Inne

„Lotniczy Puck 1911-1950”. Ta książka nie ma słabych stron. To jedna z najlepszych publikacji morskich, jakie ukazały się w ostatnich latach w Polsce, choć traktuje o... lotnictwie.

Jest wiele powodów, dla których o „Lotniczym Pucku” można tak napisać. Wymieńmy po kolei najważniejsze.

Po pierwsze – autorzy. Prof. Andrzej Olejko – najlepszy w tej chwili znawca dziejów polskiego lotnictwa morskiego. Dr Mariusz Konarski – dzielnie mu sekundujący szef „Przeglądu Morskiego” i Jarosław Wróbel – utalentowany rysownik, godny następca legendarnego Adama Werki.

Jeśli dodamy do tego, że recenzentem ich pracy był prof. Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni Maciej Franz, to otrzymamy niezwykły zestaw kompetencji na najwyższym poziomie merytorycznym.

Po drugie – tematyka. „Lotniczy Puck” szczegółowo ukazuje dzieje lotnictwa morskiego w Pucku w latach 1911-1950. To rzadkie ujęcie tego tematu. Mało kto bowiem pamięta, że to właśnie w Pucku powstała pierwsza w Europie i w pełni wyposażona baza lotnictwa morskiego, wtedy oczywiście niemieckiego.

Książka opisuje koleje losu bazy niemieckiej, potem polskiej, w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej, międzywojnia, aż do czasu jej likwidacji, już na początku lat 50. Autorzy piszą o faktach nieraz bardzo mało znanych, w oparciu o dokumenty często po raz pierwszy cytowane w Polsce.

Po trzecie – barwy. Pomysł zaprzęgnięcia do pracy nad książką Jarosława Wróbla był strzałem w dziesiątkę. Autorzy wspólnie podjęli, niezwykle trudną do wykonania, próbę odtworzenia malowania polskich wodnosamolotów, godła i umundurowania używanych w polskim lotnictwie morskim w latach 1920-1939, znanych przecież wyłącznie z fotografii czarno-białej. Efekt ich pracy obejrzeć można na wielu, opublikowanych w książce, kolorowych rysunkach.

Po czwarte – praca edytorska. „Lotniczy Puck” jest po prostu bardzo solidnie i starannie wydany, co jest zasługą rzeszowskiego Wydawnictwa Mitel. Tekst okraszony został dziesiątkami, nieraz unikalnych zdjęć i przeglądem sprzętu latającego używanego w polskim lotnictwie morskim w latach 1920-1951.

Słowem - nic dodać nic ująć. Życzymy autorom i wydawnictwu, aby książka stała się bestsellerem, na co niewątpliwie zasługuje.

Lotniczy Puck 1911-1950. Historia. Sprzęt latający. Godło i barwa”, Andrzej Olejko, Jarosław Wróbel, Mariusz Konarski, Mitel (www.mitel.com.pl), str. 331

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9582 4.0382
EUR 4.2696 4.3558
CHF 4.3743 4.4627
GBP 4.9808 5.0814

Newsletter