Inne

Tradycyjnie już, dziennik "Rzeczpospolita", 28 października br. opublikował Listę 2000 polskich przedsiębiorstw i eksporterów, uszeregowanych wg przychodów ze sprzedaży oraz przychodów z eksportu w roku 2013. W rankingu tym nie zabrakło firm działających w gospodarce morskiej w Polsce.

Na liście 300 największych eksporterów najwyższe, spośród prywatnych firm działających w Polsce północnej, 31 miejsce zajęła grupa Remontowa Holding z Gdańska. Również na Liście 2000 firm grupa ta zajęła 156 miejsce - plasując się najwyżej wśród podmiotów gospodarki morskiej w Polsce.

W poniedziałek, 27 bm. na uroczystej gali w Warszawie wręczono nagrody związane z ww. Listą. Kapituła pod przewodnictwem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego przyznała tytuły: Orzeł Eksportu, Marka Polskiej Gospodarki i Dobra Firma.

Orłami Eksportu zostało pięć przedsiębiorstw. Tytuł ten przyznawany jest za tempo rozwoju eksportu. Z kolei, aby zasłużyć na miano Marki Polskiej Gospodarki, trzeba mieć przedsiębiorstwo w znakomitej kondycji i wykazać się dynamiką sprzedaży towarów lub usług za granicę. Zaś Dobra Firma to taka, która może się poszczycić harmonijnym, stabilnym i szybkim rozwojem. W składzie Kapituły, który przyznała te nagrody znaleźli się:  Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. A. Smitha, prof. Andrzej Koźmiński, prezydent Akademii im. L. Koźmińskiego, prof. Marek Rocki, senator RP, Sławomir Majman, prezes PAIiIZ, Dariusz Kacprzyk, prezes BGK, Dariusz Poniewierka, szef KUKE, prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC w Polsce, Jacek Brzozowski, doradca prezydenta Pracodawców RP, Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes IBnGR, Jerzy Góra, wiceprezes ARP, oraz Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej". 

– Bohaterami wieczoru są przedsiębiorstwa mające kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki – mówił podczas gali Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. -  Nagrodziliśmy również przedsiębiorstwa, które najskuteczniej tworzą i wdrażają innowacje w produkcji i usługach.

W konkursie "Marka polskiej gospodarki", w kategorii "Maszyny i urządzenia" zwyciężyła grupa Remontowa Holding, pokonując pięć nominowanych do tego tytułu firm. Taki tytuł Kapituła przyznaje najlepszym eksporterom z różnych branż. Oceniane są m.in. wzrost eksportu w trzech kolejnych latach, jego nominalna wielkość i udział w sprzedaży. Tytuł odebrał prezes Remontowa Holding S.A. Piotr Soyka.

Dodatkowo, tytułem "Dobra Firma" (kategoria: stocznie) wyróżniono stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska, należącą do Remontowa Holding. W tym rankingu z kolei nagradza się przedsiębiorstwa spełniające trzy kryteria: efektywność (mierzoną wg wskaźników - rentowność kapitałów własnych, aktywów i sprzedaży oraz marża EBITDA), stabilny rozwój (wskaźniki - zadłużenia, zdolności spłaty długów oraz intensywność inwestowania) oraz dynamika (wskaźniki - dynamika przychodów, kapitału i zatrudnienia). Jednak samo spełnienie tych kryteriów nie wystarczy. Ważne jest, aby były one osiągane na odpowiednim poziomie nie w ciągu jednego roku, ale przez kilka lat z rzędu, bo dopiero to wyróżnia przedsiębiorstwo na tle danej branży.

Zarówno na liście 2000 jak i w zestawieniu 300 największych eksporterów relatywnie wysokie pozycje zajęły także przedsiębiorstwa działające w innych sektorach gospodarki morskiej, np. Polska Żegluga Morska ze Szczecina (36 miejsce na liście eksporterów i 190 pozycja na Liście 2000). Zestawienie wybranych firm gospodarki morskiej znajdujących się na liście dziennika "Rzeczpospolita" prezentujemy poniżej.

Niezłe pozycje zajęły także poszczególne firmy w kilku podrankingach tworzonych wg innych kryteriów. I tak np. Polska Żegluga Morska PP GK, ze Szczecina zajęła 10 miejsce wśród 35 firm o największym udziale eksportu w sprzedaży.

Z kolei terminal kontenerowy DCT Gdańsk S.A. znalazł się na 16 miejscu wśród 50 najbardziej rentownych przedsiębiorstw (wg wskaźnika EBITDA, czyli zysku przed odliczeniem odsetek od kredytów, podatków i amortyzacji). W tym samym zestawieniu Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A., GK uplasował się na 45 pozycji.

Natomiast Navimor International sp. z o.o., zajęła 47 miejsce wśród 60 firm o najwyższej stopie zwrotu z kapitału (wskaźnik ROE).

Autorzy Listy 2000 podkreślają, że w ciągu 10 lat istnienia i rozwoju tego rankingu, wśród przedsiębiorstw w nim klasyfikowanych, rośnie znaczenie prywatnych firm z polskim kapitałem. Wg nich zmiany, jakie zaszły m.in. w energetyce i prywatyzacja spółek państwowych spowodowały, że zmieniła się struktura właścicielska firm z Listy. Jak podano w opracowaniu "Rzeczpospolitej", udział spółek państwowych w przychodach zmniejszył się z 31 proc. w roku 2004 do 26 proc. obecnie. Mniejszy udział spółek państwowych w przychodach jest także efektem tempa rozwoju w poszczególnych grupach właścicielskich. Z danych zebranych przez autorów rankingu wynika, iż w ciągu 10 lat przychody firm kontrolowanych przez państwo wzrosły tylko o 25 proc., podczas gdy sprzedaż w polskich firmach prywatnych zwiększyła się w tym czasie o ponad 120 proc.

Grzegorz Landowski

Zdjęcie: Robert Gardziński/Fotorzepa

 

Lista 300 eksporterów (wybrane firmy):

Pozycja           Firma

31                    Grupa Kapitałowa Remontowa Holding, Gdańsk

36                    Polska Żegluga Morska PP GK, Szczecin

190                  Stocznia Gdańska S.A., Gdańsk

 

Lista 2000 (wybrane firmy)

Pozycja           Firma

156                  Grupa Kapitałowa Remontowa Holding, Gdańsk

190                  Polska Żegluga Morska PP GK, Szczecin

440                  Crist S.A., Gdańsk

959                  Vistal Gdynia S.A., Gdynia

1160                Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A., Gdańsk

1176                Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., Gdynia

1186                Polska Żegluga Bałtycka S.A., Kołobrzeg

1217                C. Hartwig Gdynia S.A., Gdynia

1341                DCT Gdańsk S.A., Gdańsk

1401                Zamet Industry S.A., Piotrków Trybunalski

1461                Stocznia Gdańska S.A., Gdańsk

1530                Przedsiębiorstwo Rybne Łosoś sp. z o.o, Włynkówko

1634                Protea sp. z o.o., Gdańsk

1638                Morska Stocznia Remontowa Gryfia S.A., Szczecin

1743                Bosch Rexroth sp. z o.o., Warszawa

1929                Navimor International sp. z o.o., Sopot

+12 Lista
Gdyby nie niszczycielskie działania marsjan na tej liście byłyby stocznie polskie i inne mniejsze firmy. Kiedyś taka niewielka firma jak Konrem Nauta sp z oo w Gdyni była w pierwszej dwudziestce największych eksporterów województwa pomorskiego a dzisiaj słuch po niej zaginął. Marsjanskie pomysły doprowadziły do likwidacji 300 miejsc pracy w Gdyni, narazili Skarb Państwa na milionowe straty. Dzisiaj stoczni marsjanskich praktycznie nie ma Gryfia wyprzedaje się, Crist liczy straty,przed Nauta z Gdyni stanęło widmo likwidacji z powodu olbrzymich strat w tym roku przekraczających wartość samej stoczni. Sen o potedze marsjanina PS prysł jak banka mydlana, setki milionów złotych poszło na marne. Teraz trwa próba ratowania się - marsjanie próbują uciekać do pegaza, pozostawiając za sobą zgliszcza i zniszczone firmy. Czemu nikt temu nie przeciwdziała? Tak dalej być nie może.
29 październik 2014 : 04:35 londyćzyk | Zgłoś
+9 Marsjanin PS wszedzie sie pokazuje
i opowiada bajki, jakie to stocznie z MARS FIZ są mocne w offshorze i takie tam. MARS dużo inwestuje w PR. Ale nic to nie da. Dobrze chociaż, że są takie rankingi, bo dzięki temu wszystko widać czarno na białym i widać, że król jest nagi.
29 październik 2014 : 10:12 Malgosia | Zgłoś
+10 ... a kiedy tym PS zajmie się prokurator ???????
.....
29 październik 2014 : 08:13 stoczniowiec | Zgłoś
+11 Państwowe i prywatne
Przeczytajcie sobie ostatni akapit tego art. O różnicy pomiędzy firmami zarządzanymi przez państwo z politycznego nadania, a prywatnymi mówi wszystko. Tyle w temacie.
29 październik 2014 : 09:57 Bartekl | Zgłoś
+7 no wlasnie
rankingi potwjierdzaja to co mowil pan prof. BLcerowicz. A kto to jest ten PS co to za dziwadlo?
29 październik 2014 : 15:00 tunkin | Zgłoś
+10 Prezes MS TFI, Spółki zarządzającej MARS FIZ.
To ta spółka, która "zarządza" stoczniami z Marsa
29 październik 2014 : 15:40 Malgosia | Zgłoś
-9 ...
Nie sądźcie a nie będziecie osądzeni
29 październik 2014 : 21:56 prokurator | Zgłoś
+5 ...jajogłowy.....
....
30 październik 2014 : 10:30 a | Zgłoś
+9 Schizofrenia? Nie, to polityka
Państwo polskie przez różne dziwne twory, czyli agencje rządowe, przemysłowe, rolne, wojskowe, strefy ekonomiczne i inne eksperymentuje na żywym organizmie gospodarki, faworyzując jednych kosztem drugich (ukryte dotacje, zwolnienia i ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych itd.). Ale to samo państwo woli jednak pokazywać się na zdjęciach z tymi, którzy normalnie zarabiają i płacą do jego kasy wysokie podatki.
29 październik 2014 : 22:41 Libero | Zgłoś
+6 prywatne czy panstwowe?
Problem nie w tym jakie to sa firmy -w tejchwili praktycznie wszystkie przedsiebiorstwa sa firmami prywatnymi nawet te ktorych wlascicielem jest skarb panstwa lecz idzie o sposob zarzadzania w spolkach skarbu panstwa ludzie nie identyfikuja sie z firma z reguly bywa tak ze rozne twory majace zarzadzac firmami sa opanowane przez ludzi nastawionych na wlasny zysk nie rozumiejacy ze zyski firmy przekladaja sie na ich zysk ci ludzie chca osiagac korzysci bez wkladu pracy czerpia garsciami ze skarbu panstwa tworza legendy o wydumanych korzysciach firm ale prowadzi to do upadku - patrz stocznie po tym jak fundusz MARS zaczal zarzadzac nimi w imieniu skarbu panstwa. Jedyne rozwiazanie to te proponowane przez pana prof. Balcerowicza - prawdziwa prywatyzacja.
30 październik 2014 : 04:32 Werdat | Zgłoś
+3 jajogłowy ....
marsjanin musi odejść ale po rozliczeniu się z wydatkowanych setek milionów złotych z kasy państwowej, pieniędzy ,które nie przyniosły korzyści dla polskich stoczni a jedynie korzyści dla kolesi i pociotków jajogłowego. czas z tym warcholstwem skończyć.
01 listopad 2014 : 05:13 jasiek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter