Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Inne Historia • Tradycje • Kultura
Dołącz do nas
Błąd

  Historia • Tradycje • Kultura

  Historia ● Tradycje morskie ● Kultura ● Rozrywka ● Marynistyka

  Tak ma wyglądać pomnik Polski Morskiej

  Email Drukuj

  Zwycięski projekt pomnika Polski Morskiej (Źródło: Gdynia.pl)

  Wiemy jak będzie wyglądał pomnik Polski Morskiej w Gdyni. Rozstrzygnięty został konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny. Zwycięską pracę przygotowała Autorska Pracownia Projektowo-Plastyczna profesora Andrzeja Gettera z Krakowa. Obelisk, który może kojarzyć się ze słupem granicznym, stanie w przyszłym roku w miejscu, gdzie obecnie znajduje się płyta pomnika Marynarza Polskiego.

  Srebrna rocznica kutrów ratowniczych Marynarki Wojennej

  Email Drukuj

  ORP Maćko

  Udział w faktycznych akcjach ratowania życia na morzu, udzielanie pomocy innym jednostkom pływającym oraz zabezpieczenie ratownicze, medyczne i nurkowe przedsięwzięć Marynarki Wojennej to główne zadania realizowane przez kutry ratownicze. Podczas 25-letniej służby pod polską banderą, ORP Maćko i ORP Zbyszko łącznie przebyły ponad 62 tysiące mil morskich, spędzając w morzu blisko 2500 dni.

  Trzy dekady w służbie

  Email Drukuj

  ORP Kaszub - uroczysta zbiórka z okazji 30. rocznicy podniesienia biało-czerwonej bandery (Fot.: M. Kluczyński)

  W środę, 15 marca, na pokładzie ORP Kaszub odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 30. rocznicy podniesienia biało-czerwonej bandery. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem obchodzonym przez całą załogę.

  35 lat trałowca ORP Gopło

  Email Drukuj

  35. rocznica pierwszego podniesienia bandery na trałowcu ORP Gopło (Fot.: M. Kluczyński)

  Dzisiaj, w poniedziałek 13 marca, w Porcie Wojennym w Gdyni obchodzono 35. rocznicę pierwszego podniesienia biało-czerwonej bandery na trałowcu ORP Gopło. Na okręcie wchodzącym w skład 13. Dywizjonu Trałowców podniesiono wielką galę banderową oraz zorganizowano uroczystą zbiórkę załogi i gości.

  Parada okrętów na Morzu Czarnym

  Email Drukuj

  Obchody na Morzu Czarnym 18 rocznicy wstąpienia do NATO

  Parada 10 okrętów z 7 państw NATO, cumowanie burta w burtę jednostek biorących udział w ćwiczeniu „Posejdon 2017” oraz zbiórka na pokładzie okrętu dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki – tak na Morzu Czarnym uczczono 18. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu.

  46. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

  Email Drukuj

  Podniesienie Wielkiej Gali Banderowej (Fot.: Marian Kluczyński)

  Jej siły stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych na morzu i osłony transportu morskiego.

  18 lat Marynarki Wojennej w NATO

  Email Drukuj

  Fot.: Wikimedia Commons

  W niedzielę, 12 marca mija 18 lat od dnia, kiedy Polska przystąpiła do Paktu Północnoatlantyckiego.

  "Wisła w dziejach Polski" - otwarcie II części wystawy stałej w Muzeum Wisły w Tczewie

  Email Drukuj

  Wystawa w Muzeum Wisły w Tczewie (Fot.: NMM w Gdańsku)

  Wisła, jak mało która rzeka w Polsce, jest okolona historią, legendami, podaniami i zwyczajami. Jest stale obecna w twórczości malarskiej, literackiej, muzycznej. To nad Wisłą zlokalizowano dwie stolice Polski, to nad nią leżą miasta i miasteczka ważne dla historii i kultury polskiej. Wędrówka wzdłuż królowej polskich rzek to lekcja dziejów Polski. 

  42 lata pod biało-czerwoną banderą

  Email Drukuj

  Uroczysta zbiórka w Porcie Wojennym w Gdyni (Fot.: M. Kluczyński)

  383 tysiące mil morskich żeglugi, trzy tysiące dni na morzu w patrolach, dozorach oraz manewrach krajowych i międzynarodowych - to łączny bilans działań okrętu rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator w Marynarce Wojennej. W piątek, 17 lutego okręt obchodzi 42. rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery.

  Ulubiony żaglowiec szczecinian nie przypłynie na TTSR

  Email Drukuj

  Cuauhtémoc

  To już pewne: lubiany przez szczecinian meksykański żaglowiec Cuauhtémoc nie zacumuje u stóp Wałów Chrobrego podczas sierpniowego finału regat The Tall Ships Races.

  Strona 1 z 18  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook