Inne

10 października br., podczas XIV Międzynarodowego Forum Gospodarczego Gdynia 2014, Związek Pracodawców Forum Okrętowe po raz drugi przyznał nagrody Innowacyjna Gospodarka Morska. Uroczystość była punktem kulminacyjnym panelu Gospodarka Morska.

Nagrody Innowacyjna Gospodarka Morska zostały po raz pierwszy rozdane w ubiegłym, 2013 roku, honorując jednocześnie dwudziestolecie działalności Forum Okrętowego. Docenienie zasług i osiągnięć firm, osób i przedsięwzięć z branży morskiej ma przede wszystkim zwrócić uwagę na bardzo dobrą kondycję polskiego przemysłu stoczniowego. Ma ponadto podnieść świadomość branży jako tej, która z sukcesem przeszła okres przemian, prężnie się rozwijającej, osiągającej wysoki poziom zysków, a ponadto posiadającej doskonałą reputację wśród zagranicznych kontrahentów w Europie i na świecie.

Statuetka Innowacyjna Gospodarka Morska przyznawana jest przez Kapitułę, którą stanowią członkowie Rady Forum Okrętowego. Kapituła ustala warunki konkursu, ocenia zgłoszone kandydatury i nadaje tytuły związane z nagrodą. Forma statuetki przypomina, że tak jak umiejętne oszlifowanie diamentu tworzy brylant o ogromnej wartości, tak też dzięki wdrożonym innowacjom firma staje się konkurencyjna, buduje swoją przewagę i podwyższa wartość rynkową.

Tegoroczni laureaci (nagrody przyznano za rok 2013) zostali wyłonieni w pięciu kategoriach: Innowacyjny Produkt, Innowacyjna Technologia, Innowacyjne Przedsięwzięcie Organizacyjne, Innowacyjna Firma oraz Innowacyjny Projekt.

Rada Forum podjęła decyzję o uhonorowaniu następujących firm:

W kategorii Produkt – OBR Centrum Techniki Morskiej S.A. za opracowanie Modułowego Lekkiego Trału Niekontaktowego, jako znaczącego wkładu w rozwój nowoczesnych bezzałogowych systemów zwalczania min. Nagrodę odebrał prezes zarządu i dyrektor naczelny CTM S.A. - dr inż. Andrzej Kilian.

W kategorii Technologia – nagrodę przyznano Remontowa LNG Systems Sp. z o.o., należącej do grupy Remontowa Holding za opracowanie technologii i zrealizowanie inwestycji w celu wdrożenia w pełni zintegrowanego i kompletnego systemu zasilania silników gazem LNG. Statuetkę odebrali: Irek Karaśkiewicz, prezes zarządu Remontowa LNG Systems oraz Piotr Dowżenko, obecnie członek zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., a wcześniej prezes zarządu Remontowa LNG Systems (wtedy noszącej nazwę FUO Rumia - to za jego kadencji spółka ta zaczęła realizować pomysł produkcji kriogenicznych zbiorników na LNG oraz systemów zasilania silników statków tym paliwem, obecnie w taki system wyposażany jest prom pasażersko samochodowy budowany w stoczni Remontowa Shipbuilding dla klienta z Danii, który będzie pierwszym promem w Unii Europejskiej napędzanym LNG).

W kategorii Przedsięwzięcie Organizacyjne – nagrodę otrzymała firma VISTAL Gdynia S.A. za zakończone sukcesem wprowadzenie spółki na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie (pierwsze notowanie odbyło się 8 stycznia 2014 r.). Statuetkę odebrał wiceprezes zarządu spółki, Robert Ruszkowski.

W kategorii Firma – nagrodę przyznano stoczni Remontowa Shipbuilding z grupy Remontowa Holding za utrzymywanie pozycji lidera w produkcji promów o napędzie gazowym LNG. Przypomnijmy, że w 2013 roku stocznia przekazała dwa pierwsze na świecie promy z silnikami zasilanymi wyłącznie LNG (oraz awaryjnie - CNG) - Ryfylke i Hardanger, które obecnie pływają w Norwegii. Statuetkę odebrał prezes zarządu Andrzej Wojtkiewicz.

W kategorii Projekt – wyróżniono StoGda Ship Design & Engineering Sp. z o.o. za wykonanie Projektu Koncepcyjnego, Projektu Technicznego i Projektu Warsztatowego jednostki Vidar, zbudowanej przez Crist S.A., do instalacji farm wiatrowych na morzu. Nagrodę odebrali prezes zarządu Henryk Krause oraz główny projektant Tomasz Płotka. Warto zaznaczyć, że StoGda Ship Design & Engineering uczestniczyła także w projektowaniu dwóch poprzednich bliźniaczych statków - Thor oraz Innovation, choć nie w tak szerokim zakresie.

Podczas uroczystości w Gdyni statuetki wszystkim laureatom wręczał w imieniu Forum Okrętowego, fundator nagród, Piotr Soyka, prezes zarządu Remontowa Holding S.A.

- Przez ponad 20 lat działalności naszej organizacji z uwagą obserwowaliśmy i współuczestniczyliśmy w rozwoju firm związanych z polskim przemysłem stoczniowym - mówi dyrektor Związku Pracodawców Forum Okrętowe, Jerzy Czuczman. - Przyznając nagrody z przyjemnością potwierdzamy, iż kierunek zmian, jaki obrała branża po przemianach, jest słuszny. Teraz naszym celem nadrzędnym jest uświadomienie Polakom od morza do Tatr, że wiążąc swoją przyszłość zawodową z szeroko rozumianą branżą stoczniową, budowy, remontu i wyposażenia statków oraz obiektów pływających, mogą liczyć na rzetelnych pracodawców, ciekawe wyzwania zawodowe oraz bardzo dobre warunki pracy i płacy”.

Forum Okrętowe to stowarzyszenie integrujące niemal 60 firm działających w szeroko pojętej branży stoczniowej w Polsce. Jego członkami, oprócz stoczni produkcyjnych i remontowych, są dostawcy usług, kooperanci i producenci wyposażenia okrętowego, a także wyższe uczelnie, ośrodki badawczo-rozwojowe, firmy projektowe, towarzystwa klasyfikacyjne, banki i kancelarie prawne.

Zadaniem statutowym Związku jest promowanie, ochrona i reprezentowanie interesów zrzeszonych członków w organizacjach współdecydujących o kształtowaniu gospodarczych, politycznych i społecznych warunków funkcjonowania przemysłu okrętowego.

Forum Okrętowe jest członkiem europejskiego stowarzyszenia SEA Europe – Ships & Maritime Equipment Associations oraz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP Lewiatan).

Grzegorz Landowski, rel

Zdjęcia: Piotr B. Stareńczak/Media4Sea

+14 nagrody
gratuluję wyróżnień. w tych trudnych czasach gdy państwo odwróciło się od morza dobrze, że są ludzie którzy robią coś dobrego.
13 październik 2014 : 03:20 pliniusz | Zgłoś
+7 Brawa dla StoGda!
Zaprojektowanie statku do stawiania wież wiatrowych to naprawdę coś. Szczere gratulacje, bo fakt, że to zrobiła StoGda nie był za bardzo nagłaśniany.
13 październik 2014 : 07:47 projektor | Zgłoś
+4 Brawo
Brawo dla StoGda, Remontowej i CTM. Szkoda, że zabrakło w tym gronie CTO, bo taki ośrodek powinien nieść prym w tworzeniu innowacji. Brakuje również firm spoza Trójmiasta. Halo Szczecin, czy ktoś tam jeszcze jest?
13 październik 2014 : 14:19 Jacek R | Zgłoś
+2 taaaak MARSJANIE !!!!!
...rozpanoszyli się na całego...
13 październik 2014 : 15:21 stoczniowiec | Zgłoś
+2 Marsjanie?
Szczecin ma więcej do zaoferowania niż tylko usługi remontowe. W Szczecinie ciągle słychać tylko narzekania i nic się nie robi
15 październik 2014 : 09:21 Jacek R. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter