Inne
Flotylla jachtów i żaglowców wpłynie 9 lipca do starego portu gdańskiego nad Motławą, aby uczestniczyć w międzynarodowym zlocie i regatach XIII Baltic Sail Gdańsk 2009.

Mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli zwiedzać jachty i żaglowce
(© Robert Kwiatek)

W tym roku atrakcjami tej największej, tradycyjnej imprezy żeglarskiej, która od 1997 roku odbywa się w Gdańsku, będą m. in. Jarmark Morski na nadmotławskich nabrzeżach, regaty jachtów na Zatoce Gdańskiej, regaty łodzi smoczych na Motławie i parada żaglowców na Motławie, kończąca 12 lipca zlot.

Andrzej Radomski, koordynator Baltic Sail z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, poinformował, że w tym roku organizatorem imprezy, na zlecenie miasta, jest Fundacja Gdańska. Jachty i żaglowce będą cumować w Marinie Gdańsk, przy ul. Szfarnia i przy nabrzeżach Motławy w rejonie Targu Rybnego i ul. Wartkiej.

Atutem tej przystani jest położenie w zabytkowym centrum miasta. Dla żeglarzy zloty Baltic Sail stanowią okazję do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach i nawiązania nowych kontaktów. Gościem honorowym i komandorem zlotu będzie Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski w klasie Finn i obecny mistrz świata w kasie Star. Ma on uczestniczyć w regatach i zaprezentować swojego Stara, na którym żegluje wraz z Dominikiem Życkim.

- Zaproszenie do udziału w Baltic Sail przyjąłem bez wahania - powiedział Kusznierewicz. - Gdańska impreza promuje wartości, które są mi bardzo bliskie. Same słowa nie wystarczą, by oddać emocje, jakie towarzyszą mi podczas żeglowania.

Baltic Sail jest imprezą integrującą całe środowisko wodniaków, a nie tylko żeglarzy, propagującą morskie dziedzictwo Gdańska i promującą miasto. W czasie zlotu mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli oglądać i zwiedzać jachty i żaglowce, a nawet wypłynąć na Zatokę Gdańską oraz uczestniczyć w licznych imprezach towarzyszących, takich jak koncerty festiwalu "Szanty pod Żurawiem" czy piknik żeglarski dla dzieci na plaży, przy molu w Brzeźnie.

Zloty Baltic Sail są organizowane w regionie nadbałtyckim od 1997 roku. Zaczęły się od porozumienia zawartego przez władze miast portowych Karlskrona, Rostock, Helsingor i Gdańsk, które postanowiły wspólnie przygotowywać imprezę pobudzającą rozwój turystyki morskiej. Do dziś, do porozumienia przystąpiły także szwedzkie miasta Gävle i Halmstad, litewska Kłajpeda, niemieckie Fahrhafen - Sassnitz i Lubeka - Travemünde oraz Świnoujście.

Imprezy związane ze zlotem, organizowane przez poszczególne miasta, są festiwalami morskimi noszącymi różne nazwy, np. Hansa Sail w Rostocku, Sail Sassnitz, Sail Karlskrona i Sail Świnoujście. W tym roku zlot rozpocznie się 4 lipca w Sassnitz, a kolejnymi portami, do których zmierzać mają jachty i żaglowce, będą właśnie Gdańsk, a potem Halmstad, Rostock, Karlskrona, Gävle, Świnoujście i Travemünde.


Jacek Sieński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter