Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Blogi Mirosław Peszkowski
Dołącz do nas

Trzymać kurs!

To nie ćwiczenia!

Email Drukuj

Równo rok temu pisałem o pierwszej odpowiedzialności młodych ludzi, którzy kończąc szkołę otrzymują swój pierwszy dyplom oficerski i nagle wpadają w „realny” świat i zostają „zawaleni” lawiną obowiązków. Pisałem również, że „wszystko jest dla ludzi” - ci przed nimi i ci po nich daje sobie radę i wychodzą z tej konfrontacji mniej lub bardziej zwycięsko. Ale chciałbym jeszcze dodać „coś z życia”, relację-opowiadanie mojej znajomej, która będąc trzecim oficerem przeżyła to najintensywsze doświadczenie, czyli „akcję w realu”. Groźny pożar, który wydarzył się w czasie jej służby na statku, jakiś czas po opublikowaniu wspomnianego wyżej artykułu.

Requiem dla CONCORDII

Email Drukuj

 „Dnia 17 lutego 2010 roku, około 1423 czasu statkowego, żaglowy jacht szkolny Concordia doznał ekstremalnego przechyłu, następnie wywrócił się do góry dnem w wyniku silnego szkwału u wybrzeży Brazylii. Cała załoga stała, wykładowcy i studenci w liczbie 64 osób, ewakuowali się do tratw ratunkowych. 2 dni później zostali podjęci z wody przez dwa statki handlowe a następnie przetransportowani do Rio De Janeiro. Jeden z członków załogi ucierpiał na złamania kości.”

Pierwsza odpowiedzialność

Email Drukuj

Ostatnie egzaminy na uczelni i obrona pracy zaliczone. Dyplom w kieszeni, po nawet niezbyt długich poszukiwaniach kontrakt „za trzeciego” podpisany mimo, że ze znalezieniem praktyki na statku jako kadeta były kłopoty. Teraz to już wspomnienia i zaczynają się zupełnie inne wyzwania.

Shipping business - część druga

Email Drukuj

Na dobry początek pozwolę sobie przypomnieć przytoczoną w pierwszej części hierarchię ważności podmiotów biorących udział w przewozach morskich. „Na początku jest ładunek, za nim jest statek, a potem długo, długo nic, i dopiero na końcu pojawia się załoga”.

Shipping business

Email Drukuj

Będąc kapitanem „największego statku szkolnego świata” (zainteresowanych odsyłam do pierwszego artykułu tego blogu), od czasu do czasu przeprowadzam coś w rodzaju pogadanki dla kadetów uczestniczących w programie szkolenia. Kontynuuję zresztą w ten sposób tradycję z Daru Młodzieży, gdzie organizowałem podobne spotkania z młodymi ludźmi, odbywającymi tam praktyki. Bardziej chodziło (i chodzi) mi o to, aby tej młodzieży się przyjrzeć, niż przekazać jakąś konkretną wiedzę teoretyczną. Najbardziej bowiem pouczające były (i są) dla mnie dyskusje, które się potem wywiązują. Stąd wiem, że młodzi chcą czasem dowiedzieć się czegoś więcej o swoim przyszłym zawodzie niż daje sucha wiedza teoretyczna. Jest ona niezbędna, ale ciężko w trakcie jej utrwalania wyczytać „między wierszami” przyszłe oczekiwania pracodawcy.

Strona 1 z 2PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

facebook