Inne

W dniu 11 lutego br., w Sali Kominkowej Hufca ZHP Gdynia po raz czwarty odbyło się spotkanie kapitanów, starszych mechaników i starszych oficerów Zawiszy Czarnego.

W czasie spotkania hm. Rafał Klepacz przedstawił działania Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP - armatora żaglowca Zawisza Czarny w 2016 roku oraz wyniki badania satysfakcji klientów przeprowadzonego wśród uczestników rejsów organizowanych przez CWM ZHP.

Omówiony też został przebieg wypadku jachtu Zjawa IV w grudniu 2016 roku oraz wnioski, jakie armatorowi przedstawił zespół, który na zlecenie CWM ZHP zajmował się ustalaniem przyczyn zdarzenia.

Czytaj także: AKTUALIZACJA: Polski jacht wpłynął na mieliznę u wybrzeży Szwecji
Czytaj także: Zjawa IV do Polski drogą morską

Następnie kapitan Jan Dobrogowski przeprowadził szkolenie z Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem na jednostkach pływających CWM ZHP, który będzie obowiązywać od kwietnia 2017 roku. Na koniec kadra żaglowca została zapoznana z systemem postępowania z odpadami na Zawiszy Czarnym zgodnym z konwencją MARPOL, który obowiązuje na żaglowcu i zmianami w regulaminie służby na jego pokładzie. 

Z uwagi na specyfikę Zawiszy Czarnego szkolenie starszych oficerów i kapitanów to długotrwały proces, który wymaga dużego doświadczenia, odpowiedniego stażu, a także rekomendacji od aktualnych funkcyjnych.

Aktualnie na liście kapitanów Zawiszy Czarnego znajduje się 30 osób uprawnionych do dowodzenia tym żaglowcem.

rel (Centrum Wychowania Morskiego ZHP)