Inne

W nawiązaniu do dzisiejszego, kolejnego artykułu w „Dzienniku Bałtyckim” dotyczącego zabiegów kontrolowanej przez Ryszarda Krauzego spółki Prokom Investment, w przejęciu należącego obecnie do POL-Levantu Domu Marynarza, poniżej przytaczam fragment znajdującej się aktualnie w druku książki mojego autorstwa pt. „Polskie Linie Oceaniczne 1951-2012. Zarys działalności” wnoszący kilka nowych szczegółów do tego tematu.

Czytaj więcej: Biznesmen Ryszard Krauze walczy z Gdynią o miliony...

Inne bardzo długo ciągnące się postępowanie sądowe, w której stroną są PLO S.A. dotyczy praw własności do Domu Marynarza wraz z okalającym go terenem (mimo, że w 2001 r. nastąpiło przeniesienie nieruchomości do POL-Levantu), który od 1952 r. był administrowany i eksploatowany przez PLO. Obiekt ten zbudowany w 1929 r. przez Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich, położony w jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc Gdyni, miał być w latach 1998-1999 przebudowany na luksusowy hotel.

Prace koncepcyjne związane z nową funkcją tego obiektu, zostały jednak przerwane, ponieważ roszczenia do tej nieruchomości zgłosiły dwa podmioty gospodarcze, wspomniane PPTKM oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Roszczenie wytoczone PLO S.A. przez Bank Gospodarstwa Krajowego już nie istnieje. Sprawa toczyła się dwutorowo – przed sądem cywilnym i w trybie administracyjnym. Sprawa cywilna została zakończona prawomocnym wyrokiem z dnia 7 maja 2009 r. oddalającym powództwo w stosunku do Polskich Linii Oceanicznych, jak i gminy Gdynia.

Obecnie, w toku pozostają wyłącznie sprawy z powództwa lub wniosku Pierwszego Polskiego Towarzystwa Kąpieli Morskich S.A., które w 2000 r. wystąpiło o uzgodnienie treści księgi wieczystej oraz ustalenie nieważności umowy użytkowania wieczystego z 17 grudnia 1992 r., mocą której PLO uzyskały użytkowanie wieczyste Domu Marynarza.

Od kilkunastu lat toczy się w tej sprawie przed sądem w Warszawie postępowanie administracyjne, przy zawieszonym procesie cywilnym i do dnia dzisiejszego czeka na swój finał. Ta patowa sytuacja jest niekorzystna przede wszystkim dla Domu Marynarza. Dopóki bowiem warszawski sąd nie rozstrzygnie spraw własnościowych tego obiektu i zajmowanych przez niego terenów, od 1952 r. administrowanych i użytkowanych jako Dom Marynarza, ani PLO, ani obecny użytkownik tego obiektu, spółka POL-Levant nie może przeprowadzić w nim nawet większego remontu.

A modernizacja tego budynku jest sprawą coraz pilniejszą. Inaczej, ten ciągle jeszcze piękny obiekt, który przez kilkadziesiąt swoich pierwszych lat swego istnienia, był jedną z ikon Gdyni, nierozerwalnie związaną z historią tego miasta, ulegać będzie postępującej dekapitalizacji".

Jerzy Drzemczewski

Fot. Ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni 

Na zdjęciu: użytkowany przez POL-Levant Dom Marynarza został zbudowany w 1929 r. przez Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich jako Dom Zdrojowy.

 

0 Dom Marynarza w Gdyni
Życzę spółce POL-Levant jak i władzom Gdyni wygrania tego procesu. Pozew o jakieś wyimaginowane odszkodowanie ma charakter tych haniebnych odszkodowań z procesów o nieruchomości warszawskie. Panie ministrze sprawiedliwości, nie można dopuścić aby w wolnej Polsce wygrywały szemrane pozwy.
Trzymajcie sie i nie dajcie sie.
25 grudzień 2016 : 18:49 Andy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter