Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Inne Nad morzem Ruszyła budowa tunelu pod Martwą Wisłą
Dołącz do nas
Błąd

  Ruszyła budowa tunelu pod Martwą Wisłą

  Email Drukuj
  Damroka

  W Gdańsku zainaugurowano wiercenie tunelu pod Martwą Wisłą. Będzie go drążyć specjalna maszyna TBM, którą zbudowano w Niemczech specjalnie na potrzeby tej inwestycji.

  W środę bm. maszyna została ochrzczona i zakręciła swoją olbrzymią tarczą. Ceremonia przypominała chrzest statku. O maszynę rozbito butelkę szampana, a dokonała tego matka chrzestna, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Pani minister trochę się denerwowała, ale udało się, butelka rozbiła się za pierwszym razem.

  Czytaj także: Przygotowania do drążenia w porcie gdańskim

  Maszyna otrzymała imię Damroka, bo tak zdecydowali internauci podczas głosowania. Uruchomiono ją jednym przyciśnięciem guzika. Dokonali tego minister transportu budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

  Maszyna będzie pracować przez cztery miesiące. W ciągu doby wydrąży 10 metrów tunelu. Jej średnica to 12 i pół metra, a cały tunel będzie miał ponad półtora kilometra. Będą to dwie nitki po dwa pasy jezdni w każdym kierunku.

  źródło: Radio Gdańsk

  Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

  Video: Gdańskie Inwestycje Komunalne

  Dodaj komentarz

  Kod antyspamowy
  Odśwież

  Uwaga! Dodając komentarz akceptujesz jednocześnie regulamin komentarzy Portalu Morskiego.

  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook