Inne

Spotkanie po latach - zjazd absolwentów, uroczysty bal, gala w Filharmonii, spotkania na wydziałach - na przełomie maja i czerwca Akademia Morska w Szczecinie świętuje 70-lecie.

Rok 2017 to ważny jubileusz w historii polskiego szkolnictwa morskiego. Przed siedemdziesięciu laty, 1 stycznia 1947 roku, powołano do życia Państwową Szkołę Morską w Szczecinie, której idee kontynuowały tradycje sięgające czasów międzywojennych oraz czerpały z pierwszych polskich ośrodków szkolących ludzi morza. To właśnie tam mają swoje źródło idee, które przyświecają codziennej pracy dzisiejszej Akademii Morskiej w Szczecinie. Przez siedem dekad mury uczelni morskich w Szczecinie opuściło 15 tysięcy osób.

Punktem kulminacyjnym jubileuszu będą uroczyste obchody, które zaplanowano na termin od 31 maja do 2 czerwca 2017 roku. To wtedy odbędzie się zjazd absolwentów, uroczysty bal, oraz wiele atrakcji, jak m.in. uroczysta gala w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza - jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych Europy. Podczas gali wręczona zostanie doroczna nagroda "Wilka Morskiego". Odbędzie się także koncert Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie oraz kwartetu Grupa MoCarta (dla zaproszonych gości).

Jednym z istotnych punktów obchodów będzie również wodowanie nowej książki autorstwa profesora Aleksandra Walczaka - wieloletniego rektora uczelni. "Na szczecińskim szkolnym farwaterze. Wspomnienia rektora uczelni morskiej" - to tytuł, którym prof. Walczak podsumowuje wieloletnią tradycję szkolnictwa morskiego w Szczecinie i pozwala zagłębić się w jego historię oraz metodykę, a także zmiany, jakie na oczach profesora następowały przez wiele lat. 

Mieszkańcy miasta zaproszeni są do udziału w widowiskowej inauguracji jubileuszu przed gmachem głównym uczelni, przy Wałach Chrobrego, gdzie odbędzie się uroczyste podniesienie bandery i przemarsz, prowadzony przez Kompanię Honorową AM, z towarzyszeniem orkiestry wojskowej. Podniosłą, a przy tym bardzo wzruszającą uroczystością jest też apel pod pomnikiem Tym, którzy nie powrócili z morza na Cmentarzu Centralnym - będzie miał miejsce 31 maja o godz. 21:00. 

Uczczeniem tego jubileuszu organizatorzy chcą przypomnieć szczecinianom o bogatej tradycji morskiej miasta: Pielęgnujemy pamięć o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę, kreujemy społeczność studencką, przyszłe kadry morskie i lądowe – budując wśród nich poczucie wspólnoty i przynależności do szczególnego grona studentów Akademii Morskiej w Szczecinie. Wciąż rozwijamy nasze zaplecze technologiczne, szkoleniowe oraz nowoczesną ofertę edukacyjną, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby społeczeństwa i gospodarki. Mamy za sobą 70 lat tradycji, z perspektywy której patrzymy daleko w przyszłość.

Program:

31 maja:

    o 14:00 uroczysty przemarsz z Wałów Chrobrego do Filharmonii Szczecińskiej w asyście Kompanii Honorowej oraz Orkiestry Wojskowej;

    o 14:30 Gala w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza (wyróżnienia, nagrody "Wilk Morski", koncert Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Grupy MoCarta);

    o 17:00 - odsłonięcie tablicy upamiętniającej Szkołę Rybołówstwa Morskiego

    o godz. 18:00 - Msza Święta (Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie);

    o godz. 20:00 - złożenie kwiatów pod siedzibą pierwszej Państwowej Szkoły Morskiej - budynek dzisiejszego ZUT. Al. Piastów 19;

    o godz. 21:00 - apel pamięci pod pomnikiem Tym, którzy nie powrócili z morza na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

1 czerwca o 10:30 złożenie kwiatów pod odsłoniętym w zeszłym roku kamieniem upamiętniającym powstałą w 1963 roku Państwową Szkołę Morską. Drugi dzień imprez to też czas, gdy absolwenci będą mieli okazję spotkać się na wydziałach, zwiedzą też uczelnię, by przekonać się, co zmieniło się od ich ostatnich wizyt. 

2 czerwca wodowanie książki prof. Aleksandra Walczaka - o 10:30 na pokładzie Nawigatora XXI. Matką chrzestną książki będzie kpt. żw. Barbara Kwiecińska. Po południu odbędą się spotkania Klubów Kapitanów, Starszych Oficerów Mechaników, "Śledziołapów". 

rel (Akademia Morska w Szczecinie)