Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Inne Historia • Tradycje • Kultura
Dołącz do nas
Błąd

  Historia • Tradycje • Kultura

  Historia ● Tradycje morskie ● Kultura ● Rozrywka ● Marynistyka

  "Wisła w dziejach Polski" - otwarcie II części wystawy stałej w Muzeum Wisły w Tczewie

  Email Drukuj

  Wystawa w Muzeum Wisły w Tczewie (Fot.: NMM w Gdańsku)

  Wisła, jak mało która rzeka w Polsce, jest okolona historią, legendami, podaniami i zwyczajami. Jest stale obecna w twórczości malarskiej, literackiej, muzycznej. To nad Wisłą zlokalizowano dwie stolice Polski, to nad nią leżą miasta i miasteczka ważne dla historii i kultury polskiej. Wędrówka wzdłuż królowej polskich rzek to lekcja dziejów Polski. 

  42 lata pod biało-czerwoną banderą

  Email Drukuj

  Uroczysta zbiórka w Porcie Wojennym w Gdyni (Fot.: M. Kluczyński)

  383 tysiące mil morskich żeglugi, trzy tysiące dni na morzu w patrolach, dozorach oraz manewrach krajowych i międzynarodowych - to łączny bilans działań okrętu rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator w Marynarce Wojennej. W piątek, 17 lutego okręt obchodzi 42. rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery.

  Ulubiony żaglowiec szczecinian nie przypłynie na TTSR

  Email Drukuj

  Cuauhtémoc

  To już pewne: lubiany przez szczecinian meksykański żaglowiec Cuauhtémoc nie zacumuje u stóp Wałów Chrobrego podczas sierpniowego finału regat The Tall Ships Races.

  Wspomnienie powrotu ORP Iskra z rejsu dookoła świata

  Email Drukuj

  Przejście w lodach Bałtyku Zachodniego za rufą ORP Lech (Fot.: Archiwum ORP Iskra)

  Dwadzieścia jeden lat temu, 10 lutego 1996 roku do Gdyni powrócił z rejsu dookoła świata szkolny okręt żaglowy ORP Iskra. Rejs żaglowca Marynarki Wojennej RP, jego załogi i dziesięć miesięcy zmagań z żywiołem na morzach i oceanach zapisały się w historii Polskiej Marynarki Wojennej, polskiego szkolnictwa wojskowego i żeglarstwa. 

  97. Rocznica zaślubin Polski z morzem

  Email Drukuj

  Pod pomnikiem gen. Józefa Hallera w Pucku w 95. rocznicę zaślubin Polski z morzem.

  10 lutego br. w Pucku odbyły się uroczystości związane z 97. rocznicą zaślubin Polski z morzem. W tym roku miasto nad Zatoką Pucką przywitało wszystkich mroźną, ale piękną słoneczną pogodą, jakże odmienną od tej z 10 lutego 1920 roku kiedy padał rzęsisty deszcz. Organizatorem corocznych obchodów jest Miasto Puck, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Liga Morska i Rzeczna.

  PKW Czernicki o obchodach rocznicy zaślubin Polski z morzem

  Email Drukuj

  Fot.: kmdr ppor. Piotr Adamczak

  Wypełniły się słowa generała Józefa Hallera "Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi otworem" wypowiedziane 10 lutego 1920 roku w Pucku nad polskim morzem. W 97. rocznicę zaślubin naszego kraju z Bałtykiem, we włoskim porcie Civitavecchia, polscy marynarze z PKW Czernicki, po przebyciu Morza Północnego, Oceanu Atlantyckiego, Morza Śródziemnego, Liguryjskiego oraz Tyrreńskiego oddali hołd tym, którzy ślubowali wierność naszemu morzu.

  97. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

  Email Drukuj

  Fot.: 3.FO

  10 lutego 1920 roku po długim czasie zaborczej niewoli Polska odzyskała dostęp do morza. Dużo wcześniej wielu wybitnych Polaków nie tylko przewidywało, ale uporczywie dążyło do urzeczywistnienia woli narodu - przywrócenia Ojczyźnie morza.

  Szczecin: Zabytkowe portowe żurawie odzyskały dawny blask

  Email Drukuj

  Zabytkowe dźwigi portowe (Fot.: Piotr B. Stareńczak)

  Trzy zabytkowe dźwigi portowe, stojące na wyspie w centrum miasta, odzyskały dawny blask. We wtorek władze miasta ogłosiły koniec renowacji maszyn, które przez siedem dziesięcioleci pracowały w szczecińskim porcie.

  Muzea Szlaku Wisły

  Email Drukuj

  Ilustr.: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

  Rok 2017 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły. W ten sposób upamiętniona została 550. rocznica tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle. 

  2017 rokiem generała Mariusza Zaruskiego

  Email Drukuj

  Generał Mariusz Zaruski (Fot.: arch. PZŻ)

  Polski Związek Żeglarski (PZŻ) zainaugurował obchody roku generała Mariusza Zaruskiego - urodzonego 150 lat temu żołnierza Legionów, taternika, pioniera polskiego żeglarstwa morskiego, wychowawcy młodzieży oraz działacza społecznego.

  Strona 1 z 17  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook