Inne

We wtorek, 21 czerwca odbędą się międzynarodowe ćwiczenia w zwalczaniu skutków katastrofy ekologicznej spowodowanej uwolnieniem do środowiska morskiego substancji ropopochodnych - Balex Delta 2016 (HELCOM). W tym roku gospodarzem ćwiczeń, organizowanych od 1980 roku na Bałtyku, będzie Litwa.

Balex Delta to największe tego typu ćwiczenia, które corocznie organizowane są przez jedno z państw członkowskich Komisji Helsińskiej - organizacji międzynarodowej powołanej w celu ochrony œrodowiska morskiego Bałtyku. W skład Komisji Helsińskiej (w skrócie HELCOM) wchodzą przedstawiciele wszystkich dziewięciu krajów bałtyckich oraz Wspólnoty Europejskiej, którzy działają poprzez stałe grupy ekspertów lub tworzone ad-hoc. Do działań związanych z sprawdzaniem stanu przygotowania państw członkowskich do akcji zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń spowodowanych rozlewem substancji ropopochodnych lub uwolnieniem niebezpiecznych i szkodliwych substancji chemicznych powołana została grupa HELCOM RESPONSE, i to właœnie do zadań tej grupy należy coroczna organizacja ćwiczeń Balex Delta. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie w praktyce komunikacji oraz współdziałania międzynarodowego na wypadek zaistnienia tego typu incydentu.

Do ćwiczeń, które w tym roku wykonywane będą na północ od portu w Kłajpedzie oraz w rejonie Karkle, przystąpi piętnaście specjalnie wyposażonych jednostek z ośmiu krajów nadbałtyckich: Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji. Jeśli chodzi o Polskę, będzie to morski, wielozadaniowy statek ratowniczy Kapitan Poinc - flagowa jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, poprzednio Polskiego Ratownictwa Okrętowego, zbudowana w 1996 roku w stoczni Damen Shipyards Gdynia. Do zadań statku należą: zwalczanie zanieczyszczeń olejowych, ratowanie życia na morzu, holowanie ratownicze, gaszenie pożarów, rozpoznawanie skażeń i udział w pracach podwodnych.

W ubiegłym roku szkolenia Balex Delta wykonywano po raz pierwszy w Polsce. Manewry na Zatoce Pomorskiej miały miejsce w dniach od 9 do 11 września i uczestniczyły w nich: służby i instytucje z województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Działania miały na celu weryfikację rozwiązań Państwowej Straży Pożarnej w związku z zagrożeniami chemiczno-ekologicznymi linii brzegowej. Dzięki zaangażowaniu wszystkich służb odpowiadających za bezpieczeństwo udało się zaktualizować procedury reagowania kryzysowego oraz sprawdzić ich działanie w praktyce.

Poniżej prezentujemy materiał filmowy z zeszłorocznych ćwiczeń w Polsce:

Kapitan Poinc - dane:

Długość : 49,8 m
Szerokość: 13,6 m
Zanurzenie: 4,6 m
Prędkość maksymalna: 13 węzłów
Załoga: 11 osób
Możliwość podjęcia rozbitków: 272 osoby

AL, rel (Helcom), ZUW Szczecin, SAR
Fot.: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa
Video: HELCOM Channel  

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter