Inne

W dniu 21 kwietnia 2015 roku, w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) w Gdańsku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Profesora dr inż. Jerzego Doerffera. Pomorska Rada NOT, w imieniu środowisk inżynierskich, oddała hołd działalności oraz licznym zasługom profesora Jerzego Doerffera wmurowując, na jego cześć, tablicę pamiątkową w Domu Technika NOT w Gdańsku. 

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się w obecności licznie przybyłych przedstawicieli środowisk akademickich, przemysłu okrętowego, itd.

Profesor Jerzy Doerffer był wybitnym inżynierem, jedną z najważniejszych postaci polskiego okrętownictwa i przemysłu stoczniowego. Odegrał także niezwykle ważną rolę w kształtowaniu rozwoju Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych na ziemi Gdańskiej. 

Uroczystość uświetnili znamienici goście - przedstawiciele środowiska naukowego skupionego wokół Politechniki Gdańskiej oraz Towarzystwa Okrętowców Polskich KORAB, przedstawiciele Miasta Gdańska oraz bliscy Profesora.

Laudację wygłosił Dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej Janusz Kozak Głos zabrali między innymi także Rektor Politechniki Gdańskiej Henryk Krawczyk, Poseł Ziemi Gdańskiej Jan Kulas oraz Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek. Ten ostatni zapewnił, że imię profesora zostanie nadane jednej z ważnych ulic lub jednemu z placów w Gdańsku. O profesorze Doerfferze m.in. jako o miłośniku miasta Gdańsk mówił profesor Andrzej Januszajtis.

Aktu odsłonięcia pamiątkowej tablicy, na której profesor Doerffer trzyma na rękach model rudowęglowca typu "Sołdek", dokonali wspólnie syn Profesora Doerffera, Prezes Pomorskiej Rady oraz Rektor Politechniki Gdańskiej.

Profesor zw. dr inż. Jerzy Doerffer
Absolwent Wydziałów Budowy Okrętów Uniwersytetu w Glasgow i Politechniki Gdańskiej. Profesor zwyczajny Politechniki Gdańskiej, w której pracował od 1948 r.
Organizator i pierwszy kierownik Katedry i Zakładu Technologii Okrętów. W latach 1953-54, 1958-64 Dziekan Wydziału Budowy Okrętów.
Prorektor Politechniki Gdańskiej w latach 1964-67. W okresie 1981-1984 Rektor Politechniki Gdańskiej. W latach 1993-2003 Prezes Forum Okrętowego.
Twórca szkoły naukowej w dziedzinie technologii okrętów. Był w tej dziedzinie uznanym autorytetem w skali światowej. Współtwórca pionierskich konstrukcji i technologii okrętowych.
Doktor Honoris Causa Politechniki Gdańskiej, Leningradzkiego Instytutu Budowy Okrętów, Uniwersytetu w Glasgow, Uniwersytetu w Rostoku, Akademii Marynarki Wojennej, Politechniki Szczecińskiej oraz odznaczony medalem im. Williama Froude’a Królewskiego Stowarzyszenia Okrętowców w Londynie.
Był nie tylko wybitnym inżynierem-twórcą, ale przede wszystkim autorytetem moralnym o wspaniałej osobowości. Zdobył swoją postawą i pracą szacunek środowiska okrętowców. Był postacią - symbolem, którą środowisko to się szczyci. Humanista i dydaktyk. Wypromował całe pokolenie polskich technologów okrętowców. Członek prestiżowych naukowych organizacji krajowych i międzynarodowych. 

rel (NOT, PG), SeaMedia

Fot.: Piotr B. Stareńczak

+1 Brakuje ludzi z wizją, inteligencją i klasą.
Polską okrętówką dziś rządzą dorobkiewicze i ludzie którzy swą pozycję zawdzięczają władzy, zarówno obecnej jak i tej "ludowej".
23 kwiecień 2015 : 23:07 libero | Zgłoś
+1 Nobody is perfect
Pomniki,pomniczki.Tablice,tabliczki przypominają ,że to w czasach Pana Profesora skonstruowano ''straszne ptaszki''''Czubatka'',''Cyranka""Głuszec''''Gawron '',który utonął w świnoujskim porcie przy nabrzeżu i wiele innych,których potem pozbyto się i zgniły gdzieś w afrykańskim lub płd.amerykańskim buszu,
24 kwiecień 2015 : 04:43 selawi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter