Inne
Rok 2008 to przede wszystkim udział Marynarki Wojennej w operacjach i ćwiczeniach międzynarodowych oraz profesjonalizacja kadr. Mijający rok był także finałem jubileuszu 90-lecia polskich sił morskich.
 

Polskie okręty, samoloty i śmigłowce obecne były w ćwiczeniach i operacjach morskich zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Operowały na Bałtyku, Morzu Północnym, Atlantyku i Morzu Śródziemnym. W 2008 roku polskie siły morskie wystawiły dwa kontyngenty wojskowe na Morzu Śródziemnym: fregatę ORP „Gen. K. Pułaski” oraz okręt podwodny ORP „Kondor”. Okręty te uczestniczyły w działaniach w strategicznym dla bezpieczeństwa Europy akwenie Morza Śródziemnego.

W procesie profesjonalizacji Marynarka Wojenna kończy rok 2008 na poziomie ok. 80 % uzawodowienia. Wcielono ostatnich już marynarzy z obowiązkowego poboru, których miejsca zastępować będą już tylko ochotnicy. Rozpoczęto szkolenie pilotażowe ochotników na marynarzy zawodowych, a uczelnie MW (Akademia Marynarki Wojennej i Szkoła Podoficerska MW) zanotowały w mijającym roku wysoki wskaźnik popularności na poziomie 5 kandydatów na jedno miejsce.

Rok 2008 to także zakończenie kolejnego okresu w historii polskich sił morskich. Rok ten był bowiem jubileuszem 90-lecia Marynarki Wojennej.

Poniżej przedstawiamy krótkie opisy najważniejszych ćwiczeń i operacji z udziałem Marynarki Wojennej w 2008 roku:

- kwiecień 2008 - Fregata rakietowa ORP „Gen. K. PUŁASKI” uczestniczyła w manewrach NATO „JOINT WARRIORS” 2008 na Atlantyku i M. Północnym.

ORP „Gen. K. Pułaski” wraz z innymi okrętami państw NATO przećwiczył zadania osłony strategicznego transportu morskiego, operacje w rejonach kryzysowych, procedury kontroli żeglugi i działań zespołów kontrolno-inspekcyjnych na podejrzanych statkach w ramach operacji blokadowych oraz elementy związane z przeciwdziałaniem terroryzmowi na morzu.

- maj 2008 - największe manewry NATO w ratowaniu załóg okrętów podwodnych – BOLD MONARCH 2008.

W manewrach uczestniczył okręt podwodny ORP „SĘP”, okręt ratowniczy ORP „LECH”, brzegowe grupy ratownictwa i nurkowie. BOLD MONARCH 08 to jedno z największych w historii ćwiczeń ratowania załóg okrętów podwodnych pod auspicjami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednym z najbardziej skomplikowanych elementów tych manewrów było przeprowadzenie ewakuacji załogi zanurzonego okrętu podwodnego ORP „SĘP” (na głębokości ponad 80 metrów) tzw. „suchą stopą” przy wykorzystaniu najnowszych systemów ewakuacji będących w dyspozycji NATO i Marynarki Wojennej USA, które PIERWSZY raz były sprawdzone na takiej głębokości w faktycznych działaniach na morzu. Efektem ćwiczeń było podniesienie poziomu bezpieczeństwa pływania załóg okrętów podwodnych.

- czerwiec 2008 - udział Marynarki Wojennej w ćwiczeniu Partnerstwa dla Pokoju „BALTOPS 2008”.

To największe na Bałtyku i jedne z największych w Europie ćwiczeń prowadzonych w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Marynarka Wojenna skierowała do udziału w ćwiczeniu okręt podwodny ORP „Orzeł”, okręt rakietowy ORP” Grom” oraz 2 trałowce: ORP „Wdzydze” i ORP „Mamry”. Głównym celem manewrów było przećwiczenie międzynarodowej operacji pokojowej wobec narastającej sytuacji kryzysowej.

- wrzesień 2008 - udział polskiego niszczyciela min ORP „CZAJKA” w operacji „OPEN SPIRIT” na Zatoce Ryskiej.

Była to operacja prowadzona w ramach Partnerstwa dla Pokoju, której celem była likwidacja podwodnego arsenału zalegającego na dnie Bałtyku od I i II wojny światowej. Chodziło głównie o niewypały i niewybuchy, miny morskie i torpedy, zalegające na dnie i w toni wodnej, które stanowią zagrożenie dla bezpiecznej żeglugi po Bałtyku. W tej operacji polskie okręty uczestniczą już od 10 lat. W tym roku załoga ORP „CZAJKA” zniszczyła na Zatoce Ryskiej prawie 2 tony (!!) materiałów wybuchowych (miny morskie i torpeda), które zagrażały bezpiecznej żegludze.

- wrzesień 2008 - udział Marynarki Wojennej w ćwiczeniu połączonym Sił Zbrojnych pk. „ANAKONDA 2008”.

Do udziału w ćwiczeniu Marynarka Wojenna skierowała 19 okrętów i jednostek zabezpieczenia, lotnictwo morskie, specjalistyczne jednostki brzegowe oraz stanowiska dowodzenia. Łącznie w ćwiczeniu uczestniczyło około 1200 marynarzy. Zasadniczymi zadaniami dla sił Marynarki Wojennej były strzelania rakietowe, desant, likwidacja zagrożeń minowych oraz operacje zwalczania okrętów podwodnych. Przeprowadzone były strzelania artyleryjskie do celów nawodnych i powietrznych, operacje stawiania min, strzelania ładunków wydłużonych, trałowania, akcje ratownicze, zaopatrywanie jednostek w morzu, a na lądzie działania saperskie, inżynieryjne, łączności, obrony przeciwlotniczej i przeciwchemiczne. Marynarka Wojenna sprawdziła w tym ćwiczeniu swoje siły jako komponent połączonej operacji obronnej współpracując z pozostałymi rodzajami Sił Zbrojnych.

- lipiec 2008 – listopad 2008 - misja fregaty rakietowej ORP „Gen. K. PUŁASKI” w składzie Sił Odpowiedzi NATO na M. Śródziemnym i Czarnym.

ORP „Gen. K. PUŁASKI” wszedł w skład stałego zespołu okrętów NATO – SNMG-1 (Standing NATO Maritime Group – 1). Zespół ten to jeden z najbardziej elitarnych, międzynarodowych zespołów okrętowych na świecie. Podczas działań w tym zespole polski okręt uczestniczył m.in. w operacji antyterrorystycznej NATO „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym, w ćwiczeniach z siłami morskimi Bułgarii i Rumunii na Morzu Czarnym, w operacji NOBLE MIDAS, która była certyfikacją kolejnej rotacji Sił Odpowiedzi NATO. Bardzo duże znaczenie miał udział w operacji „Active Endeavour”. Polski okręt uczestniczył w działaniach na rzecz bezpieczeństwa europejskiego operując w składzie najlepszych jednostek NATO.

- od października 2008 - udział okrętu podwodnego „ORP „KONDOR” w operacji antyterrorystycznej NATO – „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym.

Główne zadania jakie realizuje załoga okrętu podwodnego ORP „KONDOR” to monitoring żeglugi, zwłaszcza morskich szlaków komunikacyjnych oraz rejonów, szczególnie narażonych na działania grup terrorystycznych. Chodzi przede wszystkim o wykrywanie i identyfikację podejrzanych jednostek mogących dostarczać nielegalne uzbrojenie, materiały czy substancje lub przemycać ludzi. Informacje oraz dane uzyskane podczas działań „Kondora” są wykorzystywane przez dowództwo operacji w celu utrzymania bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Śródziemnym. Operacja „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym rozpoczęła się w październiku 2001 roku. Prowadzona jest przez siły morskie NATO na mocy Art. V Traktatu Waszyngtońskiego (kolektywna obrona zaatakowanego członka NATO) jako reakcja Sojuszu Północnoatlantyckiego na ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. To pierwsza, w historii NATO, operacja w ramach Art. V. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi i zapobieganie aktom terroru na jednym z najważniejszych akwenów światowych – Morzu Śródziemnym.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8901 3.9687
EUR 4.2231 4.3085
CHF 4.2955 4.3823
GBP 4.9204 5.0198