Inne

W najbliższą sobotę, 8 sierpnia mieszkańcy Tczewa będą mieli okazję wziąć udział w festynie pt. "Morskie Opowieści", organizowanym w ramach promocji nowej inwestycji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym, której realizacja rozpoczęła się latem 2014 roku.

W programie wydarzenia nagrody, niespodzianki i upominki dla każdego uczestnika, szukanie skarbu, skręcanie lin, układanie puzzli morskich i wiele innych atrakcji, które rozpoczną się o godz. 12 w Tczewie na dziedzińcu Muzeum Wisły i Fabryki Sztuk.

Dlaczego Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym?

Dotychczas Muzeum borykało się z problemem przechowywania wielkogabarytowych eksponatów, m.in. zabytkowych jachtów oraz części konstrukcyjnych średniowiecznych wraków łodzi i statków. Brakowało przestrzeni z odpowiednim wyposażeniem, w których można by było nie tylko magazynować i prezentować zabytki, ale też przeprowadzać prace konserwatorskie i badawcze. Nowa inwestycja, której budowa zakończy się prawdopodobnie w kwietniu 2016 roku, rozwiąże ten problem.

Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę placówki odbyła się 24 listopada 2014 r. w Tczewie z udziałem prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz video:

- Budowa Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie jest naturalną i konieczną linią rozwoju Narodowego Muzeum Morskiego - podkreśla Maria Dyrka, główny konserwator, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych. Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym ma być nie tylko zapleczem infrastruktury dla Muzeum, ale też przyciągać mieszkańców Tczewa oraz turystów, odwiedzających województwo pomorskie.

Tczewskie Centrum Konserwacji Wraków to nowatorska i rzadko spotykana w Europie inwestycja. Jej całkowity koszt wynosi 22 mln złotych i jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tczewska filia Narodowego Muzeum Morskiego jest już drugą, po Ośrodku Kultury Morskiej, inwestycją dofinansowaną z tego typu funduszy. Projekt jest realizowany w partnerstwie polsko - norweskim z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.

Jak będzie wyglądał budynek?

Budynek Centrum Konserwacji Wraków Statków zaprojektowany został w centrum Tczewa, w strefie Południowych Obrzeży Starego Miasta. Nieruchomość została przekazana Muzeum na przełomie lat 70 i 80-tych XX wieku przez Gminę Miasta Tczew. Wcześniej w budynkach mieściła się Fabryka Gazomierzy (dawny Zespół Fabryk Wyrobów Metalowych).

Projekt Centrum stanowią dwie przenikające się bryły, które wyznaczają wewnętrzny podział na dwie podstawowe części - Pracownię Konserwacji i Magazyn Studyjny wraz z Salą Ekspozycyjną. W Sali Ekspozycyjnej, o powierzchni ok. 313 m2, będą przechowywane i udostępniane zwiedzającym zabytki wielkogabarytowe. W tym też miejscu prezentowane mają być m.in. trzy historyczne jachty: Dal, Opty i Kumka IV oraz części konstrukcyjne zabytkowych statków. Druga przestrzeń Magazynu Studyjnego - Antresola - o powierzchni ok. 169 m2, wyposażona będzie w przeszklone regały przesuwne, w których eksponowane będą muzealia o małych rozmiarach. Pozostałą część powierzchni użytkowej tczewskiej filii NMM zajmować będą przestrzenie Pracowni Konserwacji, gdzie oprócz prac badawczo- konserwatorskich, planowane są działania związane z digitalizacją zabytków ruchomych.

Digitalizacja

W ramach projektu Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie planowane są działania, związane z rozwojem zasobów cyfrowych. Jednym z nich jest wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality) do prezentacji informacji o zbiorach muzealnych. - Rozszerzona rzeczywistość to system charakteryzujący się trzema cechami: łączy świat realny z rzeczywistością wirtualną, interakcję w czasie rzeczywistym oraz umożliwia swobodę ruchów w trzech wymiarach - tłumaczy Szymon Kulas, koordynator tczewskiego projektu i zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych NMM.

Zabytek w kontekście

W budynku Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zdecydowano się wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość w możliwie szerokim spektrum. Goście będą z niej korzystali przy użyciu własnych urządzeń mobilnych, za pomocą specjalnie przygotowanej darmowej aplikacji. - Wykorzystanie tej rozwijającej się technologii umożliwi m.in. przedstawienie kontekstu zabytku w niezwykle atrakcyjnej i przystępnej dla odbiorcy formie, bez konieczności tworzenia dodatkowej aranżacji scenograficznej. To z kolei pozwoli ograniczyć strefę ekspozycji tylko do przestrzeni niezbędnej dla umiejscowienia zabytku – zaznacza Marcin Kłos, kierownik Działu Informatyzacji i osoba odpowiedzialna za działania związane z zasobami cyfrowymi w ramach Projektu.

AL, rel (Narodowe Muzeum Morskie)

 

+2 NMM
D.. d.. i.... . - znowu stosowanie skrótów rodzi przypuszczenie ,że przyjmując tekst od "AL,rel (....)" nie pomyślano o odbiorcach...
10 sierpień 2015 : 06:30 wers | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0037 4.0845
EUR 4.2839 4.3705
CHF 4.3859 4.4745
GBP 5.0134 5.1146

Newsletter