Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Ludzie Rozmowy Edukacją w iperyt
Dołącz do nas
Błąd

  Edukacją w iperyt

  Email Drukuj
  alt
  alt

  - Oficjalnie w Bałtyku właściwym (bez cieśnin duńskich) zatopiono od 45 do 65 tysięcy ton amunicji zawierającej BŚT. Szacuje się, że było w niej od 13 do 15 tysięcy ton samych środków trujących. Dotychczas w Polsce nie prowadzono żadnych badań w prawdopodobnych rejonach zatopienia amunicji chemicznej - mówi w rozmowie z nami kmdr por. dr inż. Jacek Fabisiak z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

  - Co to są „bojowe środki trujące” (BŚT)?

  - Są to wyjątkowo toksyczne związki chemiczne produkowane w celu ich militarnego wykorzystania. Mówiąc najprościej, służą do zabijania albo czasowego obezwładniania ludzi. W łagodnej postaci używane są dzisiaj przez służby porządkowe np. jako gazy przy rozpraszaniu nielegalnych, w szczególności zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu, demonstracji.

  - Wiadomo, że BŚT zatapiano także w Bałtyku. Dlaczego? Czy robiono to legalnie?

  - W większości przypadkach było to całkowicie legalnie. BŚT na polach walki używane były głównie podczas pierwszej wojny światowej, ale produkowane były także podczas drugiej, w czym szczególnie wyspecjalizowali się Niemcy. Po zakończeniu drugiej wojny światowej nie bardzo było wiadomo co zrobić ze zgromadzonymi BŚT. Ocenia się, że w samych tylko Niemczech, w latach od 1935 do 1945, wyprodukowano ponad 65 tysięcy ton BŚT, co łącznie z wagą korpusów bomb, pocisków itp., stanowi około 300 tysięcy ton amunicji chemicznej. Na konferencji w Poczdamie państwa zwycięskie ustaliły, że trzeba ją zatopić w morzu, również w Bałtyku. To było po prostu najprostsze i najtańsze rozwiązanie.

  - Jakie rodzaje BŚT zatopiono w Bałtyku?

  - Iperyt siarkowy, związki zawierające arsen, głównie Clark I ,Clark II i adamsyt, cyjanowodór, luizyt i parę innych. Do Bałtyku najwięcej wrzucono iperytu.

  - Jak on działa na ludzi?

  - Iperyt w warunkach normalnych jest cieczą o charakterystycznym zapachu musztardy, stąd bywa nazywany gazem musztardowym. Szczególnie toksyczny jest w stanie rozpylonym. W tej formie skutecznie poraża organizm nie tylko poprzez skórę i oczy, ale wnikając poprzez układ oddechowy uszkadza go oraz powoduje ogólne zatrucie. Wywołuje bolesne rany, ślepotę i śmierć. Swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Ypres, gdzie został, podczas pierwszej wojny światowej, po raz pierwszy użyty.

  - Ile w Bałtyku zatopiono BŚT?

  - Oficjalnie w Bałtyku właściwym (bez cieśnin duńskich) zatopiono od 45 do 65 tysięcy ton amunicji zawierającej BŚT. Szacuje się, że było w niej od 13 do 15 tysięcy ton samych środków trujących.

  - „Oficjalnie”, a nieoficjalnie mówi się o znacznie większych liczbach. Ile BŚT jest naprawdę w Bałtyku?

  - Tego nikt nie wie. Dane, którymi dysponujemy pochodzą z raportów składanych przez państwa zatapiające BŚT w Bałtyku. Jednak zatopionej amunicji mogło być więcej. Świadczą o tym miejsca jej znalezienia po wojnie. Bałtyk wyrzuca od czasu do czasu np. iperyt w miejscach, gdzie nie powinno go być. Oficjalnymi rejonami zatopień BŚT były Głębia Gotlandzka i rejon na północny-wschód od Bornholmu. Przyjmujemy jednak, że mogły być one wyrzucane również na trasach prowadzących do tych miejsc. Przypuszcza się, że jeszcze do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Rosjanie topili BŚT w Bałtyku, nikogo o tym nie powiadamiając. Jest wielce prawdopodobne, że znajdują się one w Rynnie Słupskiej, a nawet w Głębi Gdańskiej. Znane są przypadki wyrzucenia przez morze BŚT na plaże w okolicach Kołobrzegu, Dziwnowa, Darłówka i na Półwyspie Helskim, co jest znakiem, że zalegają one gdzieś niedaleko.  Dodaj komentarz

  Kod antyspamowy
  Odśwież

  Uwaga! Dodając komentarz akceptujesz jednocześnie regulamin komentarzy Portalu Morskiego.

  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook