Inne

Dla polskiego marynarza, który chce nabyć prawo do wcześniejszej emerytury kluczowe jest to kiedy się urodził, jakie były okresy składkowe i nieskładkowe w jego przypadku, oraz czy wykonywana przez niego praca była świadczona, zgodnie z przepisami, w szczególnych warunkach, czy też nie. Marynarz powinien posiadać stosowne dokumenty, które te okoliczności potwierdzą (np. książeczka marynarska, umowy o pracę, zaświadczenia o zatrudnieniu etc.).

Konstrukcja systemu emerytalnego w Polsce opiera się na ustawie z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. u. Nr 162, poz. 1118 - z późniejszymi zmianami). Ustawa ta dzieli potencjalnych emerytów na trzy podstawowe grupy:
a) urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku,
b) urodzonych przed 1 stycznia 1969 roku, a także
c) urodzonych po 31 grudnia 1968 roku.
W zależności od daty urodzenia marynarz musi spełnić określone w ustawie warunki aby uzyskać prawo do świadczenia emerytalnego.

Praca w szczególnych warunkach

Ubezpieczonym marynarzom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., będącym pracownikami, zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn (art. 32 ust. 1 ustawy). Z kolei zgodnie z przepisem art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS ubezpieczonym marynarzom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy osiągnęli:

1) okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat - dla kobiet i 65 lat - dla mężczyzn oraz 

2) okres składkowy i nieskładkowy tj. odpowiednio 20 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn. Uwagi wymaga fakt, iż emerytura, o której mowa powyżej przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.

Co więcej art. 32 ww. ustawy, w kwestii wieku emerytalnego odsyła do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze z dnia 7 lutego 1983 r. (Dz. U. Nr 8, poz. 43). To rozporządzenie, w odniesieniu do osób wykonujących prace wykonywane bezpośrednio przy budowie i remoncie statków na stanowiskach znajdujących się na tych statkach, pochylniach, dokach i przy nabrzeżach w § 4 ustanawia wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla mężczyzn, chcących nabyć prawo do wcześniejszej emerytury.

Marynarze

W odniesieniu do marynarzy Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stanowi, iż pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach wymienionych w wykazie A, tj.:
- prace na statkach morskich w żegludze międzynarodowej i w polskim ratownictwie okrętowym - pracownicy wpisani na listę członków załogi tych statków,
- prace na statkach żeglugi śródlądowej (pracownicy zaliczeni do personelu pływającego, z wyjątkiem zatrudnionych sezonowo),
- prace na jednostkach pływających w portach morskich i stoczniach morskich,
nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1. osiągnął wiek emerytalny wynoszący: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn;
2. ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach.

Emerytura pomostowa

Marynarze, którzy nie spełnili kryteriów uprawniających do przyznania prawa do świadczenia emerytalnego, wynikających z ustawy o emeryturach i rentach z FUS mogą rozważyć skierowanie do ZUS stosownego wniosku o emeryturę pomostową. Zgodnie z art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych, prawo do emerytury pomostowej, z uwzględnieniem art. 5-12, przysługuje marynarzom, który spełnią łącznie następujące warunki:
1. urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.,
2. ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat – udowodniony na dzień 1 stycznia 2009 r.,
3. osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn,
4. ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn,
5. przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust 1 i 3 ustawy lub art. 32 i 33 ustawy o emeryturach i rentach FUS,
6. po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust 1 i 3,
7. nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.
Załącznik nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych w odniesieniu do prac w szczególnych warunkach wymienia prace rybaków morskich, prace na statkach żeglugi morskiej, prace na morskich platformach wiertniczych.

Wnioski

Reasumując, przedstawione powyżej przepisy są jak widać stosunkowo jasne, ale niestety w praktyce marynarze miewają liczne problemy z uzyskaniem pozytywnej decyzji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzje odmowne, które otrzymują marynarze w ww. zakresie spowodowane są niezaliczaniem przez ZUS do pracy w szczególnych warunkach okresów wykonywania pracy na statkach na rzecz zagranicznych armatorów lub niezaliczanie do warunków szczególnych okresów objętych dobrowolnym ubezpieczeniem w ZUS. Wadliwe rozumienie przepisów przez organy rentowe, wielokrotnie wymaga wszczęcia postępowania sądowego, które z reguły prowadzi do uchylenia negatywnej dla marynarza decyzji ZUS. Uwagi wymaga fakt, iż marynarz chcący nabyć prawo do wcześniejszej emerytury powinien posiadać jak najwięcej dokumentów i jest jeśli to możliwe świadków, którzy w toku ewentualnego postępowania sądowego udowodnią m.in. okoliczność wykonywania pracy w szczególnych warunkach i inne przesłanki niezbędne do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury.

 
 
 

Mateusz Romowicz

http://www.kancelaria-gdynia.eu

Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Radcy Prawnego Legal Consulting - Mateusz Romowicz.

+6 Ciekawe jak ta emerytura będzie?
Wszystko fajnie, ale jak nam wyliczą te emerytury to na chleb może nie starczyć :(
27 luty 2014 : 21:04 Guest | Zgłoś
+2 EMERYTURA
WALCZĘ OD ROKU Z ZUSEM I NIC NAJMĄDRZEJSI TO SĘDZIOWIE NIE CHCĄ ZALICZYĆ MI SKŁADEK W KRUSIE BRAKUJE MI 1,7ROK DO 25LAT W CIĘŻKICH WARUNKACH 20 LAT
13 luty 2015 : 13:40 BENIO | Zgłoś
+3 Emerytura dla marynarzy i rybaków
Witam, a mi ZUS nie chce zaliczyć udokumentowanej pracy na kutrach rybackich w Islandii mimo potwierdzenia przez Islandię o opłacanych tam składkach. W chwili obecnej brakuje mi rzekomo 13 miesięcy, a w Islandii pracowałem 17 miesięcy. Dodatkowo również nie zaliczył mi okresu pracy u armatorów: niemieckich, duńskich, francuskich. Jednym słowem czekają tylko aż wyciągnę nogi i po problemie. ZUS to jedna wielka lichwa, a umowa o pracę gdzie odprowadzane są składki ZUS to dopiero umowa śmieciowa.
07 marzec 2016 : 11:11 Henryk S. | Zgłoś
0 Śmiech na sali
Śmiech na sali, aż przykre
13 listopad 2018 : 23:09 Siwy | Zgłoś
+1 Emerytalne problemy z ZUS-em
ZUS nie chce mi doliczyć do emerytury dodatku okrętowego i dodatku dewizowego. Dowodem są książeczki żeglarskie i książeczka celno-dewizowa mam też zbiorowe układy pracy. Oddałem sprawę do Sądu Pracy. Zobaczymy? Pozdrawiam -Bosman
14 maj 2019 : 16:13 Władysław Nahunko | Zgłoś
+1 Sprawy emerytalne dla marynarzy
Prosba do P.Romowicza - prosze przeczytac i skomentowac wyrok TSUE nr.C-517/16 z dn.30.05.2018 roku w sprawie P.Stefana Czerwinskiego. Sprawa zostala skierowana do TSUE przez Sad Apelacyjny w Gdansku.
Jest to swego rodzaju precedens i ten wyrok powinien byc miec swoje uregulowania prawne w ustawie o emeryturach (takze pomostowych). W dn. 04 luty 2020 bylem na spotkaniu u P.Sniadka w biurze poselskim w Gdyni w tej sprawie.
Moja sprawa ciagnie sie juz ponad 4 lata (de facto od listopada 2015r). Czekam w tej chwili na decyzje ZUS Chrzanow. Zobaczymy co dalej.
Poszukuje kontaktu z osobami majacymi problemy w Zusie odnosnie zaliczania okresow pracy u armatorow zagranicznych i za ktore byly oplacane skladki (dobrowolne w Polsce lub w krajach armatora na mocy umow miedzynarodowych).
Moj kontakt: [mail usunięty].
Prosze "portal morski" o przekazanie tej tresci P.Romowiczowi.
Szymanski Ryszard
Gdynia
04 luty 2020 : 19:20 Ryszard | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter