwsza oczyszczalnia Zaspa, działająca na zasadzie osadu czynnego. Obecnie zastępująca ją i wiele innych, nowoczesna oczyszczalnia „Wschód”, była pod koniec XX wieku jedną z największych inwestycji tego typu w obszarze Morza Bałtyckiego.

- Teraz jest inne podejście do tej problematyki. Oczyszczalnie ścieków stają się stacjami odzysku zasobów energetycznych – mówił prof. Jacek Mąkinia.

- Konferencja „Euroslam” wiąże się z niedawno zakończonym IV Forum Biogazu – stwierdził Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Zakres projektu „Euroslam”, wpisuje się w zamierzenia strategiczne województwa pomorskiego, do roku 2020. Założenia tego projektu pokrywają się z celami, które w Pomorskiem chcemy osiągnąć.

- Sprawa biogazu jest jednym z kluczowych zagadnień w programie „Euroslam”. Dużego poparcia temu przedsięwzięciu udziela Ambasada Królestwa Szwecji w Warszawie - zapewniał Józef Neterowicz. - Właściwe zagospodarowanie osadów pościekowych daje możliwość przerwania łańcucha metali ciężkich wprowadzanych do ekosystemu wraz z tymi opadami.

- Osiągniecie sukcesu w dużym stopniu zależy od dobrej współpracy partnerów – podkreślił Thorsten Kohlisch szef Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu „Południowy Bałtyk”. - Trzeba przy tym uwzględniać różnice kulturowe. Partnerzy muszą wyjść poza lokalne interesy.

Partnerem wiodącym jest Sustainable Business Hub z południowej Szwecji. Jego reprezentant, Bengt Malmberg przypomniał, że gdańska konferencja jest kontynuacją podobnego spotkania, które odbyło się w maju w Kłajpedzie na Litwie. Na początku listopada odbędzie się podróż studyjna w Szwecji, gdzie uczestnicy projektu zapoznają się z tamtejszymi dokonaniami.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter